• USD 28.2
  • EUR 34.2
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

"Невидима рука" не впоралася. Що за ціну на газ для населення вигадали Зеленський і Ко

Уряд "з ініціативи президента" встановить ціну на газ для побутових споживачів на рівні 6,99 грн за куб. м, чим... не вбиває ринок, як вважають скептики, а доводить, що ринку газу в Україні й не було, принаймні, у класичному розумінні

Влада вирішила встановити нову ціну на газ для побутових споживачів
Влада вирішила встановити нову ціну на газ для побутових споживачів
Реклама на dsnews.ua

Після скасування спецзобовʼязань "Нафтогазу" щодо пільгового забезпечення паливом населення, "відкриття ринку газу" з 1 серпня 2020 р. в Україні підносилося у владних і зацікавлених бізнес-колах як одна з найбільших реформ останніх років. До того ж, це було вимогою МВФ, яку Україна виконала, щоб отримати минулий транш. І справді: сьогодні кожне домогосподарство може вибрати собі постачальника газу — теоретично з кращими тарифами і умовами обслуговування.

Але на цьому гарні новини закінчуються. Не тільки для споживачів, але й для ринку як такого.

Самі тарифи підскочили (у всіх постачальників), іноді кратно. Одна велика компанія (ДК «Нафтогаз») продає ресурс значно дешевше, ніж майже всі конкуренти (хоча теж дорого — див. інфографіку). На верхньому рівні сам «Нафтогаз» виявляється в привілейованому становищі (його «дочка» — «Укргазвидобування»), а інші постачальники мають купувати паливо у нього або за ціною імпорту. Знизу ж немає того руху, тобто багатьох угод між кінцевими споживачами газу та постачальниками, завдяки чому мали б встановлюватися оптимальні ціни на вільному ринку. А замість розпіареної конкуренції залишається, по суті, монополія.

Так склалося, що в областях і великих містах України є свої великі газозбутові компанії (газзбути). І зараз основні гравці на ринку, за неофіційною інформацією, структури Дмитра Фірташа. У них же досі залишилася й абсолютна більшість клієнтів. Це можна пояснити недовірою до інших компаній, яких тепер можна вибрати, палицями в колеса від свого постачальника (і такі схеми є), певною інерцією споживачів (або по-науковому «відхиленням у бік статус-кво»), але факт залишається фактом: на одній території (область, місто) одна структура домінує на ринку.

Таким чином, немає в Україні по-справжньому конкурентного ринку газу для побутових споживачів, принаймні, «невидима рука» не справляється.

А отже, немає й ринкової ціни. Тому її вирішили «знайти».

Спочатку з такою пропозицією виступив т.в.о. міністра енергетики, колишній топ-менеджер «Нафтогазу» Юрій Вітренко. Визнавши, що «з ринком щось не так», глава Міненерго порахував, що «ціна досконалої конкуренції» в опті, яка повинна розраховуватися за формулою «хаб мінус» (котирування на біржі в Німеччині — мінус вартість доставки туди від кордону РФ-Україна), могла б становити 5,356 грн за куб. м (з ПДВ) Плюс до цього мала б бути обмежена націнка постачальника (ЗМІ писали про планку в 2,5%).

Реклама на dsnews.ua

Все добре, але тут попрацювала цілком зрима рука Юрія Вітренка, а не «невидима рука» Адама Сміта. Особливо якщо врахувати, що у формулу «хаб мінус» пропонувалося закласти листопадові біржові показники, а не скажімо, січневі (тоді ціна була б уже 5,9 грн за куб. м).

Утім, замість ринку (який нібито є) вирішили попрацювати не тільки Вітренко, але й сам президент Володимир Зеленський, прем'єр-міністр Денис Шмигаль, глава «Нафтогазу» Андрій Коболєв.

Разом вони подумали і вирішили: ні, правильна ціна на газ для населення — це 6,99 грн за куб. м. на час карантину або як мінімум до кінця опалювального сезону. Пояснення? Це на сьогодні найнижча ціна на українській біржі. Вона точно така ж, як і мінімальний тариф, який пропонується населенню в січні. Примітно, що в Офісі президента похвалилися, що ціна ця «нижче ринкової». Хоча «ціна Вітренка», яка начебто теж ринкова, була значно меншою — ще один доказ того, що «невидима рука» зовсім розгубилася...

ExPRO Consulting
ExPRO Consulting

Утім, через що сир-бор? Наскільки сильно таке держрегулювання ціни на газ відіб'ється на бюджеті українців? Як ми писали раніше, все залежить від категорії споживачів. Для власника однієї газової плити — ціна питання лічені гривні. А ось для тих, хто опалює квартири, а тим більше будинки за допомогою газового котла, рахунок може йти вже на сотні гривень. Але загалом такий галас більше схожий на піар-акцію президента і уряду напередодні анонсованого «тарифного майдану». Оскільки тарифи на тепло, воду і електрику, які теж підскочили останнім часом, ніхто поки не переглядає.

Хоча може бути й ще один побічний ефект — переділ ринку: Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» вже заявила, що готова в рамках тарифного плану «Місячний» забезпечити природним газом побутових споживачів за ціною 6,99 грн за куб. м...

    Реклама на dsnews.ua