• USD 28.4
  • EUR 33.3
  • GBP 36.8
Спецпроєкти

Новий пилосос уряду. Як підвищать податки під виглядом турботи про екологію

В Україні знову планують істотно підвищити ставки екологічного податку, але при цьому майже не направляти отримані гроші на охорону навколишнього середовища. Напевно, завдання такого оподаткування — закривати дірки в бюджеті

В Україні планують підвищити екологічний податок
В Україні планують підвищити екологічний податок / Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Забруднювати природу стане дорожче

15 вересня в Верховній Раді був зареєстрований урядовий законопроект №4101 про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів для забезпечення збалансованості бюджетних надходжень. Цікавого в цьому 42-сторінковому документі багато, але ми розглянемо один аспект — підвищення з 2021 р. ставок екологічного податку.

А саме: за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення доведеться платити більше на 11,6%. За викиди двоокису вуглецю стаціонарними джерелами сума податку поетапно до 2024 р. підвищиться в три рази, з 10 грн/т до 30 грн/т. За скиди окремих забруднюючих речовин у водні об'єкти ставки екологічного податку з 1 січня 2021 р. збільшаться в два рази, плюс передбачено їх поступове підвищення в 10 разів до 2029 р.

Більш докладно про податкові новації розповіла заступник міністра фінансів України Світлана Воробей. За її словами, запропоновані зміни до Податкового кодексу передбачають підвищення на індекс споживчих цін або на індекс цін виробників ставок податків, визначених в абсолютних значеннях. Це стосується ставок акцизного податку на алкоголь, екологічного податку (крім як на викиди СО2), рентної плати за користування радіочастотним ресурсом і за користування надрами.

При цьому заступник міністра натякнула, що ставку екологічного податку на викиди СО2 слід підвищити сильніше, оскільки вона у нас зараз в три рази нижче мінімального європейського рівня (в Україні 10 грн/т, а європейський мінімум, в Польщі, становить 1 євро/т.

До речі, як і варто було очікувати, в пояснювальній записці до законопроекту №4101 необхідність підвищення податків пояснюється прагненням до європейських норм: «З метою наближення ставки екологічного податку на викиди двоокису вуглецю до мінімальної ставки в країнах ЄС (в Польщі — 1 євро/т) і стимулювання підприємств-забруднювачів до зменшення забруднення навколишнього середовища пропонується підвищити ставку екологічного податку на викиди двоокису вуглецю стаціонарними джерелами».

Куди йдуть гроші

Реклама на dsnews.ua

Ініціатор цього законопроекту — Кабінет Міністрів. І в першу чергу уряд піддається сильній критиці щодо того, за яким принципом будуть розподілятися надходження від екологічного податку.

Так, координатор Комітету промислової екології та сталого розвитку Європейської бізнес-асоціації Ольга Бойко вказує на те, що ефективність освоєння надходжень від екоподатку залишається критично низькою. У 2019 р. в держбюджет надійшло 3,8 млрд грн екологічного податку. Із запланованих 481 млн грн на природоохоронні заходи фактично було витрачено тільки 157,5 млн грн. Тобто екологічний податок в Україні — просто один з джерел наповнення бюджету, а зовсім не інструмент підтримки з боку держави та стимулювання реалізації природоохоронних заходів (як в Європі).

При цьому за підвищенням ставок екоподатку не буде використання коштів від його сплати на поліпшення стану навколишнього середовища. Швидше навпаки, оскільки проектом державного бюджету передбачені мінімальні витрати на природоохоронні заходи. Так, з майже 11 млрд грн, виділених Міністерству охорони навколишнього середовища і природних ресурсів України, на здійснення заходів щодо поліпшення стану навколишнього середовища буде направлено 64,6 млн грн. Це в сім разів менше, ніж в 2019 р. Правда, в кілька разів більше, ніж передбачено в поточному, кризовому бюджеті — 16,46 млн грн. У будь-якому випадку — дуже мало.

Використання коштів від підвищення податку на екологію не приведе до поліпшення стану навколишнього середовища
Використання коштів від підвищення податку на екологію не приведе до поліпшення стану навколишнього середовища / Shutterstock

Екологічний податок або штраф

Зрозуміло, що, будучи представником Європейської бізнес-асоціації, Ольга Бойко захищає інтереси промисловців, для яких збільшений екологічний податок стане додатковим тягарем. Тим більше що приватний сектор і сам фінансує екологічні проекти і модернізацію обладнання. Тільки в 2019 р., за даними Держстату, підприємства витратили на екологізацію виробництва 43,7 млрд грн, що на 27% більше, ніж в 2018-му.

Але насправді в пояснювальній записці повністю відсутні конкретні розрахунки і обґрунтування не тільки самого підвищення ставок екологічного податку, а й роз'яснення, як ця ініціатива сприятиме зменшенню впливу діяльності підприємств на навколишнє середовище.

Втім, за словами експертів «ДС», в Україні завдання у екологічного податку зовсім інше.

«Екологічний податок за самою своєю природою — це штраф за забруднення. У цьому-то і полягає проблема, що якщо нормальний екологічний податок повинен йти на зниження викидів, то в Україні це свого роду тариф на забруднення. А підприємства вже вирішують, що їм вигідніше — платити цей податок або знижувати викиди в повітря і воду, — сказав «ДС» директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський. — Принаймні досі сума екологічного податку була досить невеликою, і підприємствам було вигідніше платити податок, ніж вкладатися в технології з очищення викидів. Чи зміниться щось після ухвалення цього закону? Я думаю, в ході обговорення запропоновані цифри знизять, і податок залишиться не настільки високим, щоб стимулювати зниження забруднень».

Очевидно, що логічно було б докорінно змінити систему: зробити так, щоб надходження від екологічного податку йшли прямо до спеціального фонду держбюджету, кошти якого в подальшому направлялися виключно на природоохоронні заходи. Але для цього потрібно створити інші механізми, які б робили забруднення навколишнього середовища фінансово дуже обтяжливим для підприємств.

«Насправді треба діяти не через податок, а через штрафи для забруднюючих природу підприємств, які б надходили до спеціального фонду. Ось тільки у нас система таких штрафів не працює. Хоча я б застосовував так званий позитивний метод покарання, — сказав «ДС» фінансовий аналітик Олексій Кущ. — Його суть в тому, щоб суми, виписані підприємствам у вигляді штрафів за забруднення, вони були зобов'язані витратити на очисні споруди для своїх виробництв. Але для цього потрібна політична воля, а у нас дуже сильне лобі промислових підприємств, які через свої лобістські депутатські групи не пропускають подібні законопроекти».

Щось подібне, до речі, пропонує і Європейська бізнес-асоціація: законодавчо ввести компенсацію витрат підприємств на заходи щодо екологічної модернізації в розмірі до 70% від нарахувань екологічного податку з чітко прописаним механізмом її застосування. Таким чином «екологічні» кошти будуть спрямовані на конкретні проекти підприємств в регіонах, де це дійсно необхідно.

Поки ж підвищення екологічного податку, закладене в законопроекті №4101, більше схоже на імітацію діяльності або спробу залатати діри в бюджеті замість вирішення реальних природоохоронних проблем.

    Реклама на dsnews.ua