• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Мораторій на втіху. Як Зеленський сплутав карти з кэшбеком і податками для Фопів

Рішенням президента на два роки українські фізособи-підприємці, можливо, будуть звільнені від перевірок — в якості "компенсації" за викликали невдоволення закони про касових апаратах
Фото: Офіс президента
Фото: Офіс президента
Реклама на dsnews.ua

Спроба заспокоїти бізнес

Прес-служба президента України повідомила, що Володимир Зеленський ініціює введення мораторію на перевірки фіскальними органами фізичних осіб-підприємців (ФОП) строком на два роки. Виняток зроблено (тобто перевірки все-таки будуть) для так званих "ризикових" категорій, але їх, до речі, в Україні виявилося дуже багато.

У повідомленні прес-служби прямо вказується, що це рішення — реакція глави держави на дії представників малого бізнесу, які вийшли з протестами проти законопроектів №1053-1 "Про внесення змін до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг" та №1073 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг".

Коментуючи виникло у підприємців невдоволення, заступник керівника Офісу президента Юлія Ковалів зазначила, що згадані закони спрямовані не проти ФОП, а проти великого бізнесу, який оформляє свою діяльність як гурт фізосіб-підприємців, тим самим зменшуючи обсяг сплати податків. Вона пояснила, що електронні чеки для ФОП вводяться тільки з 2021 р.

"Тобто ті, хто лякає малих підприємців штрафами за невидачу електронного чека вже з нового року, просто вводять людей в оману або відверто маніпулюють, — сказала Ковалів. — ФОПам фактично гарантована незмінність умов ведення бізнесу. А народні депутати з об'єднання "За ФОП" вже готують законодавчі ініціативи по захисту інтересів малих підприємців. Зокрема, вони будуть працювати над перекладом в електронну форму звітності для ФОП, спрощенням податкового адміністрування та іншими законодавчими ініціативами".

Довідка

До "ризикових" законодавці відносять фізичних осіб-підприємців, які продають товари в інтернеті (інтернет-магазини); торгують складною побутовою технікою, підлягає гарантійному ремонту; продають ювелірні вироби; працюють як ресторани, кафе, заклади харчування; надають туристичні або готельні послуги; торгують запчастинами до автомобілів; надають медичні послуги, торгують ліками та медичною технікою.

Реклама на dsnews.ua

Президент також виступив за те, щоб протягом першого року дії згаданих законів відповідальність за неправильне ведення звітів була пом'якшена.

Що стосується іншого приводу для протестів — електронних чеків, то глава держави зобов'язав Податкову службу з 1 січня 2020 р. надати додаток для електронних чеків для безкоштовного тестування усіма бажаючими. Обов'язкові е-чеки для фізосіб-підприємців будуть введені лише з 2021 р.

Нагадаємо, що 20 вересня ВР прийняла закони, які зобов'язують Фопи другої–четвертої категорій переходити на касові апарати (РРО — реєстратори розрахункових операцій). При цьому буде дозволено замінювати їх електронними чеками зі смартфона. Від необхідності використовувати РРО звільнили тільки Фопи першої категорії.

Передісторія цього рішення така: ще влітку 2015 року вступила у силу норма Податкового кодексу, за якою підприємці третьої групи єдиного податку повинні були почати використовувати РРО. Підприємців другої групи планувалося змусити використовувати РРО з 1 січня 2016 р. Але обидві ці норми викликали протести бізнесу, і парламент ухвалив закон, яким дозволив бізнесу з доходом до 1 млн грн продовжувати працювати без касових апаратів.

Також Володимир Зеленський запропонував створити Координаційну раду малих підприємців для опрацювання пропозицій щодо поліпшення умов для бізнесу. На його думку, це дозволить полегшити життя малим підприємцям і одночасно сприяти ефективній боротьбі з тими великими компаніями, які використовують спрощену систему оподаткування для ухилення від сплати податків.

