• USD 27.7
  • EUR 33.7
  • GBP 39.2
Спецпроєкти

Жити без Пенсійного фонду. До чого призведуть податкові експерименти Мілованова

Міністр економіки Тимофій Милованов запропонував чергову податкову реформу, яка передбачає скасування ЄСВ та посилення оподаткування активів
Фото:thepage.com.ua
Фото:thepage.com.ua
Реклама на dsnews.ua

З нагоди новорічних і різдвяних свят "ДС" згадує найбільш резонансні тексти минулого року. Цей матеріал був опублікований 29 жовтня 2019-го

Вісім кроків до податкового раю?

Який за рахунком буде податкова реформа авторства Тимофія Мілованова за історію незалежності України, вже не може порахувати ніхто. Однак про необхідність подальшого вдосконалення системи оподаткування говорити не припиняють. Милованов зазначив, що його пропозиція є запрошенням до дискусії. "Цей пост не пропозиція податкових змін, а запрошення до дискусії про те, яка податкова система нам потрібна", - написав він на своїй сторінці в Facebook.

Суть ідеї Мілованова полягає в тому, щоб за рахунок змін податкової політики стимулювати створення робочих місць і підвищення заробітних плат. "Для цього потрібно максимально знизити податки на працю. А звідки ж взяти податки на оплату вчителів, лікарів, пожежників, вчених і на пенсії? Я б запропонував збільшити податки на активи - нерухомість та ін", - заявив міністр економіки.

Вісім пунктів пропозицій Мілованова полягають у наступному. Потрібно скасувати єдиний соціальний внесок (ЄСВ) і максимально знизити податок на доходи фізичних осіб (ПДФО). А для компенсації підняти податок на нерухомість, податок на землю та інші активи.

Серед ідей міністра - поліпшити збір податків на нерухомість та інші активи, податок на додану вартість (ПДВ) залишити на тому ж рівні, але поліпшити його збір. Останні два пункти пропозицій - продовжувати детінізацію економіки прямими та непрямими методами, а також надавати державну підтримку бізнесу тільки за умови роботи "в білу" і створення достатньої кількості робочих місць.

Милованов визнав, що будь-кардинальна зміна податків може розбалансувати надходження в бюджет і залишити певні верстви населення без фінансування, але обговорювати потенційні зміни - важливо і корисно.

Реклама на dsnews.ua

Шило на мило?

Найбільш дискусійними пунктами програми Мілованова є перші чотири - скасування ЄСВ і зниження ПДФО. Опитані "ДС" експерти сумніваються, що скасування надходжень від ЄСВ, за рахунок якого сьогодні наповнюється Пенсійний фонд і фонди соціального страхування, можна буде компенсувати за рахунок підвищення податку на нерухомість. За словами директора Інституту соціально-економічної трансформації, експерта Економічної експертної платформи Іллі Несходовского, ЄСВ забезпечує близько 245 млрд грн на рік і ніякими іншими надходженнями від оподаткування нерухомості цю суму не замінити.

На думку Несходовского, якщо скасувати ЄСВ, державі потрібно буде перевести пенсіонерів на утримання за рахунок соціальної допомоги в розмірі прожиткового мінімуму з держбюджету, однак, враховуючи майбутні значні виплати за зовнішнім боргом, це пропозиція нереально.

Фінансовий аналітик Олексій Кущ також вважає, що якщо скасувати ЄСВ, то Пенсійний фонд недоотримає мільярди гривень, а з виплатою пенсій по нинішній методикою виникнуть проблеми. Він зазначив, що діюча в Україні солідарна пенсійна система працює тільки в країнах, де народжуваність перевищує смертність. В українських же реаліях, де спостерігається зниження чисельності населення і масовий вихід трудових мігрантів, вона приречена на банкрутство.

Не бачить майбутнього у нинішньої солідарної пенсійної системи в її нинішньому вигляді і економічний експерт Борис Кушнірук. "Ця модель - безнадійна: населення старіє, співвідношення між працюючими і непрацюючими - погіршується", - сказав він.

Тому, на думку Куща, в такій ситуації логічно було б скасувати пенсії і ліквідувати Пенсійний фонд, а замість цього ввести соціальні виплати безпосередньо з бюджету, заощадивши при цьому на спрощення адміністрування цих витрат.

