• USD 27.9
  • EUR 34.1
  • GBP 39.5
Спецпроєкти

Не позначиться на тарифах? Де Вітренко візьме 24 млрд грн для "Укренерго"

Влада намагається погасити борги перед "зеленою" енергетикою ще з літа минулого року, а "Енергоатом" скромно стоїть в черзі

Борги перед "зеленою" енергетикою планують погасити за рахунок випуску облігацій "Укренерго"
Борги перед "зеленою" енергетикою планують погасити за рахунок випуску облігацій "Укренерго" / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Виконуючий обов'язки міністра енергетики Юрій Вітренко заявив, що в якості заходів щодо погашення боргів перед виробниками електроенергії з поновлюваних джерел розглядається варіант випуску державною компанією "Укренерго" облігацій на суму 24 млрд грн.

Також, за словами Вітренка, на погашення боргів перед "зеленою" енергетикою буде спрямована як мінімум половина з 10,25 млрд грн, які компанія "Укренерго" отримала від державних банків у вигляді кредитів під держгарантії. Ці гроші "Укренерго" отримала для погашення її боргів перед держпідприємством "ГарПок" ( "Гарантований покупець"), яка, в свою чергу, повинна направити їх на погашення боргів перед зеленою енергетикою і "Енергоатомом".

Вітренко вважає, що випуск облігацій дозволить досить швидко погасити борги перед відновлювальною енергетикою.

А щоб не допустити нового накопичення боргів у майбутньому, паралельно шукається рішення і цієї проблеми. Один з варіантів — виплати "зеленої" генерації за рахунок податку на вуглецеві викиди або авансування за постачання і транспортування "зеленого" водню. Також можливий такий варіант, як випуск "зелених" облігацій терміном обігу 10-15-20 років.

Звідки взялися борги

Нагадаємо, що проблема заборгованості перед "зеленою" енергетикою посилилася влітку минулого року: за станом на 1 серпня вона досягла 22,44 млрд грн. Конфлікт через ці борги вийшов на рівень уряду, який був змушений підписати з виробниками Меморандум про врегулювання проблеми — 40% боргу планувалося погасити в 2020 р, а 60% — протягом 2021 р по 15% щокварталу. Також Верховна Рада повинна прийняти зміни до законодавства про зниження тарифів для "зеленої" енергетики, що було частиною плану з вирішення боргової проблеми.

Крім того, уряд обіцяв інвесторам у "зелену" енергетику, що в майбутньому вони будуть отримувати оплату за свою енергію в повному обсязі, а для цього планувалося не менше 20% виробленої ними електроенергії оплачувати з держбюджету. За розрахунками НКРЕКУ, це становило 11,55 млрд грн, і гроші повинні були залучати до бюджету за рахунок випуску 5-річних ОВДП. Однак цю норму в бюджет-2021 не внесли.

Реклама на dsnews.ua

Тому проблема боргів перед "зеленою" енергетикою так і не була вирішена, і владі як і раніше потрібно знайти десь для розрахунків близько 25 млрд грн, з яких 13,5 млрд грн — це 60% боргу станом на 1 серпня 2020 р. і 11,6 млрд грн — для своєчасних і повних розрахунків з "зеленою" генерацією вже в цьому році.

Два варіанти вирішення проблеми

Тепер у влади, по суті, є два варіанти того, звідки взяти ці 25 млрд грн. Перший — запропонований Юрієм Вітренком випуск облігацій на 24 млрд грн компанією "Укренерго". Другий — шляхом випуску 5-річних ОВДП на 25 млрд грн, що запропоновано депутатами в поданому 8 лютого до Верховної Ради законопроекті №5041.

За словами керуючого партнера консалтингової компанії Imepower Юрія Кубрушка, на реалізацію варіанту випуску облігацій "Укренерго" під державні гарантії може піти не менше 6 місяців, оскільки потрібно буде підготувати документи і попрацювати з потенційними покупцями. Крім того, може виникнути затримка в зв'язку з тим, що "Укренерго" буде передаватися з підпорядкування Міністерства фінансів до Міністерства енергетики. Крім того, потрібно ще буде отримати згоду на цю операцію від НКРЕКУ, оскільки виплати "Укренерго" на погашення облігацій будуть закладені в тариф компанії на передачу електроенергії.

Населення не відчує

Побутовим споживачам електроенергії, наляканим і розлюченим поточним і майбутнім підвищенням тарифів, також доведеться взяти участь в погашенні боргів перед "зеленою" енергетикою, оскільки врешті-решт за все платить споживач або платник податків. Однак ступінь явності цієї участі буде трохи різним.

Зокрема, як пояснив Юрій Кубрушко, сьогодні тариф на електроенергію для населення становить 1,68 грн за 1 кВт-год, з яких 0,29 грн йде "Укренерго" в якості тарифу на оплату передачі електроенергії по магістральних мережах. Якщо "Укренерго" випустить облігації на 24 млрд грн і вони будуть погашатися за рахунок тарифу компанії, то тариф виросте на 2-3 копійки, і на таку ж величину зросте роздрібний тариф для побутових споживачів. Тобто населення майже не відчує на своєму гаманці наслідків від цієї операції.

Випуск ОВДП для погашення боргів "зеленої" енергетики прямо не вплине на величину тарифу на електроенергію для населення, але опосередковано — відіб'ється на його кишені, пояснив директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко. Адже погашатися ОВДП будуть з держбюджету, який, як відомо, наповнюється платниками податків. "Якщо держава не візьме з населення додаткові гроші за рахунок регулювання тарифів на електроенергію, то вона просто не побудує за рахунок бюджету якусь дорогу або школу, а віддасть ці гроші інвесторам у "зелену" енергетику", — сказав він.

У той же час Олександр Харченко зазначив, що, хоча випуск облігацій і зніме напруженість у відносинах з інвесторами в "зелену" енергетику, але в цілому проблеми ринку електроенергії, який зараз перебуває в кризовому стані, він не вирішить. Швидше навпаки — таким, хто може вимагати погашення боргів за рахунок такого механізму, може стати "Енергоатом", якому винні приблизно стільки ж, скільки і "зеленій" енергетиці — близько 24 млрд грн.

    Реклама на dsnews.ua