Нагадаємо, що раніше більшість експертів "ДС", що аналізували податкову реформу, яку зараз розглядають у парламенті, поставилися до неї критично. На їхню думку, законопроекти на цю тему, по суті, стануть податкової бомбою уповільненої дії, яка рівною мірою вразить як малий бізнес, так і велику промисловість. А споживачі, пересічні українці отримають помітне зростання цін на товари і послуги.

Коментарі експертів

"Мораторій на перевірки ФОП — явище неоднозначне. З одного боку, це дійсно буде більше стимулювати малий і середній бізнес розвиватися хоча б з тієї причини, що зникнуть корупційні моменти з боку перевіряючих служб. З іншого боку, фізичні особи-підприємці матимуть спокусу не виконувати зовсім або виконувати не в повній мірі ті вимоги, які встановлені для них державою (наприклад, вимоги щодо пожежної безпеки, умов праці найманих працівників і т. д.), — сказав у коментарі для "ДС" керуючий партнер АО "Чудовський та Партнери" Ігор Чудовський. — На даний момент говорити, який саме мораторій може бути введений, немає можливості, оскільки поки що навіть не готовий відповідний законопроект, вся нормативна база знаходиться в стані розробки. Тому говорити, це буде повний або частковий мораторій, як сильно він вплине на Фопи і наскільки полегшить їм життя, ще рано".

Інші юристи погоджуються, що в цілому запровадження мораторію на перевірки Фопів — це позитивний крок в плані підтримки підприємців в Україні. Але диявол у таких питаннях завжди криється в деталях.

"Трохи суперечливо виглядають заяви представників команди президента: заборонити великого бізнесу використовувати Фопи і в той же час запровадити мораторій на перевірки Фопів, — говорить юрист AVELLUM Антон Задериголова. — Щоб ці дві заяви не залишилися на рівні суперечать один одному тверджень, законодавцям необхідно виконати одну з наступних дій: або встановити мораторій на перевірку Фопів певної категорії (наприклад, тільки для Фопів на першій групі єдиного податку), або знизити пороги застосування єдиного податку. Без однієї з цих дій обмежити великого бізнесу використання Фопів, швидше за все, не вийде".

Більшість наших експертів сходиться на думці, що рішення про мораторій правильне і дозволить заспокоїти пристрасті.

"По-перше, мораторій дозволить підприємцям адаптуватися до законодавчих змін та оволодіти використанням реєстраторів розрахункових операцій. Також підприємці зможуть спокійно, за тривалий термін, розібратися з електронними чеками, — вважає адвокат, керуючий партнер юридичної фірми "Горецький і Партнери" Олег Горецький. — Завдяки мораторію контролюючі органи не зможуть самовільно оцінювати положення прийнятих законопроектів та здійснювати перевірки на дотримання підприємцями вимог законів та змін, які ще не вступили в силу. За час мораторію парламент зможе попрацювати над перекладом в електронну форму звітності Фопів".

При цьому, на думку експерта, мораторій буде нести також і деякі мінуси. Наприклад, великий бізнес буде продовжувати оформляти свою діяльність як групу ФОП для зменшення розміру податків, що призведе до недоотримання коштів державним бюджетом. Затягується процес детінізації економіки країни.

"Фізичні особи-підприємці можуть зловживати відсутністю нагляду контролюючих органів і ігнорувати вимоги законів про надання чеків за проданий товар або надані послуги. Нарешті, мораторій для ФОП означатиме також незмінність умов ведення бізнесу, що також є негативним моментом і не сприяє розвитку ведення "чистого" підприємництва", — вважає Олег Горецький.

Резюмуємо. Мораторій, звичайно, заспокоїть частина підприємців — тих, кого він стосуватиметься. З іншого боку, незрозуміло, що робити з споживачами, яких повинен був захистити "закон про кэшбэке", який Зеленський, ймовірно, все-таки підпише. Виходить, у разі не виданого чека вони не зможуть відстоювати свої права, адже процедура передбачає податкову перевірку. Так що поки, до публікації самого рішення про мораторій, ясності з цього питання не буде.

    Реклама на dsnews.ua