• USD 29
  • EUR 32.3
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

По краплі вгору. Як довго нафта буде відвойовувати позиції у коронакризи

Найближчим часом нафта буде далека від докризового рівня, однак ринок почав балансуватися

Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Нафтові котирування піднімають голову

Ціни на нафту зростає вже третій тиждень поспіль. Якщо за станом на 21 квітня котирування нафти Brent становили $19,33, то по 6-8 травня впритул наблизилися до позначки $32 за бар.

Міжнародні експерти однією з причин зростання цін вважають плани Сполучених Штатів поступово скасувати дію карантину. План виходу з "ув'язнення" американських громадян ще в середині квітня оприлюднив президент Дональд Трамп, надавши в цьому процесі велику самостійність штатам. В кінці квітня він підбадьорив американців, закликаючи влади штатів активніше скасовувати обмежувальні заходи. А вже 6 травня заявив, що, хоча пандемія коронавірусу завдала удару, який можна порівняти з атакою на Перл-Харбор, США не можуть залишатися роками закритою країною.

Друга причина активізації зростання нафтових котирувань - поступове повернення до нормального життя одного з найбільших споживачів нафти Китаю. Агентство Reuters повідомило, що в квітні імпорт нафти до Китаю зріс до 10,42 млн бар. у добу порівняно з 9,68 бар. у добу у березні. Крім цього, показник експорту китайських товарів в квітні виріс більш ніж на 3%, тоді як раніше очікувалося, що він у цьому місяці скоротиться більш ніж на 15%.

Reuters з посиланням на представника консалтингової компанії Petromatrix Олів'є Жакоба повідомило, що запаси нафти в США виросли за підсумками 15-го тижня поспіль, але це зростання виявилося менше прогнозів аналітиків. "Brent намагається повернутися на рівень початку квітня, ринок тестує здатність Brent залишатися вище $30 за барель", - сказав Олів'є Жакоб аналітик.

Ще одним стимулом для зростання нафтових котирувань стало підвищення Саудівською Аравією цін на свою нафту за всіма напрямками, куди вона її продає.

Надії на зростання

Реклама на dsnews.ua

Однак дійсно підвищення нафтових котирувань - це стійкий тренд і можна очікувати найближчим часом повернення до колишніх, "докоронавірусних" цін?

З 1 травня набула чинності угода про скорочення, підписана країнами ОПЕК+, і виробники почали скорочувати видобуток, що дає надію на скорочення запасів і зростання цін. "Загроза переповнення нафтових сховищ поступово відходить, але вже її місце поспішає зайняти ризик різкого падіння обсягу видобутку", - зазначив Білл О'грейді, головний ринковий стратег-аналітик в компанії Confluence Investment Management, яка надає послуги інвестиційного консультанта.

У Morgan Stanley вважають, що надлишок пропозиції нафти вже досяг свого максимуму, однак ринок ще протягом декількох тижнів буде залишатися профіцитним.

Згідно з прогнозом банку UBS, попит на нафту зросте, оскільки країни, які ввели карантин через пандемії коронавірусу, поступово послаблюють обмеження і запускають транспортне сполучення. Тому аналітики UBS вважають, що ринок нафти збалансується вже в третьому кварталі цього року, і ціна на нафту Brent відновиться до $43 за бар. уже до кінця поточного року. А ось до середини наступного року досягне $55 за бар.

На поточний квартал аналітики UBS очікують поліпшення ситуації з попитом на нафту - він скоротиться на 15 млн бар. у добу (у порівнянні з другим кварталом минулого року), тоді як в першому кварталі цього року попит скоротився на 20 млн барелів (на добу в порівнянні з першим кварталом 2019 р.).

Крім того, аналітики UBS вважають, що після скорочення видобутку нафти країн ОПЕК+ з другої половини цього року перейдуть до нарощування її видобутку - на 2 млн барелів на добу.

