• USD 36.6
  • EUR 37.8
  • GBP 44.6
Спецпроєкти

Неповороткий корабель. Як вивести українську газовидобування на правильний курс

За останні п'ять років Україна зробила відчайдушну спробу перейти на самозабезпечення природним газом. Залежність від зовнішніх постачальників і справді значно знизилася, але потім процес загальмувався
"Ділова столиця" провела чергову дискусійну панель. Фото: Олександр Хоменко
"Ділова столиця" провела чергову дискусійну панель. Фото: Олександр Хоменко
Реклама на dsnews.ua

Вихідні позиції

"Ділова столиця" провела чергову дискусійну панель, і на цей раз обговорювалося, що заважає газовій незалежності України? Питання наскільки непростий, так і актуальний. Адже за підтвердженими запасами блакитного палива Україна займає друге місце в Європі. А це - 1,1 трлн куб. м, але видобувається лише 20-21 млрд природного газу в рік. Таким чином, рівень щорічного видобутку в порівнянні з підтвердженими обсягами нижче 2%, тоді як світова практика - 6%.

Тобто наша країна має потенціал не тільки закрити свої потреби, але й стати експортером. Однак кожен рік ми імпортуємо мільярди кубометрів газу. Чому так відбувається?

За останні чотири роки обсяги видобутку газу в Україні зросли всього на 500 млн кубів. А в цьому році і зовсім очікується зниження. Як пояснити такий розворот? При цьому газовидобуток - велика галузь, яка дає мультиплікативний ефект для всієї економіки країни.

У той же час зниження видобутку тільки однією компанією "Укргазвидобування" (УГД) призведе до негативного ефекту для економіки в $1 млрд. Готова держава недоотримати ці кошти? Додамо сюди те, що згортання буріння вже призвело до скорочення числа бурильників та відтоку професійних кадрів за кордон. Якщо ці унікальні фахівці масово поїдуть з України, то відновити буріння в країні буде вкрай складно.

Але все ж головне: зменшення видобутку газу - це погано для України і в стратегічному, і в тактичному сенсі. Згортання буріння б'є і по енергонезалежності, і по економіці, і компаніям, які вклалися у видобуток газу. Втім, потрібно розуміти об'єктивні економічні фактори: ринкова ціна газу впала і найближчим часом буде не більше $200 за тисячу кубів. З іншого боку, і при більш високих цінах видобуток зростав дуже слабо.

Практика, яка складніше теорії

Реклама на dsnews.ua

Дискусія почалася з виступу фінансового директора АТ "Укргазвидобування" Євгена Паленки. Він розповів, що компанія сьогодні проводить аналіз щодо більш ефективного використання існуючих родовищ. "Ми зараз фокусуємося на наших родовищах, які дуже виснажені. Ми зробили повний, я не хотів би сказати, що енергетичний аудит, а аудит того, як ми використовуємо газ власного видобутку, де є технологічні процеси, які ми можемо оптимізувати. Ми дивимося на те, як можна зробити більш ефективною розробку родовищ і які методи застосовувати. Може, треба більше капітальних ремонтів свердловин, бічні стовпи, інтенсифікацію і трохи менше буріння. Тому що буріння - дуже витратний вид операцій", - сказав Паленка.

Як пояснив фіндиректор УГД, щоб з нуля зробити проект з буріння нової свердловини, потрібно від одного до п'яти років, укласти контракт, найняти людей, розробити документацію.

"Тобто цей корабель дуже важко повертається. Потрібні зусилля. І це не тільки люди, а й обладнання. Неможливо в Україну за 24 години мобілізувати і доставити сучасний буровий верстат. Для цього потрібні півроку-рік. А в цілому, я думаю, від прийняття рішення до отримання продукції іноді проходять рік-два", - сказав він.

За словами Паленки, перш ніж вкласти великі кошти в буріння нових свердловин, компанія кілька разів аналізує всю інформацію. Причому сам фіндиректор зізнається, що хотів би отримувати всі послуги від підрядників в два рази дешевше, в два рази швидше і в три рази ефективніше.

Втім, виступ представника держкомпанії чисто суб'єктивно справляло враження виправдань - топ-менеджер перераховував причини, за якими його структура скорочує обсяги буріння. Так, наприклад, він скаржився на складності досить приватного характеру.

