• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Опублікований проект земельної реформи: за іноземцям залишилися питання

Реклама на dsnews.ua
Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України опублікувало проект закону про зміни до обороту земель

Головні деталі повідомив у себе в "Фейсбуці" міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України Тимофій Милованов, інформує "ДС".

1. Набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення можуть:
а) громадяни України;
б) юридичні особи України;
в) територіальні громади;
г) держава.

Іноземці та особи без громадянства можуть набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення в порядку спадкування за законом, але зобов'язані здійснити їх відчуження протягом одного року з дня набуття права власності.

Щодо пункту про продаж землі сільгосппризначення у "ДС" виникли питання, і ми звернулися за роз'ясненнями до директора K. A. C. GROUP Corporate Lawyers&Tax Advisors Володимира Гаркуші. Юрист відразу ж сказав, що в законі недостатньо чітко прописані обмеження, адже іноземці зможуть увійти в капітал української юридичної особи. "Таким чином, українська компанія стане прокладкою між іноземцем та українською землею", - уточнив Гаркуша. Він підкреслив, що всі обмеження важливо прописувати саме в законі, а не в підзаконних актах.

Відзначимо, що в представленому Мінекономіки законопроекті немає навіть посилань на які-небудь документи, які б обмежували можливість іноземців купувати землю через українські компанії.

2. Сукупна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які перебувають у власності громадянина або юридичної особи України, з урахуванням пов'язаних осіб:
у межах однієї області не повинна перевищувати 15 відсотків земель сільськогосподарського призначення такої області;
не повинна перевищувати 0,5 відсотків земель сільськогосподарського призначення України.

3. Переважне право купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення має орендар, за умови сплати ним ціни, за якою вона продається;

3) у розділі Х "Перехідні положення":
доповнити пунктом 6-1 такого змісту:
"6-1. Громадяни, яким належить право постійного користування, право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної та комунальної власності, призначеними для ведення селянського (фермерського) господарства, мають право на викуп таких земельних ділянок у власність з розстрочкою платежу до 5 років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок без проведення земельних торгів";

2. У Законі України "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., № 51, ст. 553 із наступними змінами):
1) частину третю статті 10 доповнити пунктом 4-1 такого змісту:
"4-1) при проведенні реєстраційних дій щодо державної реєстрації права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення обов'язково використовуються дані Державного реєстру прав, Державного земельного кадастру та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань для встановлення сукупної площі земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що перебувають у власності заявника та пов'язаних осіб у межах відповідної області та в межах України; ";

"Відомості про ціну (вартість) нерухомого майна, ціну (вартість) прав чи розмір плати за користування нерухомим майном вносяться до Державного реєстру прав виключно за державної реєстрації набуття прав на підставі документів, поданих для такої реєстрації. У разі відсутності в документах, поданих для державної реєстрації прав, відповідних відомостей про ціну (вартість) прав, такі відомості не вносяться до Державного реєстру прав, а додаткові документи для їх отримання не потрібно. ";

4) статтю 33 доповнити частиною третьою такого змісту:
"3. Програмне забезпечення Державного реєстру прав повинна забезпечувати інформаційну взаємодію між Державним реєстром речових прав на нерухоме майно, Державним земельним кадастром, Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань з метою отримання інформації про сукупну площу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що перебуває у власності однієї особи та пов'язаних осіб та розташовані в межах однієї області і по Україні. ".

4. У Законі України "Про санкції" (Відомості Верховної Ради, 2014, № 40, ст. 2018 із наступними змінами):
1) статтю 4 доповнити пунктом 24-1 такого змісту:
"24-1) заборона на придбання у власність земельних ділянок;";
2) у частині другій статті 5 цифри "17-19, 25" замінити цифрами "17-19, 24-1, 25".

1. Цей Закон набирає чинності з 01 жовтня 2020 року, крім пункту 2 цього розділу, який набирає чинності з дня опублікування цього Закону.

    Реклама на dsnews.ua