• USD 41.5
  • EUR 45.2
  • GBP 53.6
Спецпроєкти

Нові послуги і 4G всюди. Як "Київстар" інвестує в мережу і сервіси

Український оператор телекомунікацій нарощує інвестиції в мережі, сервіси і персонал 

Реклама на dsnews.ua

Компанії, які працюють і бачать свої довгострокове майбутнє в Україні, не можуть не вкладатися у потужності та персонал навіть під час гарячої фази війни. Особливо це стосується капіталомістких бізнесів, які будувалися в Україні, мають велику історію та за своєю специфікою міцно пов´язані з територіями, на яких працюють. У цьому контексті важко знайти більш показовий приклад, ніж оператор телекомунікацій "Київстар".

Після повномасштабного російського вторгнення, попри втрату частини мережі через обстріли й окупацію та масову міграцію абонентів, компанія не зупинила інвестиції в основні фонди (CAPEX): як бачимо з таблиці, у 2022 р. і 2023 р. вони зросли за номіналом до 5,99 млрд і 6,36 млрд грн, а якщо врахувати темп приросту, то цьогоріч сума може бути зіставною з довоєнним показником навіть у реальному вимірі (з коректуванням на інфляцію).

Капітальні інвестиції компанії "Київстар" у 2021–2023 рр., млрд грн

Ця тенденція, ймовірно, буде посилюватися, адже у червні "Київстар" оголосив про намір збільшити інвестиції у відновлення цифрової інфраструктури України до $1 млрд протягом п´ятирічки 2023–2027 рр.

Зрозуміло, що коли йдеться про розвиток мережі та якості й асортименту послуг, то важливі не тільки суми, а й напрями інвестування.

Передусім "Київстар" переймається розвитком нових технологій (4G), особливо у віддалених населених пунктах та в регіонах. Лише з часу повномасштабного вторгнення компанія побудувала 1895 нових базових станцій стандарту LTE та модернізувала близько 13 200 наявних базових станцій до стандарту 4G. Покриття четвертого покоління розширилося на 4100 населених пунктів – і на сьогодні вже понад 95% мешканців підконтрольних Україні територій мають доступ до послуг 4G у мережі "Київстар". З початку поточного року у рамках "4G повсюди" компанія встановлює сотні нових 4G-сайтів, а також модернізує діючі базові станції для їх сумісності із стандартом LTE. Таким чином оператор задовольняє зростаючі потреби клієнтів та має на меті досягти 98%-го покриття населення технологією 4G на підконтрольній території протягом двох років.

Реклама на dsnews.ua

Не менш важливим пріоритетом сьогодення є посилення стійкості мережі загалом та відновлення її на звільнених територіях. Зокрема, йдеться про модернізацію обладнання, будівництво резервних центрів управління, нових базових станцій у районах міграції населення, резервування інформаційних систем та баз даних тощо. Окреме завдання – забезпечити мережі безперебійними джерелами живлення. "Київстар" інвестував близько $1 млрд грн (або понад $27 млн) в установку понад 2300 генераторів та 113 тис. акумуляторів, щоб забезпечити звʼязок навіть в умовах планових і аварійних відключень електроенергії. Це нагальне завдання, бо й досі навіть на Київщині є населені пункти, де мобільний зв´язок втрачається одразу після відключення електрики…

Оператор телекомунікацій також розвиває ключові сервіси. Так, у першому кварталі 2024 р. кількість клієнтів, які користуються послугою Kyivstar TV збільшилась на 45,3% порівняно з аналогічним періодом 2023 р. (при цьому понад 20 тис. абонентів послуги користувались навчальним та освітнім контентом, доступ до якого оператор надає безоплатно). Також компанія обіцяє цьогоріч розширити високошвидкісну мережу GPON до семи нових міст.

Окремим рядком стоїть розвиток цифрової платформи медичного сервісу Helsi (ТОВ "Хелсі Україна"), контрольний пакет якого "Київстар" купив у серпні 2022-го. З тих пір оператор вже інвестував у сервіс понад $3 млн та має плани довести вкладення до $10 млн. Уже зараз платформа обслуговує 2,5 млн щомісячних активних користувачів, а також майже 1600 медичних закладів і понад 38 тис. медичних працівників.

Великим сегментом для "Київстар" є робота з бізнесом. Оператор вкладається в інтеграцію хмарних сервісів обробки даних Amazon Web Services та Microsoft Azure. А його технологія Real-Time Kinematic застосовується в багатьох галузях – від сільського господарства до робіт з розмінування. 

Нарешті, "Київстар" продовжує інвестувати у посилення кіберзахисту мережі, оскільки окрім операцій на полі бою, росія веде проти України й війну в кіберпросторі. Тому підтвердження – нескінчені атаки на державні підприємства, фінансові установи й критичну інфраструктуру.

Не варто забувати, що, крім класичних капітальних інвестицій, успішні компанії завжди вкладаються в наукові розробки і "людський капітал". "Київстар" не виключення й інвестує у програми розвитку персоналу – реінтеграцію ветеранів, підготовку та навчання для людей, що мали тривалу перерву в роботі, психологічну допомога ветеранам та членам їх сімей, залучення стажерів… Що стосується R&D, то в 2023 р. створено компанію Kyivstar.Tech зі штатом 400 осіб для розвитку діджитал-продуктів.

Отже, національна мережа розвивається в кількох напрямах – від розширення покриття й забезпечення стійкості до хмарних послуг й придбання нових платформ. Чітко визначені пріоритети допоможуть "Київстару" якнайефективніше використати $1 млрд інвестицій до 2027 р. 

    Реклама на dsnews.ua