"На жаль, останні три роки Полтавська обласна рада не давав нам нових ліцензій. Я хотів сказати, що це не просто нові ліцензії. Це питання розширення існуючих ліцензій, де ми б могли дуже швидко нарощувати видобуток газу. За однією з ліцензій - це просто збільшити видобуток газу з існуючих свердловин. Ми знаємо геологію і маємо вже інфраструктуру і тому могли б дуже швидко нарощувати видобуток газу. На жаль, Полтавська облрада ухвалила рішення цього не робити, а наслідки рішення - ми не отримали певний приріст видобутку, держава не отримала податки з видобутку, і люди не отримали роботу, - скаржився Паленка. - УГД це іноді просто не може збільшити видобуток через ліцензійних обмежень і незговірливість місцевої влади. Наслідки рішення адміністрації Полтавської три роки тому ми бачимо зараз і будемо розсьорбувати наступні роки".

Що ж стосується майбутнього, то УГД враховує, що з 2020 р. вже не будуть діяти правила ПСО (укр. - покладання спеціальних обов'язків). Тобто держкомпанія повинна буде працювати у ринкових умовах. Тому зараз УГД дуже ретельно прораховує всі інвестпроекти.

Євген Паленка
Фінансовий директор АТ "Укргазвидобування"

Зараз УГД змінює свій підхід до видобутку вуглеводнів, оскільки ми розуміємо, що в наступному році вже не буде ПСО. Ми повинні працювати повністю в ринкових умовах. Зараз ми дивимося на видобуток газу як на бізнес і дуже ретельно вважаємо всі наші інвестиційні проекти. Вважаємо, що якщо гроші інвестуються у видобуток газу, то ці проекти насамперед повинні бути економічно доцільними.

По-друге, ці проекти повинні мати нормальний термін окупності і, по-третє - не завдавати шкоди екології. Ми зараз дуже багато часу приділяємо питань екології, охорони здоров'я. Тобто наш пріоритет - не просто видобуток газу за будь-яку ціну. Але хтось повинен компенсувати нам витрати на економічно недоцільне діяльність. Зараз ми фокусуємося на наших родовищах - ви знаєте, що вони дуже виснажені.

Взагалі ж нам потрібно визначити, що таке незалежність. Раніше у нас був тільки один постачальник газу - Росія, ми повністю залежали від неї, і кожен рік, 31 грудня, наше керівництво літала в Москву домовлятися про контракті. Я розумію, що ми сьогодні видобуваємо стільки газу, щоб забезпечити всю Україну. Але зараз у нас є можливість використовувати газ власного видобутку, так і купувати його у будь-якого постачальника, який надає найбільш конкурентні умови. Тобто рівень нашої свободи виріс. І це теж дуже важливий фактор.

Я розумію, що нам усім хотілося б, щоб Україна видобувала стільки газу, щоб нам вистачало для своєї країни, і ми могли його експортувати в Європу. Але для цього потрібно збільшувати видобуток газу і скоротити його споживання.

Ми зараз співпрацюємо з нашими клієнтами і дивимося, що багато енергії втрачається, як ми говоримо, від свердловини до будинку. Людям не потрібен газ будинку, їм потрібне тепло. І вони хотіли б менше за нього платити.

У свою чергу, керівник компанії Expo Ukraine Геннадій Кобаль зазначив: "Що ж стосується "Укргазвидобування", коли ми говоримо про хороші зміни, то це відбулося за останні чотири роки вихід УГД на ринок зовнішніх послуг. Це послуги бурових компаній і ринок сервісних послуг. Цього раніше не було. В Україну раніше не приходили великі іноземні компанії в газодобувній індустрії, тому що було дуже мало замовників".

Але за останні два-три роки ситуація на ринку нафтогазового сервісу в Україні змінилася - в країну зайшли чотири найбільші світові компанії. Перш вони не приходили в Україну, тому що було дуже мало замовлень. "Зараз у нас всі чотири найбільші світові компанії - Baker Hughes, Halliburton, Rutherford, Schlumberger - присутні і працюють в Україні. Це дуже великий плюс. Це сигнал для інших компаній приходити в Україну. Ці великі компанії притягують інших гравців", - підкреслив Кобаль.

Однак було б дуже наївно говорити, що ситуація складається досить добре. Є кілька об'єктивних факторів, які можуть підкосити власний видобуток газу Україною. В першу чергу - фактор ціни на газ. У минулому році газ коштував 12 тис. грн за тисячу кубометрів, зараз - 5200. Для видобувних компаній це сигнал до скорочення інвестицій, з іншого боку - це хороша можливість перевірити себе і показати, наскільки компанії зможуть працювати ефективно в тих умовах, які зараз склалися не дуже хороших.

