• USD 39.8
  • EUR 42.4
  • GBP 49.5
Спецпроєкти

Пенсійна реформа Гройсмана. Головне

Реклама на dsnews.ua
Кабмін пропонує Верховній Раді з 1 жовтня підвищити пенсії для 9 млн. пенсіонерів і скасувати зниження на 15% пенсій працюючим пенсіонерам

Уряд готовий запропонувати на розгляд парламенту масштабну пенсійну реформу, сказав прем'єр-міністр Володимир Гройсман на прес-конференції, присвяченій підсумкам року роботи уряду.

Запропонована урядом пенсійна реформа буде базуватися на трьох принципах:

1. Осучаснення пенсій

Складовою частиною пенсійної реформи є обов'язкове осучаснення пенсій, тобто перерахунок тих пенсій, які не змінювалися майже п'ять років. Уряд запропонує парламенту розглянути цю пропозицію до парламентських канікул, щоб здійснити перерахунок пенсій вже з 1 жовтня цього року. Що таке "осучаснення пенсій"? Насамперед, це відновлення соціальної справедливості в нарахуванні пенсій незалежно від року її призначення. Зараз розміри пенсій залежно від року призначення відрізняються більш ніж в 3 рази. Простий приклад: шахтар зі страховим стажем понад 46 років. Якщо такому працівнику пенсія була призначена до 2008 року, він отримує 3311,87 грн. Якщо ж такий працівник вийшов на пенсію в 2016 році - 8446,21 грн.

Чому це відбувається? Пенсія українців залежить від трьох показників: зарплати працівника, стажу та показника середньої заробітної плати по Україні, який застосовується при обчисленні пенсії. Середня зарплата зростає з кожним роком, тому пенсії українців мають "осовремениваться". Проте останній раз таке "осучаснення" відбувалося в 2012 році, але із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік (1197,91 гривень). За цей час середня зарплата по Україні, яка застосовується при обчисленні пенсії, зросла до 3764,4 гривні, або більше ніж у 3 рази. У результаті пенсії навіть не досягають розміру прожиткового мінімуму.

Що пропонує уряд? Пенсії будуть перераховані, тобто підвищені приблизно 5,6 млн. українців (всього в Україні 11,9 млн. пенсіонерів). Частина пенсіонерів після "осучаснення" будуть отримувати вдвічі більше. Приблизно 1 млн 308 тис. українців отримають до своєї пенсії щомісяця додатково 200 гривень. Для 1 млн. 208 тис. пенсіонерів підвищення складе від 200 до 500 гривень щомісяця. 1 млн 993 тис. пенсіонерів в результаті цієї реформи отримають підвищення пенсій у розмірі від 500 до 1000 гривень. І ще більш 1 млн. 100 тис. громадян отримають більше 1000 гривень щомісячної доплати.

Уряд також виконає своє зобов'язання щодо перегляду пенсій, передбачених бюджетом на 2017 рік. У державному бюджеті на цей рік зафіксовано підвищення прожиткового мінімуму та мінімального розміру пенсій двічі протягом року - з 1 травня і з 1 грудня 2017 року. Прожитковий мінімум для непрацездатних осіб (мінімальна пенсія) з 1 травня складе 1312 гривень, а з 1 грудня - 1373 гривень. Тобто, для близько 8 млн. пенсіонерів розмір пенсійних виплат яких залежить від мінімальної пенсії, зросте мінімум на 10%.

Реклама на dsnews.ua

2. Скасування обмежень для працюючих пенсіонерів

Також з жовтня цього року уряд пропонує скасувати 15%-ве зниження пенсій працюючим пенсіонерам. Тобто, ті, хто працює, будуть отримувати заробітну плату і пенсію в повному обсязі.

3. Справедлива пенсійна система

Основний принцип запропонованої реформи - створення справедливої солідарної системи пенсійного страхування. Для цього, по-перше, будуть введені єдині правила визначення розмірів пенсійних виплат (крім військовослужбовців). По-друге, встановлена чітка залежність розміру пенсії від суми сплачених страхових внесків і тривалості участі у страховій системі. І головне, уряд не збирається вирішувати проблеми вітчизняної пенсійної системи за рахунок підвищення пенсійного віку. Це означає, що в запропонованій пенсійної реформи не буде пункту про підвищення пенсійного віку.

4. Бездефіцитний Пенсійний фонд

В цьому році дефіцит Пенсійного фонду становить 141,5 млрд. гривень або майже половину від потреби. При цьому майже 80% пенсіонерів живуть за межею бідності. Уряд ставить амбітне завдання: до 2024 року зробити Пенсійний фонд бездефіцитним. Це означає, що у Пенсійного фонду з'являться можливості інвестувати в підвищення пенсій. Отже, і якість життя українських пенсіонерів.

Пенсійна реформа - другий крок уряду щодо підвищення якості життя українських громадян. Перший був зроблений у минулому році - завдяки ініціативі уряду з 1 січня 2017 року мінімальна зарплата в країні зросла вдвічі. Так уряд виконує свою головну задачу - забезпечення зростання економіки і трансформація цих досягнень в реальне підвищення якості життя українських громадян.

    Реклама на dsnews.ua