• USD 39.9
  • EUR 43.3
  • GBP 50.9
Спецпроєкти

Локалізація дозволить зберегти близько 100 тисяч робочих місць, — економіст

Реклама на dsnews.ua

Законопроект №3739 "Про внесення змін до закону України "Про публічні закупівлі", який називають законопроектом про локалізацію в промисловості, в разі його прийняття дозволить забезпечити зростання ВВП та промисловості в середньостроковій перспективі, а також збереже близько 100 тисяч робочих місць

Про це заявив доктор економічних наук, голова правління CMD-Ukraine Ігор Гужва під час круглого столу "Локалізація в машинобудуванні: як Україні перемогти у конкуренції", передає "ДС".

"Локалізація — інструмент стимулювання зайнятості та економічного розвитку", — підкреслив він.

Економіст зазначив, що закон розглядається в дуже складних умовах. В першу чергу, мова йде про системні скорочення в останні роки частки переробної промисловості в структурі ВВП і структурі експорту.

"Разом з цим в Україні є хронічний дефіцит платіжного балансу, у нас негативне торгівельне сальдо. Крім того, частка імпорту в держзакупівлях європейських країн становить 5-7%, а в Україні — 38%. У машинобудівному секторі цей показник становить 46%. І ключове, публічні закупівлі в нас не використовуються як інструмент розвитку промисловості, стимулювання зайнятості тощо. Тому що у нас ключовий критерій при відборі пропозиції— ціна", — пояснив експерт.

За його словами, при підготовці законопроекту були проаналізовані дані щодо обсягів держзакупівель за останні 5 років. Обсяг прямих закупівель у системі Prozorro у сферах наземного транспорту, комунальної техніки та енергетичного обладнання становить 51 млрд грн. Але до квітня місяця 2020 року квазі-публічні закупівлі здійснювались поза системою Prozorro. Загальна сума закупівель — 69 млрд грн. За приблизними оцінками, не відбулося закупівлі на загальну суму близько $ 1 млрд.

Згідно з результатами опитування ключових замовників, вони планують витратити на придбання техніки близько 150 млрд. грн. у наступні 5 років.

Гужва зазначив, що в Україні понад 100 компаній-виробників. А з урахуванням мультиплікативного ефекту, у виробництві будуть задіяні ще близько 4 тисяч компаній-постачальників різних складових.

За його словами, для аналізу впливу законопроекту №3739 була використана система Global Trade Analysis Projects (GTAP). "Це світовий інструмент, в ньому беруть участь понад 100 країн світу, його застосовують США, ЄС, Японія, СОТ при розрахунках", — зазначив він.

Гужва повідомив, що моделювання GTAP з використанням прикладних даних та ліцензованого доступу до таблиць витрат показало, що ВВП в середньостроковій перспективі буде зростати на 3,9% з урахуванням мультиплікативного ефекту, а переробна промисловість отримає зростання на 10,7%. Надходження до бюджету зростуть на 8,2%. Крім того, кількість робочих місць збільшиться на 62,5% (буде збережено близько 100 тисяч робочих місць і створено ще 6,2 тисячі).

Гужва також озвучив кілька рекомендацій щодо закону. За його словами, термін дії документа повинен бути обмежений, адже існує ризик технологічного відставання. Також дуже важливими є наявність внутрішньої конкуренції та експортна дисципліна. Держава повинна передбачити і наявність додаткових стимулів (податкових, митних, фінансових тощо).

Як повідомлялося, у Верховній Раді України 24 червня поточного року зареєстровано законопроект про локалізаці., який є ключовою ініціативою у сфері промислової політики, спрямованої на розвиток машинобудування. Співавторами законопроекту, крім Кисілевського, виступили Дмитро Наталуха, Роксолана Пидласа, голови депутатських фракцій і груп, парламентських комітетів, а також члени комітету економічного розвитку та інших депутатів — всього 38 співавторів.

Законопроект поширюється на чотири підгалузі машинобудування: ж/д транспорт, міський пасажирський транспорт, комунальна техніка, спецтехніка, енергетичне машинобудування. При цьому передбачається вимога локалізації на рівні 25-40%, локалізація є кваліфікаційним критерієм для участі в закупівлі. Методику визначення ступеня локалізації затверджує Кабінет міністрів.

    Реклама на dsnews.ua