• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Куріть на благо бюджету. Що таке акциз і чому це зручний податок

Акцизний податок сплачують кінцеві споживачі. Він дуже зручний для стягування державою, але істотно підвищує вартість товарів

Акциз служить важливим джерелом наповнення бюджету/slovoidilo.ua
Зміст

Що таке акциз

Назва цього податку походить від латинського слова accido — обрізаю. Акциз — один з найпоширеніших непрямих податків на певні, зазвичай високорентабельні товари масового споживання: алкоголь, тютюн, предмети розкоші, дорогоцінні метали.

Акцизний податок стягується з виробників товарів або імпортерів, які потім закладають відповідні витрати в ціну товарів. Тому покупці підакцизної продукції сплачують його автоматично, практично не помічаючи. За таким же принципом стягується і податок на додану вартість (ПДВ), однак якщо сума останнього фігурує в чеку, який отримує покупець в супермаркеті, то акциз не виділяється окремим рядком, і деколи складно зрозуміти, наскільки він збільшує вартість покупки.

Історія виникнення акцизу

Популярність акцизу і його широке поширення ще з давніх часів і до наших днів пояснюється легкістю його справляння та високою швидкістю отримання грошей. При цьому акциз дуже зручний для держави — якщо чисельність населення зростає і зростає споживання товарів, то суми надходжень збільшуються природним шляхом.

Акцизний податок відомий ще з часів Стародавнього Єгипту — там чиновники перевіряли кухні, щоб упевнитися, що масло, яке використовується для приготування їжі, було придбане у держави зі сплатою акцизу, а не було виготовлене господинею самостійно.

У Російській імперії наприкінці XIX — на початку XX ст. акцизним податком обкладалися цукор (одним з центрів виробництва якого була Україна), тютюн, міцні напої, освітлювальні нафтові олії, сіль і сірники.

У період військового комунізму при СРСР акцизи були скасовані, але потім під час непу (нової економічної політики) — відновлені. При цьому при владі більшовиків діяли акцизи на такі товари, як текстиль, чай, нафтопродукти, калоші і свічки, які були скасовані під час податкової реформи 1930 р.

Акциз і прогрес

Непряме оподаткування сприяло не тільки підвищенню зборів до казни, а й розвитку промисловості. Наприклад, в Ірландії в 1786 р. було введено акциз в розмірі 30 шилінгів з 1 галона ємності котлів, які використовувалися для приготування алкоголю. Це підстебнуло виробників до збільшення обсягу випуску продукції з одиниці місткості. У відповідь держава почала підвищувати податок, і до 1797 р. він становив уже 54 фунти стерлінгів з галона. Однак виганяння спирту росло незрівнянно швидше — через 15 років після введення акцизу воно зросло майже в 3 тис. разів.

Акциз і держбюджет

Акциз служить важливим джерелом наповнення бюджету. Наприклад, в 2021 р. надходження від акцизного податку до державного бюджету України від вироблених усередині країни підакцизних товарів заплановані в обсязі 83 млрд грн, а від імпорту підакцизних товарів — 55,8 млрд грн.

Розмір акцизу в Україні

Акцизний податок може становити досить значну частину вартості товару. Наприклад, якщо акциз за 1 л пива становить 2,78 грн, а на вина ігристі — 11,65 грн за літр, то на спирт і міцні спиртні напої він вже стягується в розмірі 126,96 грн за 1 л 100% -ного спирту. Саме податки (і насамперед акциз) роблять алкоголь настільки дорогим. Наприклад, в ціні пляшки горілки 89,4 грн вартість спирту становить всього 6 грн, а ось податки — 42 грн.

Акцизний податок на сигарети також дуже високий — 1088 грн за 1 тис. штук. Фактично в вартості кожної пачки (20 шт.) закладено 20 грн акцизу. Тому компанії — виробники тютюну в Україні стабільно займають верхні рядки рейтингу найбільших платників податків. За результатами 2020 р. в топ-10 компаній, які заплатили найбільше податків, потрапили виробники сигарет "Філіп Морріс Україна", тютюнова компанія "В.А.Т. Прилуки" та "Джей Ті Інтернешнл Україна". Кожна них минулого року перерахувала до держбюджету більше податків, ніж найбільша мережа супермаркетів АТБ або оператор мобільного зв'язку "Київстар". І левова частка цих податків — це акциз.

Акциз на бензин в Україні становить 213,5 євро за 1 тис. п, на дизельне паливо — 139,5 євро. Тобто при курсі євро в 33,29 грн за 1 євро в вартості 1 л бензину тільки акцизний податок займає більше 7 грн, а у вартості 1 л дизеля — 4,6 грн.

В Україні також встановлено високий акциз на імпортні старі автомобілі. Наприклад, якщо на нові авто він становить 50–200 євро, то за 15-річний автомобіль з Європи з дизельним 2-літровим двигуном, придбаний за 2 тис. євро, при ввезенні в Україну доведеться сплатити 2250 євро акцизу.

Водночас акцизний податок на електроенергію в Україні досить низький і становить лише 3,2%.

Акцизні марки

Акцизні марки — спеціальні марки, які наклеюються на товари, з яких сплачено податок. Вони дозволяють контролюючим органам швидко знайти продукцію, з якої він не утримувався. В Україні акцизні марки клеяться на пачки сигарет і пляшки з алкоголем. Виробники алкоголю та тютюну купують акцизні марки, і таким чином відбувається сплата акцизного податку.

Цікаво, що акцизні марки можуть бути предметом колекціонування. Наприклад, житель Піттсбурга (США) Роберт Канліфф за 80 років свого хобі зібрав колекцію, яка після його смерті була продана майже за $2 млн.

    Реклама на dsnews.ua