• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Мороз і нафта. На скільки ще подорожчає автогаз і коли почнеться відкат

В останній тиждень ціни на автомобільний газ на стелах АЗС змінюються практично щодня, і вартість цього палива на деяких заправках підібралася впритул до позначки 16 грн за літр

Газова АЗС
Газова АЗС / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

За даними Консалтингової групи "А-95", на 17 лютого найвища вартість автогазу була на заправках ОККО — 15,99 грн за літр, і в порівнянні з 12 лютого вона зросла на 0,5 грн. На WOG і Socar вартість автогазу на 17 лютого становила 15,98 грн, тоді як 12 лютого — на 0,5 і 0,4 грн менше відповідно.

Майже сягнула позначки 16 грн за літр і вартість палива в мережі "Паралель" — 15,95 грн.

Ще 6 січня вартість автомобільного газу в середньому по Україні була на позначці 12,35 грн за літр, але вже до 25 січня вона зросла майже до 13 грн, до 8 лютого вартість підвищилася вже майже до 14 грн, потім за тиждень — до 15 лютого — ціна переступила позначку в 15 грн за літр, а станом на 17 лютого середня ціна по країні була на позначці 15,28 грн за літр.

Всього ж з початку року, за даними Консалтингової групи "А-95", середня роздрібна ціна на автогаз зросла на 23%, або майже на 3 грн за літр. Водночас бензин і дизпаливо подорожчали за цей час не так значно: бензин А-92 в середньому по Україні — на 1,8 грн, до 25,97 грн за літр, А-95 — на 1,79 грн, до 26,98 грн за літр, а дизельне паливо — на 1,82 грн, до 26,39 грн за літр.

Чому зростає ціна автогазу

Підвищення цін на скраплений газ в Україні в лютому експерти пояснювали ще на початку цього місяця європейськими тенденціями. Зокрема, в середині грудня минулого року ціни на скраплений газ в Європі підвищилися через активний попит на цей продукт з боку нафтохімічної промисловості. Зазвичай нафтохіміки споживають половину всього обсягу скрапленого газу, але якщо ціни на нафту стабільні протягом тривалого часу, то використання скрапленого газу для них стає ще більш вигідним, і вони збільшують його споживання.

Тому більш-менш стабільні ціни на нафту спочатку призвели до зростання споживання скрапленого газу в Європі і зростання цін на нього в середині грудня минулого року, потім до середини січня це підвищення докотилося до Польщі, а до початку лютого — і до України, пояснював заступник директора Консалтингової групи "А-95" Артем Куюн.

Реклама на dsnews.ua

Морозна надбавка до ціни

Однак у підвищення цін на скраплений газ є ще одна причина — похолодання. Директор спеціальних проєктів науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев розповів "ДС", що історія з підвищенням цін на скраплений газ в опалювальні сезони повторюється регулярно.

Він пояснив, що український ринок скрапленого газу — імпортозалежний, ми завозимо три чверті скрапленого газу, і основними постачальниками є Росія і Білорусь. Вони постачають скраплений газ на три основних напрямки: власне споживання, в Україну і в інші країни, такі як Польща чи Туреччина.

Але якщо в Україні 80% скрапленого газу споживається для заправки автомобілів, то в Польщі, Туреччині, Угорщині та Словаччині він використовується в основному як паливо для газових котлів, тобто для обігріву осель.

"Тому, як тільки холодає, газ починає йти в Туреччину, Польщу, Угорщину, а український ринок протягом декількох морозних тижнів відчуває нестачу скрапленого нафтового газу", — пояснив Геннадій Рябцев.

При цьому в Україні дефіцит потужностей зі зберігання скрапленого газу, ці потужності дорогі, і зберігати це паливо невигідно. Тому воно споживається, що називається, "з коліс" — заправкам потрібно постійно оновлювати обсяги, а ті, у кого є ці обсяги газу, піднімають на нього ціну. "Холоди привели до підвищеного попиту на газ, і у нас ціни на газовозную партію зросли на 40%, а іноді і на 50%. Зрозуміло, що через це стався стрибок цін і на заправках", — пояснив Геннадій Рябцев.

Однак на сьогодні український ринок скрапленого газу виявився перегрітим — оптова ціна підскочила вище, ніж вартість оптових партій в Польщі і Туреччині. Україна стала преміальним ринком, і продавці кинулися сюди, щоб збути паливо і заробити. А оскільки оптові партії за високою ціною вже прибули в Україну, то роздрібні ціни на заправках продовжать підвищення цього та наступного тижня. За оцінкою Геннадія Рябцева, вони можуть підвищитися ще на 50 коп. за літр.

Однак таке підвищення буде нетривалим — у міру потепління відновлюватиметься і рівновага між цінами на скраплений газ і високооктановий бензин. Якщо в результаті підвищення цін газ коштував 50–58% від ціни високооктанового бензину, то потім він повернеться до рівноважного співвідношенню в 40–45%.

    Реклама на dsnews.ua