• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Курс на зміцнення. Коли українцям чекати долар по 26 грн

Національна валюта зміцнилася на традиційних весняних факторах і активного продажу урядом облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП)

За оцінками експертів, українська гривня продовжить зміцнення
За оцінками експертів, українська гривня продовжить зміцнення / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Гривня перейшла до активного зміцненню. Ще на 31 січня минулого року офіційний курс НБУ становив 28,19 грн за $1, а вже до 8 лютого він дійшов до позначки 27,77 грн за $1. Це максимальне посилення гривні з початку року, в порівнянні з найнижчим показником — 28,43 грн за $1 на 5 січня. А котирування міжбанку на вечір 8 грудня були вже в діапазоні 27,64-27,65 грн за $.

Нерезиденти хочуть заробляти

Одна з основних причин підвищення курсу нацвалюти — активний попит на ОВДП з боку нерезидентів. За даними НБУ, якщо на 8 грудня минулого року вкладення іноземних інвесторів у ці цінні папери становили 75 млрд грн (або 8,3% від загального обсягу), то до 11 січня вони зросли до 85,6 млрд грн (а це було вже 8,5% від загального обсягу вкладень), а до 8 лютого склали вже 97 млрд грн (або ж 9,6% від загального обсягу).

Іноземців приваблює в українському ринку висока процентна ставка, яка дозволяє непогано заробити. Адже в порівнянні зі ставками прибутковості на цінні папери в Європі, які коливаються близько нуля (а ставка на євробонди в Німеччині взагалі негативна), український ринок представляється майже клондайком — на останньому аукціоні прибутковість за гривневими ОВДП становила від 9,29% до 12,15 % річних.

"У світі залишається дуже багато грошей. Їх просто нікуди дівати. І в такі моменти іноземні інвестори готові вірити в Україну та вірити в гривню, готові активно купувати номіновані в гривні державні облігації. В результаті ми бачимо активну покупку ОВДП нерезидентами. Вони заходять, продають свої кровні долари, купують гривню і вже на неї купують облігації ", — пояснив на своїй сторінці в Facebook активність нерезидентів інвестиційний банкір Сергій Фурса.

Його слова підтверджує і Тарас Козак, засновник і президент групи "Універ": центробанки Європи і США надрукували близько $20 трлн, і в світі дуже багато валюти, яка не може просто лежати на рахунках і шукає собі застосування. Тому інвестори вкладають її в різні фінансові інструменти, в сировину, а якусь частину — в українські фінансові інструменти.

Весна вже прийшла

Реклама на dsnews.ua

На курс гривні вплинув і продаж валюти аграріями. Вітчизняні агрохолдинги традиційно перед весняно-польовими роботами починають заводити в країну валюту, продавати її, а виручену гривню витрачати на закупівлю палива і засобів захисту рослин, ремонт техніки та обладнання, виплати зарплат персоналу, який наймається додатково перед початком сезону.

За словами Тараса Козака, раніше аграрії стартували з продажем валюти в березні, але тепер деякі з них вирішили зрушити терміни на більш ранні дати, щоб встигнути збути долари і купити гривню ще до початку періоду зміцнення національної валюти.

Гривня хитнулася назад

Ще один фактор зміцнення гривні — її повернення на колишні позиції, з яких вона відкотилася в кінці минулого року. Сергій Фурса нагадав, що в минулому році державний бюджет відчував значний дефіцит коштів, уряду ніяк не вдавалося виконати план по запозиченнях і багато статей витрат залишалися не профінансованими. І тільки до самого кінця року вдалося залучити значні запозичення. А як тільки уряду вдалося отримати значні суми в бюджет, він їх тут же витратив, закриваючи в кінці року зобов'язання щодо бюджетного фінансування. Ці гроші тут же потрапили на валютний ринок, що негайно позначилося на курсі гривні — вона ослабла. "Таким чином, гривню просто хитнуло, і вона неминуче повинна була повернутися до об'єктивних показників", — пояснив він сьогоднішнє зміцнення.

Сировина і трудові мігранти

Серед чинників зміцнення національної валюти також сприятлива експортна кон'юнктура на традиційні українські експортні продукти — руду, метал і агропродукцію.

Також свій внесок у зміцнення гривні продовжують вносити трудові мігранти, зазначив Тарас Козак. Він нагадав оприлюднені Національним банком України дані — за 2020 р. обсяг приватних грошових переказів в Україну з-за кордону зріс на $200 млн у порівнянні з 2019 р., що склав $12,1 млрд.

Якого курсу долара чекати

За оцінками експертів, українська гривня продовжить зміцнення. Тарас Козак вважає, що до кінця весни вона цілком може досягти 26 грн за $1, а на думку економічного експерта Олексія Куща, від позначки 28 грн за $1 національна валюта може зміцнитися на 0,5-2 грн.

У той же час Сергій Фурса зазначив, що курс буде залежати від ситуації на світових ринках і від позиції Національного банку. "Гривня легко може дійти до 27 грн за $1. А може і далі. Поки не зустріне загороджувальний вогонь НБУ. Все-таки в регуляторі добре пам'ятають, чим закінчилося зміцнення гривні для Якова Смолія", — вважає Сергій Фурса. Мається на увазі той факт, що значне посилення нацвалюти б'є по рентабельності експортерів, що і сталося в кінці 2019 р., коли різко, ще до коронакризи, почала просідати промисловість.

    Реклама на dsnews.ua