• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Операція "Центренерго". Кого поставили біля керма компанії і чи програв Коломойський

У державному ПАТ "Центренерго" — чергова зміна топ-менеджменту. Всього відразу і з застосуванням спецназу

Голова ФДМ Дмитро Сенниченко на території "Центренерго"/Dmitry Sennychenko via Facebook.com
Голова ФДМ Дмитро Сенниченко на території "Центренерго"/Dmitry Sennychenko via Facebook.com
Реклама на dsnews.ua

"Палацовий переворот"

26 лютого Фонд державного майна України (ФДМ) повністю оновив склад дирекції ПАТ "Центренерго", призначивши вісім топ-менеджерів на чолі з в. о. генерального директора Юрієм Власенком. У той же день голова фонду Дмитро Сенниченко провів пресконференцію, присвячену змінам в керівництві і долі "Центренерго".

За його словами, кінцева мета повної зміни складу дирекції та в.о. генерального директора ПАТ — приватизація цієї однієї з найбільших компаній електроенергетичної галузі України. "Перший етап — формування холдингу разом з перспективними шахтами, щоб "Центренерго" могло забезпечувати себе вугіллям. Другий етап — приватизація", — сказав Сенниченко.

За словами представників ФДМУ, оновлене керівництво "Центренерго" має виконати п'ять завдань. У їх числі — максимізація доходу від продажу електроенергії, оптимізація витрат, побудова вертикально інтегрованої компанії, налагодження ефективного ланцюга постачань вугілля від державних шахт і підготовка ПАТ до приватизації в стислі терміни.

Завершення процедури приватизації передбачає продаж державного пакета акцій "Центренерго" не менше ніж за 5,98 млрд грн.

Нагадаємо, що "Центренерго" — найбільша енергогенеруюча компанія країни, що включає три ТЕС: Вуглегірську, Зміївську і Трипільську. Їх сумарна проєктна потужність — 7690 МВт, тобто близько 14% від загальної потужності електростанцій України. Але сьогодні на кожній зі станцій працює лише по одному енергоблоку, так що в загальному обсязі виробництва електроенергії України частка "Центренерго" складає 8%.

Хто кому в "Центренерго" Коломойський

Реклама на dsnews.ua

Приватизувати "Центренерго", причому із залученням іноземних інвесторів, обіцяв в листопаді 2019-го тодішній прем'єр-міністр Олексій Гончарук. Спроби продати ПАТ робилися і роком раніше. Однак процес рухався дуже повільно, в тому числі з тієї причини, що "Центренерго" знаходиться в сфері інтересів відразу декількох українських фінансово-промислових груп. Кожна з яких хоче мати власні важелі впливу на це ПАТ.

Наприклад, нерідко можна зустріти твердження, що "Центренерго" взяли під контроль бізнесмени, які входять в орбіту впливу олігарха Ігоря Коломойського. Вони ж створили корупційну схему, в результаті якої державі завдано значної шкоди. Йшлося про закупівлю російського вугілля за завищеною ціною у підприємства, афілійованого з неформальною групою "Приват" (Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова), і продаж електроенергії за заниженою ціною на користь підприємств, які також входять до неформальної групи "Приват".

Але чи варто трактувати нинішню зміну топ-менеджменту як те, що тепер "Центренерго" "вивели з-під впливу Ігоря Коломойського"? Ні — взаємини великих бізнесменів навколо цього ПАТ насправді набагато складніше.

Почнемо з того, що новий в. о генерального директора "Центренерго" Юрій Власенко призначений рішенням Кабміну. А недавні новації в законодавстві (прийняті за участю близьких до Коломойського народних депутатів) дозволяють призначенцям Кабміну як завгодно довго працювати в статусі в. о. (Хоча формально конкурсний відбір нових керівників уже стартував.) Тобто стосунки між Коломойським і Володимиром Зеленським, якому вкрай потрібен був цей закон, можна назвати скоріше діловими, ніж недружніми.

Йдемо далі. Попереднім головою "Центренерго" був призначений в травні 2020-го Олександр Корчинський. Призначали його з великими труднощами, і за підсумком Коломойський зберіг свої важелі управління "Центренерго". Наприклад, Корчинський залишив на посаді комерційного директора Олександра Уварова, якого ЗМІ пов'язують з Коломойським. Загалом все виглядає так, що, не дивлячись на драматизм свого призначення, Олександр Корчинський став швидше компромісною фігурою, що влаштовувала і владу, і неформальну групу "Приват".

Побічно про це свідчить і зауваження Дмитра Сенниченка, яке прозвучало 26 лютого, про те, що Корчинський "домігся позитивних зрушень в компанії, однак цього недостатньо". "Компанія в 2019 р. завершила фінансовий рік зі збитками 2,2 млрд грн. За 2020 р. — фінансовий результат ми чекаємо, зараз підраховуються точні результати, позитивний від 50 до 100 млн грн", — зазначив голова ФДМ.

