• USD 36.9
  • EUR 39.7
  • GBP 46.4
Спецпроєкти

Ринок для небагатьох. Що таке олігополія

Безліч відомих ринків — від виробництва літаків до банківських карток — насправді не відрізняються досконалою конкуренцією, по суті це олігополії

В умовах олігополії фірми-виробники можуть впливати на ціну товарів завдяки тому, що мають значну частку на ринку
В умовах олігополії фірми-виробники можуть впливати на ціну товарів завдяки тому, що мають значну частку на ринку / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Що таке олігополія

Термін "олігополія" походить від двох грецьких слів: oligos, що означає "малочисельний", і poleo — "продаю" або "торгую". Олігополія — це ринок, контрольований невеликою кількістю фірм. На ньому можуть вироблятися як стандартизовані товари (наприклад, сталь або алюміній), так і диференційовані (наприклад, автомобілі або комп'ютери).

Олігополістичний ринок: ознаки

На олігопольному ринку домінують, як правило, від 2 до 10 компаній. При цьому вхід в нього компаній-новачків значно ускладнений або через законодавчі обмеження, або через значний стартовий капітал. Наприклад, сьогодні на ринку мобільного зв'язку в Україні працюють три великих гравці. Щоб вийти на цей ринок, фірмі-новачку буде потрібно вкласти значні інвестиції в придбання радіочастот, установку телекомунікаційного обладнання по всій країні і забезпечити рекламну кампанію.

В умовах олігополії фірми-виробники можуть впливати на ціну товарів завдяки тому, що мають значну частку на ринку. Однак така зміна цін відбивається на прибутку всіх компаній-конкурентів. Тому великий гравець на олігопольному ринку може проводити самостійну ринкову політику, але при цьому повинен зважати на конкурентів

Олігополія — це щось середнє між монополією і повністю конкурентним ринком з багатьма учасниками, які не можуть впливати на ціни.

Працювати на ринку, який вважається олігопольним, в Україні не є порушенням. Так, Закон "Про захист економічної конкуренції" навіть не містить термін "олігополія".

Реклама на dsnews.ua

Важливо розуміти, що олігополія — це не обов'язково ринок з великими фірмами. Цілком собі олігополістами можуть бути два-три бакалійних магазина в невеликому населеному пункті.

Поведінка компаній на олігопольному ринку

Оскільки на олігопольному ринку присутня невелика кількість фірм, то кожна з них змушена пильно стежити за діями конкурентів і будувати свою стратегію таким чином, щоб її не витіснили.

Якщо взаємодія фірм схиляється на такому ринку до співпраці, то всі гравці можуть отримувати більший прибуток, домовившись про вигідні ціни на свої товари. Для цього компанії вступають в явну або таємну змову — картель — і координують ціни на товари і обсяги виробництва заради досягнення максимального прибутку. Це вже незаконно.

Якщо ж фірми налаштовані на агресивну конкуренцію, то між учасниками олігопольного ринку розпалюються цінові війни, і вони втрачають прибуток.

При цьому кожен великий гравець на олігопольному ринку повинен враховувати, що на його цінові "рухи" (наприклад, вниз) конкуренти можуть відреагувати трьома способами. Перший: вони можуть не знизити ціни або знизити їх незначно, і тоді компанія-ініціатор зниження отримає збільшення ринку збуту за рахунок конкурентів. Другий: конкуренти знизять ціни на такий же рівень, і в цьому випадку основні виробники продадуть більше товару, але отримають менше прибутку. І третій — конкуренти можуть знизити ціни ще більше, ніж сам ініціатор зниження цін, що може призвести до нового витка цінової війни і різкого падіння прибутку у всіх основних виробників.

Плюси і мінуси олігополії

З позитивних сторін олігопольного ринку можна назвати поєднання певної конкуренції з ефектом масштабу: великі гравці знижують витрати на виробництво, що в умовах ринкової боротьби може привести до зменшення цін, підвищення якості і появи нових видів товарів і послуг.

Негативна сторона — "поріг" виходу на олігопольний ринок дуже високий, і нові гравці з'являються рідко.

Відмінність олігополії від монополії

Основна відмінність олігополії від монополії в тому, що на ринку панують декілька компаній, а не одна.

Дуополія — це ситуація, коли на ринку представлені всього два гравці. Чистих дуопольних ринків майже не існує, але якщо говорити про наявність лише двох дуже важливих гравців і інших — набагато менш помітних, то такі приклади є. Зокрема, це компанії Airbus і Boeing на ринку комерційних авіалайнерів, Android і iOS — на ринку мобільних операційних систем, Visa і MasterCard — на ринку платіжних карт.

Олігопольні ринки в Україні

За формальними ознаками в Україні безліч ринків можна назвати олігопольними. Найяскравіший приклад — ринок мобільного зв'язку, на якому працюють всього три оператори — "Київстар", Vodafone Україна і lifecell.

Однак чіткого переліку олігопольних ринків немає. Наприклад, ще в 2007 р., за даними з відкритих джерел, з 286 загальнодержавних ринків в Україні на 49 існувала "жорстка" олігополія. У 2011 р. представники АМКУ називали такі цифри: олігопольними були 13% ринків в Україні.

У звіті про свою діяльність за 2019 р. АМКУ зазивав олігопольним ринок коксу, а в звіті за 2020 р. — ринок цукру.

    Реклама на dsnews.ua