• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Злиття соцвиплат. Що за гарантований дохід можуть ввести в Україні під диктовку МВФ

Розмір гарантованого мінімального доходу нібито буде збільшено порівняно з нинішніми мінімальними виплатами пенсіонерам і безробітним

Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Одним з наслідків меморандуму, який Україна планує підписати з МВФ, може стати ухвалення в країні програми гарантованого мінімального доходу (ГМД). Мова в даному випадку йде про нову схему, в яку будуть об'єднані (зведені) окремі соціальні виплати, в тому числі допомога по безробіттю. Відзначається, що програма покликана "ефективно допомагати бідним і вразливим домогосподарствам".

Страховка від голоду

Розмір гарантованого мінімального доходу, як пише "Економічна правда", нібито буде збільшено порівняно з нинішніми мінімальними виплатами пенсіонерам і безробітним. Однак подробиць цієї програми поки що немає, офіційно меморандум з МВФ не опублікований, але, ймовірно, Мінсоцполітики в черговий раз посилить перевірку одержувачів соціальних виплат для поліпшення їх адресності.

З ідеєю введення ГМД пов'язана і згадка в неофіційному тексті меморандуму зобов'язань Кабміну з підготовки до другого рівня пенсійної реформи. "Потрібно встановити попередні умови, які необхідно створити до введення добре регульованих приватних накопичувальних пенсійних систем", - йдеться в проєкті документа.

Поки дуже мало відомо про наміри уряду щодо ГМД, щоб робити якісь висновки. Однак потреба в чомусь подібному, безумовно, є. Нагадаємо, згідно з прогнозом ЮНІСЕФ, в Україні через коронавірус кількість бідних домогосподарств може вирости з 37,8 до 43,6% від загальної кількості населення. За іншими оцінками, з початку карантину до червня безробітними в Україні стали майже 250 тис. громадян. А в Нацбанку очікують, що пік рівня безробіття в Україні в II кварталі. Він складе 11,5% від усього працездатного населення порівняно з 8,2% до 2019 р.

Постараємося з самого початку розібратися з термінами, щоб не виникало плутанини. Таке поняття, як гарантований мінімальний дохід, часто не цілком обґрунтовано сприймається, як базовий безумовний дохід (ББД) - добре відома соціальна концепція, що передбачає регулярну виплату певної суми грошей кожному члену суспільства з боку держави. Виплати проводяться всім, незалежно від рівня доходу і без необхідності виконання якої-небудь роботи.

При цьому початкова концепція ББД припускає, що він буде забезпечувати людям життя, звичайно, не на рівні середнього класу, але не набагато нижче. Тобто це, умовно кажучи, не "миска рису в день", щоб просто вижити, а дохід, що дозволяє жити цілком гідно. Проте в Україні такий підхід відразу впирається в одвічне питання грошей. Та й багаті країни поки тільки обмірковують способи впровадження ББД, повномасштабно ця система не діє ні в одній країні.

Реклама на dsnews.ua

Що до України, то, судячи з наявної інформації, уряд швидше хоче просто злити воєдино наявні соцвиплати та уніфікувати їх нарахування, при цьому "гарантовані" гроші будуть одержувати не всі підряд, а тільки найбідніші. Адже грошей в українському бюджеті більше не стає.

"Я можу про це сказати - ось чергова утопія, яка не може бути реалізована в умовах нашої країни. Для того, щоб гарантувати людям безумовний базовий дохід, потрібно мати джерела для його забезпечення. Але у нас рівень оподаткування - один з найнижчих в Європі. Якщо взяти оподаткування на фонд оплати праці, Україна сьогодні має найнижче податкове навантаження у порівнянні з будь-якою країною ЄС, - сказав "ДС" ексміністр соціального захисту Андрій Рева. - І при цьому наші підприємці кажуть, що вони "задушені податками, що далі нікуди". Просто фінансових ресурсів для забезпечення і гарантування цього базового доходу в країні на сьогоднішній день немає. У нас є прожитковий мінімум. Він є конституційною нормою, і як його обчислювати, визначено Законом України "Про прожитковий мінімум". Зараз я подивився законопроєкт, який подали в Раду, фактично вони відв'язують поняття "прожитковий мінімум" від усіх соціальних виплат, навіть від заробітної плати та першого тарифного розряду у бюджетній сфері. Це буде замінено якоюсь розрахунковою величиною".

За словами експерта, уряд намагається звільнити мінімальну заробітну плату від сплати податку взагалі. При цьому, за його оцінками, сьогодні в Україні 75% працівників приватних підприємств мають офіційну зарплату на рівні мінімальної - 4 723 грн. З цієї суми сплачуються сьогодні податки — це основне джерело доходу для місцевих бюджетів.

"Уявіть собі, якщо ми звільнимо мінімальну заробітну плату від сплати податків. "Тіньовики" будуть аплодувати стоячи, - каже Андрій Рева. - Тобто, розумієте, люди свідомо руйнують бюджетну, фінансову та пенсійну системи нашої країни. І не тому, що вони чогось не розуміють. Це свідомі дії. Це пан Гетманцев. Це пані Третьякова. Країна повинна знати своїх героїв. І нічого з гарантованим мінімальним доходом не вийде, люди не зможуть на нього прожити".