У банку Goldman Sachs вважають, що зниження видобутку нафти в поєднанні з частковим відновленням попиту на нафту вже в наступному році призведе до зростання цін - банк підвищив прогноз на 2021 р. за цінами на нафту марки Brent до $55,63 за барель у порівнянні зі своїм попереднім прогнозом в $52,5. А прогноз по нафті WTI підвищено з $48,5 до $51,38 за барель.

Очікує зростання цін і федеральне агентство EIA (Energy Information Administration). згідно з оприлюдненим ним у квітні прогнозом, ціна нафти марки Brent на спотовому ринку в другому кварталі цього року складе $22,83 за барель, в третьому -$26,94, а у четвертому - вже $33. На наступний рік EIA також прогнозує зростання цін - з $41,2 у першому кварталі до $48 - в четвертому.

Деякі аналітики вважають, що поліпшення ситуації на нафтовому ринку відбудеться навіть раніше, ніж прогнозують їх колеги. MUFG (Mitsubishi UFJ Financial Group) очікує, що попит і пропозиція на нафту досягнуть рівноваги вже в кінці травня — початку червня цього року, і ціни на нафту Brent до кінця другого кварталу досягнуть $32 за бар, ціни на нафту WTI - $28 за бар.

Високих цін скоро не чекайте

У той же час партнер інформаційно-консталингового агентства RusEnergy Михайло Крутіхін в ефірі програми "НаКарантине" вказав, що зростання нафтових котирувань на нафту Brent - це зростання цін на ф'ючерсні контракти, ціни на які відмінні від поточних цін продажу нафти.

Ціни по ф'ючерсних контрактах рухаються під впливом алгоритмів - програм-роботів, що реагують на певні новини, і на їх підставі дають вказівки купувати або продавати нафту. Такими новинами, що збільшили ціни на ф'ючерсні контракти, як раз і були новини з Китаю і Саудівської Аравії.

Михайло Крутіхін зазначив, що Китай дійсно збільшив закупівлі нафти, однак він закачує її в сховища, запасаючись таким чином дешевою сировиною. Ця нафта не йде на переробку, а значить, це не означає пожвавлення китайської економіки. Також Китай заявив, що його економіка відновлюється, але при цьому чомусь вирішив відкласти укладення деяких контрактів на постачання газу.

Саудівська Аравія дійсно скоротила видобуток нафти в травні до 8,5 млн барелів на добу, новину про що також підбадьорив ціни на ф'ючерсні контракти. Однак Михайло Крутіхін пояснив, у березні і квітні збільшила видобуток до максимуму, заповнивши нафтою сховища і танкери. Ця вже видобута нафта є і буде поступати на ринок.

Крутіхін вважає, що для оцінки вартості нафти слід придивитися не до цін ф'ючерсних контрактів, які є окремим фінансовим інструментом для спекуляцій, а до реальної ціни на нафту, що відгружають покупцям. Станом на 5 травня така нафту марки Brent коштувала $23,84 за бар.

До перспективі високих цін на нафту експерт ставиться скептично. В основному внаслідок того, що пропозиція нафти на світовому ринку, як і раніше, більше попиту, а в найближчі два роки попит на нафту не відновиться до докризового рівня.

"Пропозиція нафти не скорочується тими темпами, які очікувалися. Протягом 2 років буде відбуватися тиск на ціни, і ми, цілком можливо, знову побачимо падіння цін і до $10 доларів за барель", - сказав він. За словами експерта, раніше прогнозувалося, що світові ціни досягнуть свого піку в 2025 р., після чого почнуть знижуватися. Тепер же є підстави вважати, що цей пік уже був - у 2019 р.

Не очікують різкого підвищення цін і росіяни. Центробанк РФ у доповіді про грошово-кредитної політики вказав, що ціни на російську нафту Urals повернеться до рівня $41,6 за бар. тільки у 2022 р.

    Реклама на dsnews.ua