• USD 36.6
  • EUR 35.6
  • GBP 39.8
Спецпроєкти

Основна умова запуску 5G в Україні — виділення всіх стільниковим операторам частотного діапазону

"ВД" поговорила з президентом "Київстар" Олександром Комаровим про особливості українського телекому, іноземних інвестиціях і плани компанії на поточний рік
Реклама на dsnews.ua

"ВД" Які найбільші інвестиційні проекти "Київстар" запланував на 2019 рік?

А. К. "Київстар" в 2019 році має намір збільшити інвестиції в розвиток 4G на 18-20%. Ще кілька років ми будемо активно інвестувати в LTE порівнянні суми близько 3 млрд грн на рік. "Київстар" концентрується саме на впровадженні більш перспективного з точки зору швидкості та обсягів передачі даних 4G. Якщо держава буде готове надати операторам частоти в діапазоні 700-800 МГц і забезпечити для ринку принцип технологічної нейтральності, інвестиції можуть бути збільшені для покриття новими стандартами зв'язку сіл і скорочення "цифрового розриву".

Крім того, "Київстар" має намір щорічно вкладати близько 100 млн грн власних коштів в нові перспективні бізнес-напрямки, серед яких фінтех, IoT, хмарні рішення і технології, big data. Інтернет речей, або IoT, - одне з пріоритетних напрямків розвитку для "Київстару". Ми працюємо над проектами, які можуть застосовуватися в smart home, smart city, логістики, охорони здоров'я, екологічних моніторингах та інших сферах - відеоспостереження, "розумне" освітлення, системи відстеження автомобілів і "розумні" сигналізації (автотрекінг), системи контролю за будинком (Home Safe). Нещодавно ми запустили пілотні вузькосмугові мережі для "розумних" пристроїв (Narrowband IoT), протестували на декількох локаціях клієнтів і продовжуємо їх будувати.

"ВД" Як ви плануєте розвивати свою мережу 4G?

А. К. На сьогодні мережа 4G "Київстар" охопила 4218 населених пунктів, де проживають 22,8 млн жителів України, а це 55% населення. Обидва діапазону - і 2600 МГц і 1800 МГц - важливі для розвитку 4G. В діапазоні 1800 МГц радіус дії базових станцій набагато більше, ніж 2600 МГц. Для прикладу: в столиці, щоб розгорнути LTE в діапазоні 2600, причому так, щоб покрити і внутрішні приміщення, довелося б збільшити кількість діючих базових станцій в 2-3 рази. Тобто, використовуючи діапазон 1800 МГц, ми добиваємося покриття, а в місцях великої концентрації абонентів і трафіку - в мегаполісах, курортних районах, пунктах перетину кордонів ми задіємо частоти 2600 МГц. Коли ми отримаємо дозвіл на надання 4G на частотах 900 МГц, можна вести мову про технології LTE в сільській місцевості.

"ВД" Хто з іноземних або вітчизняних компаній готовий інвестувати в український телеком?

А. К. Як ви знаєте, "Київстар" є частиною групи компаній VEON і одним з найуспішніших активів у портфелі. Зараз ми ведемо діалог зі штаб-квартирою про збільшення обсягу інвестицій в Україну. І як я вже згадував раніше, наступні два роки мають намір утримати рівень інвестування не менше 3 млрд грн щорічно.

Реклама на dsnews.ua

"ВД" А сам "Київстар" готовий інвестувати кошти в українські компанії в ІТ й телеком?

А. К. M&A в Україні впираються в процедуру оцінки об'єкта інвестування - due-diligence.

Багато бізнесів в країні спочатку створювалися таким чином, що наш аудит вони просто не готові проходити. Що стосується стартапів, то тут з'являються інші ризики. Наприклад, коли інвестор набуває команду, на наступний день вона може написати заяви на звільнення. Втім, ця проблема може бути вирішена покупкою мажоритарної частки. Стартапу такі умови вигідні, так як дозволяють серйозно підвищити капіталізацію. В це я вірю. Але до таких операцій ми поки не готові. Ми поки що не дуже добре пристосовані до існуючих реалій, у нас немає тієї гнучкості, яка потрібна операторам. Завдяки участі у акселераторі телеком-стартапів Tech Radar ми дуже добре це відчули.

"ВД" Які урядові дії ви вважаєте першочерговими для того, щоб поліпшити ситуацію з інвестиціями в телеком-галузь?

А. К. В Україні НКРЗІ і уряд вже зараз можуть починати підготовку до впровадження новітньої технології 5G з урахуванням кращого міжнародного досвіду. Мова йде про запровадження принципу "технологічної нейтральності", коли оператор сам вирішує, яку технологію йому використовувати в рамках виданих частотних ліцензій. Важливо також спростити доступ до інфраструктури, необхідно, щоб Закон "Про доступ до об'єктів будівництва, транспорту, електро-енергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж" дійсно працював, а також необхідне посилення відповідальності за крадіжку та навмисні пошкодження елементів технологічної інфраструктури.

"ВД" Як ви вважаєте, яким має бути регулювання галузі, щоб можна було залучити інвестиції для будівництва мережі 5G?

А. К. Основна умова запуску 5G в Україні - виділення всіх стільниковим операторам частотного діапазону. Робити прогнози про те, на яких частотах запуститься 5G в нашій країні, поки рано. Попередній аналіз показує, що для успішного впровадження і використання будуть необхідні як низькі частоти, так і високі. Таким шляхом вже пішли США і планують розвиватися мережі 5G в ЄС.

    Реклама на dsnews.ua