Утім, питань поки набагато більше, ніж відповідей. Якщо мінімальна пенсія у нас 1889 грн, то, якщо вірити сказаному, можна вважати, що ГМД буде більше цієї суми. Виплати з безробіття - від мінімальних 650-1800 грн (в залежності від наявності стажу) до середніх приблизно 3400 грн. Але якщо всі соцвиплати зіллють воєдино, то що буде отримувати "простий знедолений українець" - мінімальну ставку ГМД або ту виплату, яку отримував раніше і яка (припустимо) була декілька вище ГМД? Поки що на ці питання відповіді немає.

Цікава, але не відпрацьована концепція

Найтриваліше в світі дослідження базового безумовного доходу нещодавно завершилося у Фінляндії. Соціологи там прийшли до висновку, що такі виплати підвищують упевненість громадян у завтрашньому дні, їх морально-психологічний стан, а також фінансове благополуччя. При цьому наголошується навіть незначне зростання зайнятості.

Експеримент проводився у Фінляндії з листопада 2017-го по жовтень 2018-го. В тестуванні були задіяні 2 тис. безробітних у віці від 25 до 58 років, яким щомісяця виплачувалося 560 євро у вигляді обов'язкового платежу. Посібник не зменшувалася навіть при прийомі людини на роботу або підвищення йому зарплати.

Результати порівнювалися з середніми показниками 173 тис. офіційних безробітних, які отримували стандартну допомогу. Дивно, але люди, яким виплачувався ББД, пропрацювали за період експерименту 78 днів - на 6 днів більше, ніж офіційні безробітні. І вони виявляли більше бажання шукати собі нову, гідну роботу.

Теорію ББД розробив виходець з Білорусі, який навчався в Україні, а згодом відомий американський економіст, нобелівський лауреат по економіці Саймон Кузнець, який в економічних працях звертав велику увагу на демографію. Приміром, він ще в 1950 рр. прийшов до висновку, що якість охорони здоров'я в країні не завжди залежить від зростання ВВП. Кілька десятиліть потому цю гіпотезу Коваля довела Куба, де при загальному дуже низькому рівні життя пристойне здоров'я і взагалі здоров'я людей. Також Коваль в 1950-1960 рр. доводив, що стійкого зростання в країні не може бути без вкладень в людський капітал, передбачивши економіку знань і якісного життя в XXI ст. Саме ББД Коваль розглядав як засіб, який може кардинально підвищити якість життя в будь-якій країні без сильного збитку для її економіки.

Ідеї Саймона Кузнеця в наш час розвинули бельгійські економісти Філіп Ван Парайс і Яннік Вандерборхт у книзі "Базовий дохід". Крім гуманістичних причин введення ББД, вони приводять і економічні: "У минулому існував широкий консенсус між правими і лівими, які погоджувалися, що стале економічне зростання буде стримувати безробіття і прекаризацію робочих місць. Незвичайний інтерес до базового доходу сьогодні, що спостерігається в найбільш благополучних частинах світу, свідчить про те, що цього консенсусу більше немає. Але є сумніви, що подальше зростання бажане".

Але коронакриза змінила дуже багато чого, включаючи погляди на базовий безумовний дохід. 29 травня уряд Іспанії прийняв рішення, що найбідніші громадяни країни будуть отримувати від держави щось на подобу ББД. Хоча, скоріше, така підтримка була б більше схожа на пропонований в Україні ГМД, якщо б у нас в нього не хотіли злити інші соцвиплати. Одиноким іспанцям буде виплачуватися по 462 євро в місяць (близько 14 тис. грн), для сім'ї - до 1 015 євро (30,5 тис. грн). На ці виплати можуть претендувати іспанці від 23 до 65 років, чий прибуток за рік не перевищує 16 614 євро на рік з урахуванням платежів по житлових і споживчих кредитіах. Дія цієї ініціативи пошириться на 850 тис. домогосподарств, в яких проживають 2,3 млн громадян.

"Прийняти цей закон було зобов'язанням уряду, щоб знизити рівень бідності, в першу чергу дитячої. Економічна криза, викликана пандемією, призвела до того, що терміни були прискорені", - заявила міністр фінансів Іспанії Марія Хесус Монтеро.

У планах Мадрида - визнати такими мільйон сімей, що потребують допомоги, тобто приблизно 3 млн осіб, і з часом почати платити їм усім. Поки іспанець залишається бідним (тобто заробляє менше 8 тис. євро в рік), він буде зберігати право на обов'язковий дохід, навіть якщо знайде собі роботу. В цьому останньому моменті, до речі, швидше за все, буде відміна від української моделі - малоймовірно, що в Україні ГМД буде виплачуватися людям, які отримують зарплату навіть нижче середньої - але вище прожиткового мінімуму.

    Реклама на dsnews.ua