• USD 26.6
  • EUR 31.2
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

LFM 2021: постковідна економіка, carbon farming та ринок землі в Україні

9 вересня 2021 року асоціація "Український клуб аграрного бізнесу" та агенція UCABevent провели ХІI Міжнародну конференцію "Ефективне управління агрокомпаніями" (LFM) – подію №1 в Європі в сфері агро. В інноваційному бізнес-парку Terminal Z конференцію LFM відвідало 400+ топових агровиробників, представників ресурсних та сервісних компаній, інноваційних стартапів та провідних інвесторів

Реклама на dsnews.ua

Як почувається економіка у постковідний період, чи є у інвесторів кошти і що може стати причиною нового "чорного лебедя". На ці та інші запитання учасники конференції почули відповіді вже у першому кейсі від Сергія Фурси, заступника директора Dragon Capital.

Так, він зазначив, що в Україні навряд чи відчули коронакризу, як в інших країнах. І навіть ВВП минулого року в країні впав всього на 4%, тоді як МВФ прогнозував 10%.

У цьому ж році у світі все в плюсі. "У світі дуже багато грошей. Так багато і так дешево грошей ще не було", — сказав Сергій Фурса.

Надзвичайно цікавою виявилася дискусія про майбутнє споживання продуктів харчування в Україні та світі. Зокрема, її учасники обговорили, як змінюватиметься споживання в контексті переходу з тваринних на рослинні білки й штучного вирощування мʼяса та які нові бізнес-моделі стають ефективними у фуд-сфері. Експерти погодилися, що виробництво рослинного мʼяса — це точно тренд, частина глобальної фуд-індустрії, на яку агровиробникам слід звернути увагу. Проте, від м'яса світ поки що не відмовиться. На сьогодні доля рослинного мʼяса в Україні становить всього 1%, а головним його споживачем є HоRеCа. Це показує, що в країні є тренд спробувати новий продукт, але тотального переключення на нього немає.

Тема новітніх технологій мала продовження і під час дискусії щодо того, яким буде AgTech через 5-10 років. Представники агрокомпаній зазначили, що майбутнє в Україні за безпілотними платформами, які не будуть ущільнювати ґрунт, автоматизують працю в сільському господарстві й приберуть такі шкідливі операції, як обприскування.

А ось справжня дискусія розгорілася під час панелі, присвяченій 70 дням діючого ринку землі в Україні. Учасники не лише обговорили переваги, які принесло українцям відкриття ринку землі, але й не оминули проблем з нотаріальним оформленням операцій з купівлі-продажу земельних ділянок, які є на сьогодні.

Денис Башлик, голова Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (2019-2020 рр), співзасновник Land Club відмітив, що поки що 9 із 10 нотаріусів відмовляють клієнтам в реєстрації послуг з оформлення договорів купівлі-продажу сільськогосподарської землі або ставлять на свої послуги дуже велику ціну. Але прогрес є.

"Перша угода Land Club щодо купівлі землі зайняла 9 годин, а сьогодні вже той самий нотаріус оформляє її за 1,5 години", — розповів Денис.

Також було цікаво почути прогнози щодо росту цін на землю в Україні. За словами Дениса Башлика, на сьогодні ціна на землю коливається від $1600 до $3000 за 1 га. При цьому в Європі, перші чотири роки після відкриття ринку землі ціни росли на 20% в рік. У свою чергу, Роман Лещенко, Міністр аграрної політики та продовольства України відмітив, що ціна на українську землю у $5000-6000 за 1 га через пару років – це також реально.

    Реклама на dsnews.ua