Головне питання тепер — чи виявиться настільки ж компромісною нова команда управлінців? Поки сказати важко, з огляду на її різнорідність.

Так, 55-річний Юрій Власенко очолював "Черкасиобленерго", працював в НКРЕКП, входив до складу правління "Донбасенерго", був пов'язаний з депутатами, близькими до п'ятого президента України Петра Порошенка (Максим Єфімов, який довгий час планує закрити операцію з придбання контрольного пакету акцій "Донбасенерго", свого часу був у БПП, а зараз в депутатській групі "Довіра").

Новий директор по економіці Олена Волошина була заступником директора з економіки, фінансів та корпоративного управління "Донбасенерго". Новий комерційний директор Олексій Кураков до 2016 р. був першим заступником директора "Донбасенерго". Новий директор з паливного забезпечення Віталій Довгаль був в. о. гендиректора "Мірноградвугілля", а пізніше очолював "Національну вугільну компанію". ЗМІ писали, що він — представник команди колишнього "вугільного смотрящего" Віталія Кропачова (також пов'язаного з "Мірноградвугіллям").

Новий директор з енерготрейдингу — Володимир Галущак, який раніше працював в структурі НЕК "Укренерго". Решта прибулих в "Центренерго" топ-менеджерів також, певно, прямо не пов'язана з кимось із найбільших бізнесменів України.

Виходить, що точно в виграші, можливо, виявиться Максим Єфімов. "За кадром" поки залишився Ринат Ахметов...

Словом, в списку нового керівництва ми не знайшли нікого, хто б був щільно афілійований з противниками Коломойського. Хоча так, пов'язаних з ним менеджерів на ключових посадах в держкомпанії, схоже, не залишилось.

Це означає одне: оцінити, хто виграв від заміни керівництва "Центренерго", а хто програв, можна буде лише з часом, подивившись на дії нової команди управлінців. Наприклад, давайте згадаємо поставлену задачу по максимізації доходів від продажу електроенергії. Якщо феросплавним заводам Коломойського підприємство припинить постачати дешеву електрику — значить, Ігор Валерійович таки виявився в програші...

Шахтарське питання

Можливо, одна з причин виникнення хиткого консенсусу влади та олігархів навколо "Центренерго" — те, що створювана структура повинна буде взяти на себе рішення дуже болючого для керівництва країни питання утримання вугільних шахт. Не випадково на вже згадуваній пресконференції 26 лютого заступник голови ФДМУ Денис Кудін багато говорив саме про вугільне питання.

"Уряд затвердив принципове рішення створити вертикально інтегровану компанію на базі "Центренерго", приєднавши до "Центренерго" найбільш перспективні державні шахти. Це правильне рішення, оскільки серед трьох компаній на ринку (ДТЕК, "Донбасенерго", "Центренерго") дві є вертикально інтегрованими, а третя має тільки генерацію і не має сировинної бази. Це ставить "Центренерго" в явно невигідне становище, — сказав Кудін. — Створено комісію, яку очолює представник Міненерго, вона проводить аналіз всіх 33 держшахт. Наприкінці березня комісія закінчує роботу і надасть перелік перспективних шахт".

Також, за словами Кудіна, об'єктом приватизації стане саме вертикально інтегрована компанія, а не "Центренерго" в його нинішньому вигляді. Чиновник вважає, що першими можуть бути приєднані шахти "Допропіллявугілля", які нещодавно компанія ДТЕК повернула з оренди в держвласність. Але приєднуватися буде не підприємство цілком (хоча воно не має боргів і показує хороші результати), а окремі його шахти, найбільш перспективні.

Необхідність інтеграції "Центренерго" і держшахт заступник голови ФДМУ обґрунтував державними інтересами: "На всіх нарадах Міністерство енергетики підкреслювало, що іншого великого системного споживача вугілля немає. "Центренерго" - це більше 90% споживання вугілля державних шахт".

Виходить, через зміну керівництва, реформу і подальшу приватизацію "Центренерго" держава намагається вирішити відразу цілий ряд проблем:

  • припинити олігархічні війни в енергетиці,
  • вирішити проблеми постачання ТЕС вугіллям,
  • перекласти на плечі бізнеса турботу про вугледобувну галузь,
  • попутно вирішити проблему спекуляції на цінах на вугілля і електрику — контролювати механізми ціноутворення всередині вертикально інтегрованого холдингу набагато простіше, ніж на відкритому ринку.

Чи вийде? Не факт, але будь-який рух — це вже добре.

    Реклама на dsnews.ua