• USD 27.2
  • EUR 32
  • GBP 37.4
Спецпроєкти

Енергетичний фронт. Навіщо Вітренко зображує війну з Коломойським і Фірташем

Новий глава "Нафтогазу" Юрій Вітренко підтримав модний меседж влади про війну з олігархами. Але чи вистачить у нього повноважень для цієї війни?

Юрій Вітренко
Юрій Вітренко / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Глава правління "Нафтогазу України" Юрій Вітренко під час візиту до Вашингтона обговорив з представниками уряду Сполучених Штатів роль українських олігархів в енергетичному секторі України і пообіцяв знизити їх вплив. При цьому він назвав перші мішені, на які буде спрямована його атака — співвласник неформальної групи "Приват" Ігор Коломойський і Дмитро Фірташ, який володіє компанією "Йе Енергія", великим постачальником газу.

Відносно першого об'єкта атаки Вітренко заявив: "головна ідея полягає в тому, що уряд не може дозволити Коломойському грати таку роль на ринку нафти і нафтопродуктів". При цьому він не забув шпигнути свого колишнього колегу і керівника Андрія Коболєва, зазначивши, що це за попереднього керівництва зупинився пошук нового претендента на посаду голови правління компанії "Укрнафта", який був би непідконтрольним Ігорю Коломойському. "Зараз ми починаємо відновлювати ці пошуки нового голови правління" Укрнафти "- дочірньої компанії, де Коломойський є міноритарним акціонером", — заявив Юрій Вітренко в інтерв'ю Радіо "Свобода".

Нагадаємо, що сьогодні 51% акцій "Укрнафти" належить "Нафтогазу України", а 42% акцій — власникам неформальної групи "Приват".

До слова, кілька років тому, працюючи в "Нафтогазі", саме Юрій Вітренко був автором попереднього варіанту вирішення проблеми з "Укрнафтою" — він пропонував розділити компанію, яка видобуває нафту і газ, між акціонерами. Однак в серпні 2019 року він заявив, що від цієї ідеї відмовилися, оскільки вона не знайшла підтримки в уряді.

А в кінці квітня поточного року Вітренко запропонував нову стратегію роботи з "Укрнафтою" — вже не ділити її між акціонерами, а об'єднати компанію з іншим активом, який також знаходиться у спільній власності "Нафтогазу" і Коломойського. Йдеться про "Укртатнафті", яка представлена Кременчуцьким нафтопереробним заводом — практичні єдиним в Україні підприємством, яке переробляє видобуту в Україні нафту і виробляє бензин і дизпаливо. "Нафтогазу України" належить 43,05% акцій "Укртатнафти", а ще по 28% контролюють компанії екс-власників Приватбанку і бізнесмена Олександра Ярославського.

Однак тут Вітренко замахнувся на набагато більшу — на його думку, після об'єднання "Укрнафти" і "Укртатнафти" буде утворена вертикально-інтегрована компанія, контрольну частку в якій має отримати держава.

Боротьба з Коломойським: непосильне завдання

Реклама на dsnews.ua

Але яким чином Вітренку вдасться відсунути Коломойського від управління чи то "Укрнафтою", чи то об'єднаною структурою, незрозуміло. Оскільки важелів для цього у нього явно недостатньо. І однією зміною голови правління "Укрнафти" тут точно не обійтися.

На думку директора спеціальних проєктів науково-технічного центру "Психея" Геннадія Рябцева, вирішення питання відносин держави з приватним акціонером повинно бути комплексним, що задовольняє обидві сторони, а не змушувало б останнього йти до суду. "Щоб це все привести до спільного знаменника, можливо, потрібні законодавчі зміни", — припустив він.

Інакше кажучи, якщо державу не влаштовує нинішній формат відносин з приватним акціонером, то потрібно шукати способи їх формалізувати — як в площині ступеня впливу акціонерів на бізнес, так і в питанні розподілу прибутку між ними.

При цьому залишається досить туманним і саме визначення — "знизити вплив олігархів". "На якому етапі можна говорити, що вплив олігархів дійсно знизився? Наприклад, недавно "Нафтогаз" заявив, що отримав вже 1 млн побутових споживачів газу. У зв'язку з цим вплив олігархів знизився чи залишився таким, як був? І на якому етапі можна вирішити, що досить боротися з впливом олігархів?" — міркує Геннадій Кобаль, директор консалтингової компанії "ExPro Україна".

Держава і приватні акціонери "Укрнафти" і "Укртатнафти" пов'язані між собою вимушеним партнерством — "Укрнафта" видобуває нафту, яку купує тільки "Укртатнафта" і нікому іншому в цій країні вона не потрібна. І якщо внаслідок "боротьби з олігархами" підконтрольна неформальній групі "Приват" "Укртатнафта" відмовиться купувати українську нафту, то незрозуміло, що з нею робити.

Боротьба з Фірташем: незрозумілий контракт

Що стосується другої мішені Вітренка — Дмитра Фірташа та його компанії "ЙЕ Енергія", то голові "Нафтогазу України" не подобається укладений з цією компанією контракт на поставку газу, який буде використовуватися для забезпечення населення блакитним паливом за річними контрактами — на них всі побутові споживачі автоматично переведені з 1 травня цього року.

За словами Вітренка, цей діючий контракт йому не подобається тим, що компанії Фірташа можуть купувати газ за ціною, нижчою за спотову, і через недоліки контролю можуть продавати його промисловим споживачам. "Контракт залишається чинним, але до нього багато питань у різних органів, зокрема Антимонопольного комітету", — сказав Вітренко.

У наявності ситуація минулих років, коли в Україні діяла спеціальна, адміністративним методом встановлена ціна на газ для населення, яка була нижчою, ніж ринкова, тобто для промисловості. Тоді облгази, списуючи на побутових споживачів підвищений обсяг газу, різницю між цим обсягом і фактичним споживанням продавали промисловості. Однак зловити за руку тоді нікого не вдалося. Як вирішуватиме цю проблему Вітренко — залишається незрозумілим. Адже переглянути контракт просто так не можна, не отримавши судовий позов. А просто підвищити ціну на газ, що продається компанією "ЙЕ Енергія", теж не вийде, адже це одразу ж призведе до зростання цін на газ для населення.

Тому поки що боротьба Юрія Вітренка з олігархами виглядає просто як прагнення підтримати модний у владі меседж.

    Реклама на dsnews.ua