• USD 27.6
  • EUR 33.5
  • GBP 39
Спецпроєкти

Відмова від співробітництва з МВФ несе в собі багато ризиків, — заступник голови НБУ

Заступник глави Національного банку Дмитро Сологуб заявив, що відмова України від співпраці з МВФ призведе до зростання витрат на обслуговування боргу, скорочення припливу іноземних інвестицій і тиску на валютні резерви НБУ

Дмитро Сологуб
Дмитро Сологуб
Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться в колонці Сологуба для "Економічної правди", передає "ДС".

За словами Сологуба, відмова від співпраці з МВФ можлива лише за двох умов.

"Перша умова – збереження дуже сприятливого зовнішнього середовища для України. Тобто світові ціни на товари нашого експорту мають бути дуже високими, а енергоресурси – дешевими.

Крім того, на світових фінансових ринках має зберігатися високий апетит до інвестицій у країни з emerging markets, що дозволить Україні фінансувати дефіцит бюджету шляхом зовнішніх та внутрішніх запозичень. На мою думку, ці припущення доволі оптимістичні й суперечать останнім тенденціям. Нафта і газ поступово дорожчають, що погіршує умови торгівлі для України. За оцінками Національного банку, така тенденція триватиме", — вважає заступник голови НБУ.

"Друга умова "життя без МВФ" — зміни в макроекономічній політиці. Відмова від співпраці з фондом найімовірніше призведе до зростання витрат на обслуговування боргу, скорочення припливу іноземних інвестицій, тиску на валютні резерви Національного банку.

Відтак уряду доведеться скорочувати дефіцит держбюджету, курс гривні буде слабшати, щоб нівелювати негативний вплив на платіжний баланс, відповідно, інфляція прискориться. Адже, як вчать на першому курсі економічного факультету, there is no such thing as a free lunch. Тобто за все потрібно платити", — підкреслив Сологуб.

"За відмову від співпраці з МВФ та право проводити "суверенну економічну політику" Україні доведеться платити зменшенням витрат на важливі бюджетні проєкти (інвестиції в дорожню інфраструктуру, підвищення соціальних стандартів, підтримку малого та середнього бізнесу) та зростанням відсоткових ставок, оскільки НБУ буде змушений проводити жорсткішу монетарну політику для стримування інфляції", — додав він.

Як писала "ДС", 12 лютого постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман заявив, що місія Міжнародного валютного фонду завершила роботу в Україні. Сторони не змогли домовитися про перегляд програми Stand-by, за якою Україна мала отримати наступний транш.

Голова Комітету з питань фінансів і податкової політики Верховної Ради Данило Гетманцев заявив, що відсутність траншу МВФ у 2021 році не стане катастрофою для України.

Радник голови Офісу президента Тимофій Милованов заявив, що Україна розраховує отримати новий транш кредиту МВФ на початку літа.

У МВФ назвали продуктивними дискусії по Україні, але констатували наявність низки невирішених питань і чекають пропозицій від української сторони для продовження переговорів.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua