• USD 28
  • EUR 33.2
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Не той клімат. Чому Зеленському не треба робити з Харкова Кремнієву долину

Нинішній президент хоче зробити Харків одночасно "столицею оборонної промисловості" і "українською Кремнієвою долиною". Спробуємо пояснити, чому перше ніяк не може поєднуватися з другим

Харків з висоти пташиного польоту
Харків з висоти пташиного польоту / Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Володимир Зеленський відвідав з великим візитом Харків — і написав в своєму офіційному телеграм-каналі: «Харків часто називають студентською та науковою столицею. Наше завдання — зробити регіон ще й столицею оборонпрому, машинобудування та IT, своєрідною українською Кремнієвою долиною».

Глава держави переконаний в швидкому й продуктивному розвитку регіону. «Свого часу Павло Тичина питав:" Харків, Харків, де твоє обличчя? " Так ось, переконаний — вже через кілька років і без того симпатичне обличчя Харківщини буде ще розумнішими, ще більш вольовим і щасливішим», — підсумував Зеленський.

Власне, ніхто й не сперечається з тим, що Харків сьогодні — великий український науковий, освітній та промисловий центр. Ось тільки звичка ліпити до всього більш-менш високотехнологічного порівняння з Кремнієвою долиною, а потім вимагати вирощувати там пачками стартапи на мільярд доларів кожен, — ні до чого доброго не призводить.

До того ж треба розуміти: оборонна промисловість (особливо в розрізі машинобудування) і IT-індустрія побудовані на принципово різних ідеологіях. Військова промисловість — родич армії, там все засновано на наказах, доцільності та вирішенні поставлених завдань. Там держзамовлення і бюрократія, в тому числі бюрократія військова.

Кремнієва долина (територія між Сан-Франциско і Лос-Анджелесом, з неофіційною столицею в Пало-Альто) не випадково відбулася саме в Каліфорнії — спочатку це була територія хіпі, і саме хіпі, які подорослішали, створювали перші легендарні компанії Долини. Ці люди зневажали накази і субординацію, для них на першому місці була творчість і нестандартність мислення. Саме нетрадиційний підхід до вирішення найскладніших завдань і дозволив розквітнути Кремнієвій долині.

Потенціал і реальність

«Харків має серйозний потенціал для розвитку, проте за роки незалежності багато підприємств оборонної промисловості та машинобудування були ліквідовані з різних причин. Так що сьогодні говорити про те, що ці галузі можуть стати локомотивами економічного розвитку, на жаль, не доводиться, — сказав «ДС» доктор економічних наук, професор КНУБА Олексій Журавльов. — А ось IТ-сфера вже зараз ставить Харків на лідируючі позиції не тільки в Україні, але і в Східній Європі. І, на мій погляд, саме цю сферу слід розвивати (а краще - не заважати) в першу чергу, створюючи українську Кремнієву долину. Це дозволить утримати в Харкові тих фахівців, які щорічно випускаються з харківських університетів, дозволить збільшувати кількість робочих місць, покращувати інфраструктуру і т. д.».

Справді, Харкову пощастило стати найпотужнішим технологічним центром України. Десятки авторитетних вузів і наукових інститутів, найбільші машинобудівні, електромеханічні, авіаційні та ракетно-космічні підприємства, сильна науково-технологічна школа. Причому більшість підприємств ще за радянських часів в тій чи іншій мірі працювали на оборонку, так що традиції не втрачені.

Звідси ж, до речі, — з гарної інженерно-технічної освіти — і сьогоднішні успіхи харків'ян в IT-сфері. Однак для створення перспективних стартапів і «вирощування» з них багатомільярдних IT-компаній потрібно ще дещо: відкритість до інновацій, свобода підприємництва і доступ до фінансового ресурсу. А з цим — проблеми по всій Україні.

Не тільки Харків

Взагалі, коли починається історія «президент сказав...», «міністр сказав...», складно це коментувати в негативній конотації, тому що начебто говорять правильно. Але коли це перетворюється в дію, чомусь зазвичай виходить не так, як треба. Якщо ми беремо за основу будь-який успішний досвід в інших країнах, в інших економіках, він, безумовно, виглядає класно. Але завжди потрібно розуміти, що початкові дані і ситуація можуть відрізнятися. Наявність ресурсів, передумови, ризики — все це різне у різних країн і різних регіонів однієї країни. Тому просто переймати якийсь позитивний досвід без урахування національної специфіки не виходить. А національна специфіка показує, що у нас вже є досить успішна IT-індустрія, яка росте з двозначними показниками в рік.

Може, варто не перетворювати в «Кремнієву долину» той чи інший регіон, а просто всю країну зробити комфортною для IT-бізнесу? За великим рахунком, Україна і так вже цілком комфортна для IT, про що говорить і потік відповідних фахівців, який хлинув з Білорусі . Залишилося це підтримати, ще раз з'ясувати, що у нас добре, що виходить саме у нас, а не в Сан-Дієго в штаті Каліфорнія.

Подібної позиції дотримується і голова Української IT-асоціації Костянтин Васюк. Коментуючи для «ДС» «харківську» ініціативу Зеленського, він сказав: «Ми підтримуємо те, що допоможе в розвитку підтримати індустрію, але при цьому потрібно обов'язково враховувати нашу національну специфіку . І в цьому плані індустрії є що запропонувати. Що ми, в принципі, вже і зробили в листі президенту дуже докладно. Індустрія відкрита, ми підтримуємо, але ми б хотіли бачити не якийсь окремий регіон, а всю Україну як IT-країну. Це було б ще краще».

Фабрика замість Долини

Є, звичайно, ще один сумнів: адже за підсумком може вийти так, що успішні українські IT-стартапи просто перекуплять західні корпорації. Тоді який сенс державі напружуватися, вкладати якісь гроші, якщо все одно цей бізнес, ставши мінімально успішним, з країни піде?

На це Костянтин Васюк відповів так: «Треба розуміти, чому це відбувається, чому викуповують. Зараз у багатьох інвесторів перша вимога: перереєструйте компанію в юрисдикцію, припустимо, США — і ми вас купимо. Розгорнувши виключно стартапи як систему, ми почнемо працювати як фабрика стартапів для інших венчурних інвесторів, для інших країн. Але ж у нас багато хто готовий інвестувати. Я знаю таких людей, які інвестують в стартапи, — наші ж айтішники, підприємці, у яких є кошти. Але, інвестуючи сюди, вони потім все одно перереєструють, тому що у них ризики. Тут немає другого компонента — правового поля, щоб забезпечити функціонування цього стартапу потім в Україні. Тому повинні бути умови для розвитку стартапів саме тут».

Візит президента до Харкова і його заяви — це окремий випадок, але він висвітлив загальну ситуацію. Україна дійсно має зараз сектори економіки (IT, ракетобудування, машинобудування) з потенціалом, який поки не «убитий». Відносно IT він навіть зростає, але потрібні дуже грамотні подальші кроки, щоб це зростання тривало і йшло на користь країні.

    Реклама на dsnews.ua