• USD 27.3
  • EUR 30.7
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

За попередніми даними, частка нелегальних сигарет в серпні досягла майже 9% ринку, — експерти

Обсяги торгівлі нелегальними тютюновими виробами демонструють значний приріст за цей рік і наближаються до рекордних показників, стверджують експерти

Частка нелегальних сигарет в серпні досягла майже 9% ринку
Частка нелегальних сигарет в серпні досягла майже 9% ринку
Реклама на dsnews.ua

Такі дані були наведені під час круглого столу на тему "Нелегальний ринок сигарет України, його негативний вплив на економіку і бюджет, шляхи вирішення проблеми", який відбувся в Києві.

Згідно з результатами дослідження, проведеного компанією Kantar, максимальний показник частки нелегального ринку сигарет в минулому році становив 5,8%, а за підсумками року склав 6,6%. У серпні цього року він різко підскочив до 8,9% — показника, близького до рекорду у 9,2%, встановленому в 2013 році.

"Останнє дослідження, яке було проведено в серпні, для нас надзвичайно драматичне. Повний звіт ще не готовий, але попередні результати вказують на те, що зростання кардинальне — близько 9%, в першу чергу за рахунок збільшення продукції з підробленою акцизною маркою", — повідомив Вадим Новосад, начальник відділу з безпеки і протидії нелегальній торгівлі Imperial Tobacco Ukraine.

Вадим Новосад, начальник відділу з безпеки і протидії нелегальній торгівлі Imperial Tobacco Ukraine
Вадим Новосад, начальник відділу з безпеки і протидії нелегальній торгівлі Imperial Tobacco Ukraine

Він зазначив, що нелегальні тютюнові вироби не обкладаються податками і акцизами, і, отже, чим більше "тіньовий" ринок, тим істотніша шкода економіці України. В цьому році, за його оцінками, держбюджет недоотримає майже 5 млрд гривень.

У топ-10 найбільших платників податків в Україні чотири місця займають тютюнові компанії, нагадав Ігор Тишкевич з Українського інституту майбутнього. Тому контрабанда і контрафакт завдають шкоди не тільки бізнесу, а й державі.

"Мова йде не тільки про контрабанду, ввезену саме з-за кордону, а дещо ширше — контрабанду і контрафакт. Тому що в Україні, крім того, що завозяться і продаються сигарети з інших держав, також виробляються власні сигарети без сплати акцизів, без сплати податків, і вони йдуть в реалізацію", — пояснив він.

Ігор Тишкевич, Український інститут майбутнього
Ігор Тишкевич, Український інститут майбутнього

Державні служби запобігають потраплянню на український ринок мільйонів нелегальних сигарет, зауважив Андрій Доронін, менеджер з питань цілісності торгових марок компанії JTI Україна.

Андрій Доронін, менеджер з питань цілісності торгових марок компанії JTI Україна
Андрій Доронін, менеджер з питань цілісності торгових марок компанії JTI Україна

"Хотів би звернути вашу увагу на те, що наша держава зайняла досить активну позицію в особі фіскальної служби, прикордонної служби, і в травні-червні, коли була спроба поставки продукції через територію України, сигарети були затримані. Досить великий обсяг, 52 млн штук сигарет", — розповів він.

При цьому недосконалість законодавства є перешкодою для організації ефективної боротьби з "тіньовим" ринком, заявив Юрій Ковальчук, начальник управління з боротьби з транскордонною злочинністю Держприкордонслужби. Він зауважив, що питання про посилення покарання за нелегальну торгівлю підакцизними товарами є вкрай гострим.

"Коли ми будемо мати дієві законодавчі інструменти — ось тоді ми можемо говорити про певний посилення протидії саме цього виду протиправної діяльності", — підкреслив він.

    Реклама на dsnews.ua