Тут, до речі, виникає логічне запитання: чому АТ "Укргазвидобування" в той період, коли газ коштував ті самі 12 тис. грн, все одно майже не збільшувала обсяги буріння? Виходить виправдання, що активність з буріння нових свердловин залежить від ціни на газ, виглядає досить сумнівним. До того ж стрибки газових цін можуть відбуватися дуже швидко, а от процес організації видобутку - довгостроковий.

Тобто бурити свердловини "під ціну на газ" - приблизно те ж саме, що закласти виноградник тільки тому, що біржова ціна на вино в цьому сезоні підскочила. І, до речі, що цікаво, приватні компанії-газодобувачі свою активність з поточною ціною на газ не пов'язують. А державна УГД - пов'язує. Хоча по ідеї повинно бути якраз навпаки.

Сьогодні частка приватних компаній на українському ринку видобутку газу становить вже 23%, в абсолютних показниках це 4-5 млрд куб. м. Хоча якби ми подивилися на структуру видобутку газу в Україні 10 років тому, то, за словами Кобаля, побачили б, що 90% - це держкомпанії і тільки 10% - приватні.

Наведені ним цифри свідчать: Україна змогла компенсувати втрату в 2014 р. 1,5 млрд куб. м від "Чорноморнафтогазу" за рахунок збільшення видобутку на континенті.

За словами глави Expo Ukraine, якщо подивитися на баланс ринку газу 10 років тому, то Україна споживала 56-60 млрд куб. м: добувала 20 млрд, імпортувала приблизно 40 млрд. Зараз ситуація кардинально інша: ми видобуваємо ті ж 20-21 млрд, але імпортуємо 11 млрд. Власний газ у структурі споживання зріс з 30 до 60%.

Амір Кілані
Представник Xinjiang Beiken Energy Engineering Co., Ltd в Україні

Збільшення видобутку газу в Україні є не стільки питанням енергонезалежності, скільки національної безпеки. До 2015 р. це було питання енергонезалежності від сусідніх країн. В даний момент потрібно розуміти, що в цьому є ще й велика частка економіки. Є внутрішній видобуток, яка нижче споживання. Навіть на цій мінімальній точці споживання, в якій зараз знаходиться Україна.

Відповідно, цей дефіцит перекривається імпортом.
Різниця між імпортом і внутрішнім видобутком газу полягає в тому, що друге забезпечує більший дохід бюджету країни. Тому що імпорт - це лише ПДВ, а внутрішній видобуток - це також рента. Це зростання ВВП, тому що буде працювати економіка. Це робочі місця, що дозволить не давати висококваліфікованим кадрам, яких у цій галузі отже дефіцит, виїжджати з України. Що важливо, це платіжний баланс.

Це не тільки питання "молодшого" і "старшого брата". Внутрішній видобуток може дати дуже швидку генерацію зростання ВВП країни. Це питання національної безпеки. Якщо взяти повідомлення Мінфіну щодо недовиконання дохідної частини бюджету за останні пару місяців, більшу частину займає недоотримання ренти. І ось у нас з'являється реальна можливість змінити цю ситуацію.

Що можна змінити

Говорили експерти і про те, що купівля імпортного газу гальмує економіку, тоді як внутрішній видобуток, навіть не сама (поки) ефективна - навпаки, вигідна країні. Якщо Україна не закуповує чужий готовий продукт, то стимулює інвестиціями власну економіку. Дохід від імпорту газу - це лише ПДВ, а від внутрішнього видобутку - ще й робочі місця, зарплати, рентні виплати.

Ще один учасник дискусії - представник Xinjiang Beiken Energy Engineering Co., Ltd в Україні Амір Кілані - вважає, що дії органів місцевого самоврядування України у сфері газодобувної галузі можуть відлякати інвесторів. Він також нагадав, що Полтавська облрада три роки не видавав ліцензії "Укргазвидобуванню". "На ринку це називають "ліцензійним голодомором", - нагадав Кілані.

