• USD 27.7
  • EUR 32.8
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Потрійна порція. Скільки насправді отримують українські айтішники

Трудові доходи айтішників значно перевищують зарплати фахівців з більшості інших галузей. І якщо, за офіційними даними, у сфері телекомунікацій, куди входять інформаційні технології, середній заробіток становить майже 19 тис. грн, то насправді програмісти в середньому отримують понад 60 тис. грн

Реклама на dsnews.ua

Профільне видання для IT-сектору DOU провело чергове дослідження про рівень доходів серед фахівців галузі. Загалом було опитано 12,4 тис. IT-фахівців: розробників, тестувальників та інших технічних і нетехнічних фахівців галузі. Найбільша категорія – розробники, які створюють програми, їх в опитуванні було 6,4 тис. Про те, скільки вони заробляють та від чого залежить рівень їхні доходів, розповімо далі.

Згідно з дослідженням, усі творці програмного продукту поділяются на 5 категорій за рівнем кваліфікації і ступенем складності виконуваної ними роботи. Найнижчкий, початковий рівень кваліфікації програміста – це Junior SE (молодший програміст), потім іде Software Engineer (програміст), і потім – Senior SE (старший програміст).

Більш високий рівень кваліфікації – це Team/Technical Lead, людина, яка вже керує групою програмістів. А найвищий – в System Architect (системний архітектор), він управляє проектом в цілому, розбиває складні й масштабні завдання на складові, дає завдання групам програмістів і зводить складові частини проекту в єдине ціле.

Згідно з дослідженням, понад 70% опитаних розробників проживають в трьох містах — Києві, Харкові та Львові, на Дніпро і Одесу припадає ще 11%.

Де живуть українські програмісти

Джерело: DOU.ua
Джерело: DOU.ua

Станом на червень цього року зарплати в секторі IT виглядали так: Junior SE — $700 в місяць, Software Engineer — $2000, Senior SE — $3610, Team/Technical Lead — $4150, і System Architect — $5000. При цьому середня зарплата розробника в Україні становить $ 2300, тобто понад 60 тис. грн в місяць (після оподаткування).

Реклама на dsnews.ua

Приблизно такі ж зарплати були у програмістів і в червні 2019 р., однак потім їхній рівень до кінця минулого року зріс на $50-200, а в першому півріччі поточного — знизився. Цілком ймовірно, що заробітки в цьому році просіли на фоні загального погіршення економіки у зв'язку з епідемією COVID-19.

Однак якщо говорити про п'ятирічну перспективу, то працівники українського сектора IT стали заробляти на 25-40% більше. Наприклад, станом на червень 2015 р. Junior SE отримував $500 в місяць, Software Engineer — $1600, Senior SE — $3000, Team/Technical Lead — $3200, System Architect — $4000. Потрібно врахувати, що і курс гривні до долара 5 років тому був іншим – близько 21 грн за долар (а саме в ньому отримують зарплату чимало програмістів). Тому зростання заробітків за останні 5 років у перерахунку на національну валюту ще більш значне.

Рівень зарплат українських розробників ПЗ

Джерело: DOU.ua
Джерело: DOU.ua

Є і градація залежно від мови програмування, з якою працює спеціаліст – серед молодших програмістів більше всіх отримують ті, хто працює з Java, C та C++ — $800. Створення програмних продуктів на мовах Scala і Go найкраще оплачується Software Engineer ($2400-2700) і Senior SE ($4400-4500).

Рівень зарплати в ІТ секторі багато в чому залежить і від якості освіти. Згідно з опитуванням, найвищі зарплати – у випускників Донецького національного технічного університету, університету ім. Шевченка, Київського політехнічного інституту – близько $3000. Укладачі рейтингу зазначили, що влітку в цей список кращих вузів увійшов і Одеський національний університет ім. Мечникова. При цьому столичні програмісти традиційно заробляють більше, ніж регіональні, на $100-1000 в місяць.

Згідно з опитуванням, знання англійської підвищує шанси отримувати більш високу заробітну плату. Наприклад, молодші програмісти Junior SE з рівнем англійської «вище середнього» отримує $738, що на $88 більше, ніж програміст тієї ж кваліфікації з рівнем мови «нижче середнього". Знання англійської мови для програміста рівня SE підвищує зарплату з $1500 до $2200, а для Senior SE зростання зарплати ще більш відчутне – з $3000 до $3850.

IT-сектор демонструє значне перевищення рівня зарплат над іншою економікою. Дані з досліджень DOU були зіставлені з інформацією про зарплату від Державної служби статистики. Тут необхідно вказати, що DOU оперує інформацією з анонімного опитування, тоді як Держстат – тільки офіційними даними, куди, природно, не потрапили зарплати, виплачуються в конвертах.

Отже, станом за червень цього року середня зарплата по Україні становила 11,6 тис. грн, або близько $430. За основними галузяями економіки середня зарплата виглядає так: сільське господарство – 9,5 тис. грн. (або $350), промисловість – 12,4 тис. грн ($460), транспорт – 9,6 тис. грн ($356), транспорт – 11,4 тис. грн ($422), професійна, наукова та технічна діяльність – 15,8 тис. грн ($585).

При цьому найвищі зарплати в червні цього року були у працівників фінансової і страхової діяльності, а також авіаційного транспорту – 19,3-19,6 тис. грн відповідно (це $715-726). Але примітно, що згідно з даними Держстату, у працівників сфери інформації та телекомунікацій (куди входять і IT-шники) у червні цього року середня зарплата становила 18,9 тис. грн, або ті ж $700, які отримують, згідно з анонімним опитуванням DOU, програмісти найнижчої кваліфікації.

Однак якщо порівнювати зростання зарплат програмістів за останні 5 років (за даними досліджень DOU, в доларах) зі зростанням заробітків у решті української економіки (за даними Держстату, в гривнях), то картина виглядає так. Зарплата в IT зросла за 5 років на 25-40% (про це вже йшлося вище). Тоді як середня зарплата в цілому по країні за ці ж 5 років — у 2,7 рази, в сільському господарстві – у 3,1 рази, в промисловості – у 2,6 рази, в будівництві – у 2,7, на транспорті – у 2,4 рази. Найбільше за ці 5 років зросла зарплата у працівників з категорії «Державне управління й оборона; обов'язкове соціальне страхування» — майже у 3,6 рази.

    Реклама на dsnews.ua