Про зміну моделі забезпечення пенсіонерів говорить і президент інвестиційної групи "Універ" Тарас Козак. Він наводить приклад Грузії, де при президентові Михеиле Саакашвілі був скасований аналог ЄСВ і пенсія стала виплачуватися безпосередньо з держбюджету, але при цьому - однакова для всіх. "Модель пенсійного забезпечення в Україні варто було б обговорити, тому що держава не в змозі фінансувати ті обсяги пенсійного забезпечення, які воно наобіцяв", - сказав він. При цьому Козак зазначив, що в пенсійних виплатах часто простежується "зрівнялівка" - розмір пенсії може не залежати від стажу і внесків у пенсійну "скарбничку", тому і є сенс ввести абсолютно однакову пенсію для всіх.

А на думку Куща, скасувати ЄСВ взагалі не вийде - замість нього можна було б ввести податок у розмірі 22%, з яких 15% - піде прямо в бюджет, а 7% - спрямовуватиметься на формування накопичувальної частини пенсії.

Квартирний податок

В ідеї збільшити оподаткування нерухомості авторства Мілованова багато лакун. На думку Несходовского, перш ніж підвищувати податки на ці активи, потрібно спочатку забезпечити на 100% заповненість реєстру прав на нерухомість, інакше ми зіткнемося з ситуацією, коли цей податок платитимуть не всі.

Крім того, податок на нерухомість торкнеться всіх - навіть пенсіонерів. Якщо їх звільнити від сплати, відразу ж буйним цвітом розквітнуть махінації - саме пенсіонери стануть власниками елітної нерухомості.

У свою чергу, Олексій Кущ вважає, що нинішня модель оподаткування нерухомості - неефективна, і її потрібно змінити. "Не можна обкладати податком єдине житло, в якому людина постійно проживає. Я б ввів мораторій на податок на найближчі 5-10 років". Він пропонує ввести податок на квартири, які здаються в оренду і змінити самі принципи оподаткування. "У нас за квартиру на Хрещатику і на Троєщині платять за однаковим принципом - ставка податку прив'язана до відсотка від мінімальної зарплати. Але це неправильно. Потрібно прив'язувати податок до оціночної вартості житла. Адже вона для квартири в центрі і на околиці буде різною, і платити однаковий податок з квартир, які умовно коштують $30 і 200 тис., несправедливо", - вважає фінансовий аналітик.

Економічний експерт Борис Кушнірук бачить в адмініструванні податку на нерухомість великі проблеми - адже є старі і нові будинки і квартири однакової площі, але ціни яких відрізняються на порядок. І при всьому цьому ринкова ціна на нерухомість змінюється рік від року.

Але ідея хороша

Раціональні зерна в реченні Мілованова експерти все ж знайшли, але вони запропонували починати не з заміни одних податків іншими. На думку Тараса Козака, для того, щоб українська економіка зростала, фіскальний відсоток ВВП повинен бути нижче. "Сьогодні це 43% ВВП, а потрібно - 35-37%, тоді економіка буде зростати значно швидше. У Китаї, наприклад, це менше 20%", - сказав він. Далі потрібно податками стимулювати не ініціативи бізнесу щось побудувати і потім заробляти на здачі цих активів в оренду, а ініціативи що-небудь створювати. Тому, на думку Козака, ідея Мілованова знизити податки на працю і збільшити на нерухомість - хороша. Адже високий податок на доходи змушує їх ховати, тоді як податок на активи у вигляді нерухомості та землі більш легко стягувати, оскільки ці активи заховати важче.

Ілля Несходовский також вважає підвищення податків на нерухомість менш шкідливим для економічного зростання. "Податок на майно - правильний. Він вважається відкладеним податком на доходи: коли ти тільки починаєш діяльність, ти платиш податок на доходи фізосіб, а коли ти заробив достатньо, щоб володіти нерухомістю, то, крім податку на доходи, ти платиш податок з володіння майном", - пояснив він, додавши, що вважає за доцільне знизити оподаткування доходів громадян. Адже якщо в Україні він становить майже 20% (ПДФО - 18% і військовий збір - 1,5%), то в Європі дохід нижче певного рівня не оподатковується взагалі, а потім включається прогресивна шкала оподаткування.

    Реклама на dsnews.ua