На його думку, це не тільки питання видобутку, а також питання інвестицій в галузь. "Чому? Тому що потенційний іноземний інвестор, навіть внутрішній інвестор, в той момент, коли буде приймати рішення заходити чи не заходити у видобуток, він подивиться на "Укргазвидобування", що це підприємство належить державі. Він подивиться на те, що це підприємство займає унікальне стратегічне місце через спеціальних зобов'язань, з-за того, що весь обсяг витрачається на ЖКГ. І він бачить, що їй просто три роки не видають ліцензії. І подумає: "А що їм завадить зі мною зробити те ж саме?". Це ті речі, які потрібно обговорювати".

Оптимістичне зауваження зробив директор з обслуговування нафтових родовищ Baker Hughes Ukraine LLC Антон Колесніченко. За його словами, в США ще п'ять-шість років тому ніхто і не обговорював наявність газу в Україні. А в цьому році компанія Baker Hughes проводить глобальний підрахунок бурових верстатів і включила Україну в цей перелік, що в результаті вдвічі збільшило кількість верстатів в усій Європі. "Звичайно, напевно, більша частина з них застаріли, але вони є і вони подвоїли кількість верстатів в Європі", - зазначив він.

В свою чергу, менеджер з регуляторних питань "ДТЕК Нафтогаз" Юлія Боржемская нагадала, що угоди про розподіл продукції (УРП) за дорученням президента повинні бути укладені до 1 грудня нинішнього року. Але на практиці екологічної експертизи дотримати ці терміни неможливо. "Щось треба робити, щоб скоротити терміни затвердження угод", - сказала представник "ДТЕК Нафтогаз", додавши, що в процесі затвердження УРП беруть участь сім держорганів.

Також, на думку експерта, недавнє рішення Київського адміністративного суду про визнання незаконною норми, що дозволяє створювати компанії безпосередньо для участі в конкурсі на розробку надр, відлякає іноземних інвесторів. "Які наслідки? Репутаційні втрати, тому що скасування такої міжнародної практики є поганим сигналом для інвесторів, зокрема, для закордонних", - підкреслила Боржемская.

Вона повідомила, що ДТЕК за останні п'ять років вклав у розвиток видобутку газу в Україні 10 млрд грн і таку ж суму планує інвестувати у наступні п'ять років. У тому числі 1,2 млрд грн - в проект Зінківського ділянки, конкурс з яким виграла компанія. За її словами, мова йде про заморожування розробки ділянки, що, у свою чергу, веде до ненадходження до бюджету податків, інвестицій в галузь і нереалізованим соціальним програмам.

Збільшення видобутку газу в Україні - не стільки питання енергонезалежності, скільки питання національної безпеки. При цьому видобуток газу в Україні має хороші перспективи, зійшлися на думці панелісти "ДС". Вона може і повинна бути драйвером економіки, але потрібно вирішити ще низку поточних проблем.

Юлія Боржемская
Менеджер з регуляторних питань "ДТЕК Нафтогаз"

Компанії, що інвестують у збільшення видобутку газу в Україні, насамперед, цікавить стабільність законодавства, фіскальна політика і доступ до надр. У цьому році пройшла рекордна кількість конкурсів на укладення угод про розподіл продукції. У травні - дев'ять конкурсів. Ще три конкурсу очікуємо в лютому. Та ділянка "Дельфін" плануємо побачити на конкурсі в наступному році.

На жаль, є певні перешкоди для укладення УРП. Зокрема, це оцінка впливу на навколишнє середовище. За законом терміни проведення такої оцінки - 3,5 місяці. Це мінімальний термін, якщо у громад не буде зауважень. У практиці нашої компанії це шість місяців. Конкретний термін залежить від регіону.

Тому, ми вважаємо, за необхідне скасувати вимогу щодо проведення оцінки впливу на навколишнє середовище проектів угод. Оскільки Основний Закон про оцінку впливу на навколишнє середовище передбачає, що така оцінка проводиться перед етапом видобутку. Але у нас до цього ще проводиться геологічна розвідка та дослідно-промислова розробка. Інвестор може прийняти рішення не переходити до видобутку. Тому це дуже важливо зараз вирішити.

Нарешті, слід скасувати узгодження УРП з органами місцевого самоврядування. Вони стверджують відведення землі для надровикористання, беруть участь в оцінці впливу на навколишнє середовище, працюють з інвесторами щодо соціальних програм. Тобто таке велике співпрацю. Але ж щось треба робити, щоб скоротити терміни затвердження угод.

Також вважаємо за необхідне створити професійний Офіс по супроводу угод, який взяв би на себе переговори між державою та інвестором.

    Реклама на dsnews.ua