• USD 28.2
  • EUR 32.9
  • GBP 36
Спецпроєкти

"Нафтогаз" розлучається з Коломойським на "Укрнафті". Як поділять 30 млрд грн боргів

Ідея розділити основну нафтовидобувну компанію між державою і приватними акціонерами витає з 2018 р., але реалізувати її не вдалося через опір уряду та великі борги

Активи "Укрнафти" давно мають намір розділити між державою і приватними акціонерами, основним серед яких виступає Ігор Коломойський/Фото: Shutterstock
Активи "Укрнафти" давно мають намір розділити між державою і приватними акціонерами, основним серед яких виступає Ігор Коломойський/Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Глава правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв розраховує, що незабаром компанії вдасться-таки реалізувати довгоочікувану ідею розділити активи найбільшої в Україні нафтовидобувної компанії "Укрнафта" між державою і приватними акціонерами, основним серед яких виступає Ігор Коломойський.

За словами Коболєва, відкрити шлях до процесу поділу "Укрнафти" має прийняття Верховною Радою законопроектів №3004а і №3005а, які врегулюють стару суперечку між "Нафтогазом" і "Укрнафтою" за відібраний держкомпанією газ, і "Укрнафтою" та державою — за борги з податків. Глава правління відзначив, що ці законопроекти парламент може розглянути вже на наступному тижні.

Звідки борги "Укрнафти"

Суперечка навколо між "Нафтогазом" і "Укрнафтою" стосується 11 млрд куб. м газу, який "Укрнафта" видобула в період 2006-2011 рр. і який "Нафтогаз" відібрав для використання для потреб населення, але через розбіжності ці операції так і не були оформлені належним чином і розрахунки за газ не проведені.

Однак у лютому поточного року "Нафтогаз" і "Укрнафта" досягли мирової угоди щодо 2 млрд куб. м цього газу, який "Нафтогаз" відібрав у "Укрнафти" в 2006 р.

За словами одного з авторів законопроектів Сергія Нагорняка, вони передбачають, що "Нафтогаз" отримає з бюджету компенсацію в розмірі 32,3 млрд грн за поставку газу населенню на умовах ПСО і заплатить з цих грошей податок на прибуток у розмірі 5,8 млрд грн. Потім НАК виплатить "Укрнафті" 15,1 млрд грн за 2 млрд куб. м газу, поставленого в 2006 р., а також аванс у розмірі 24,1 млрд грн за газ, який видобують у майбутньому..

"Укрнафта", отримавши ці гроші, сплатить 10,4 млрд грн податкового боргу, 8,7 млрд грн штрафів і 11,5 млрд грн пені, всього — 30,5 млрд грн.

Реклама на dsnews.ua

Таким чином, у результаті реалізації даної схеми левова частка грошей, виділених з бюджету на врегулювання проблеми, повернеться назад у бюджет, суперечка за газ між "Нафтогазом" і "Укрнафтою" буде вирішена, і остання погасить свої борги з податків. У сухому залишку: якщо минулий уряд хотів просто стягнути борг із "Укрнафти", то нинішня влада, насправді, хоче зробити взаємозалік, на перше місце виходить бажання врегулювати конфлікт.

Борги "Укрнафти" зі сплати податків почали формуватися в серпні 2014 р., коли компанія в знак протесту проти підвищення Верховною Радою рентної ставки на видобуток нафти і газу, перестала оплачувати ренту. Дуже скоро "Укрнафта" стала найбільшим боржником по сплаті податків у країні, і на 1 серпня цього року її борг з урахуванням пені і штрафів склав 30,5 млрд грн.

На думку Сергія Нагорняка, такий варіант вирішення проблеми між "Нафтогазом" і "Укрнафтою" допоможе поліпшити баланси обох компаній і розблокувати виробничу та інвестиційну діяльність "Укрнафти".

Коли чекати поділу "Укрнафти"

Коболєв покладає великі надії на прийняття цих законопроєктів, оскільки вони дозволять врегулювати питання заборгованості перед "Нафтогазом" і "Укрнафтою" і перейти до реалізації плану з розділення активів "Укрнафти" між державою і приватними акціонерами.

Нагадаємо, що "Нафтогаз" володіє в "Укрнафті" 50%+1 акція, акціонерам, які пов'язані з групою "Приват", належить близько 42% акцій. Однак спільне володіння основним нафтовидобувним активом країни постійно викликає конфлікти — держава і приватний бізнес не уживаються в рамках однієї компанії. І в 2018 р. з'явилася ідея розділити "Укрнафту".

Але в серпні минулого року директор з розвитку бізнесу "Нафтогазу" Юрій Вітренко констатував, що реалізувати цей план не вдалося — потрібно було рішення уряду, але він на цей крок йти не хотів.

Тепер, судячи з усього, у владних кабінетах ставлення до питання розподілу "Укрнафти" змінилося. "Ухвалення законопроектів дозволить нам зачистити проблему зі старими боргами і підійти до поділу активів компанії. Тому сподіваємося, що через кілька місяців ми зможемо сказати, що вся група "Нафтогаз" на 100% належить державі, а інші приватні акціонери та їх інтереси вийшли за межі групи", — сказав Коболєв.

За інформацією керівника Центру дослідження енергетики Олександра Харченко, конфлікт між "Нафтогазом" і "Укрнафтою" вже давно затягнувся, і прийняти ці законопроекти — це реальний шанс його врегулювати, оскільки до цього це не вдавалося врегулювати ніякими іншими способами. За його словами, приватні акціонери "Укрнафти" звинувачували державу в тому, що та відбирала газ у компанії і не платила за нього, а держава звинувачувала приватних акціонерів у несплаті податків, і на цьому будь-який діалог закінчувався.

За його словами, держава може бути зацікавлена в поділі активів з Коломойським, тому що він більш динамічний у захисті своїх інтересів, і завжди буде "вигризати" з цієї компанії більше, ніж йому належить на його пакет акцій. Також у цьому може бути зацікавлений і нинішній уряд, який зможе записати в свій актив перемогу — врегулювання давньої суперечки з приватними акціонерами і вирішення проблеми погашення "Укрнафтою" боргів з податків

За словами Олександра Харченка, поділ "Укрнафти" міг би пройти по ресурсах видобутку: "Нафтогаз" отримає газові активи, в управлінні якими він має досвід, а група "Приват" — нафтові активи. Але який варіант поділу покладено в основу угоди, поки невідомо.

Однак чи готові піти на поділ активів "Укрнафти" приватні акціонери — також поки достовірно не відомо. Зокрема, депутат Верховної Ради Ігор Палиця, партнер Коломойського, який у 2003-2007 рр. керував "Укрнафтою" та одержав 10% нафтового бізнесу групи "Приват" (куди входить і "Укрнафта"), виступив проти поділу. "Компанія повинна коштувати дорого, давати дивіденди. А вже потім, створивши вертикально інтегровану компанію, зробивши її прибутковою, збільшивши капіталізацію, можна виходити на біржу, щоб держава і приватні акціонери отримали 6 або 7 млрд доларів за свої пакети", — сказав він в інтерв'ю "Українській правді".

Утім, Олександр Харченко припустив, що Коломойський також теоретично може бути зацікавлений у поділі "Укрнафти", оскільки в результаті він отримає чистий актив без податкових боргів і суперечок з державою.

Тим часом, поки "Нафтогаз" виношує плани з розділення "Укрнафти", вона продовжує втрачати свою ефективність — за результатами першого півріччя цього року компанія отримала 2,59 млрд грн чистого збитку проти 18,24 млн грн чистого прибутку за аналогічний період минулого року.

    Реклама на dsnews.ua