• USD 26.9
  • EUR 31.9
  • GBP 37.5
Спецпроєкти

Перемога плоскогубців. Навіщо європейці вибили право лагодити те, що можна викинути

Країни Євросоюзу одноголосно підтримали закон, що дає громадянам право самостійно лагодити пральні, посудомийні машини та іншу побутову техніку
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Скільки європейців потрібно, щоб закрутити лампочку? Правильних відповідей декілька: два, жодного або один, але після 2021 р. Більшість настільних ламп в Європі мають оригінальний розмір патрона, форму лампи або складний дизайн. Точно таку лампочку не купити в магазинчику за рогом, коли вона перегорає. В процес включається додатковий суб'єкт: інтернет-магазин, виробник або інший посередник.
Але так міняють лампочки тільки дуже настирливі європейці. Решта просто викидають світильник і купують новий. За рік у ЄС накопичується 246 тис. т побутового освітлювального сміття. І це лише 2% від щорічного обсягу електронно-побутових відходів в Євросоюзі, який становить 12,5 млн т. Та освітлювального сміття могло бути набагато менше, якби у всіх ламп однаковий розмір патрона. Тоді елементарна для користувача ремонтна операція - заміна лампочки - на кілька років продовжила б життєвий цикл приладу.

Закон про ремонт і обурення виробників

Принцип доступності незалежного ремонту побутової техніки для рядового споживача ліг в основу нових вимог для виробників цього виду продукції. Це дозволить продовжити термін її експлуатації. Затверджені в кінці січня правила доповнили положення загальноєвропейської Ecodesign Directive, яка встановлює екологічні вимоги до енергоспоживаючих приладів, і є обов'язковими до виконання у всіх країнах ЄС. Правила вступлять в силу з квітня 2021 р.

Згідно новим вимогам виробники повинні внести зміни в конструкції приладів таким чином, щоб їх ключові вузли можна було легко замінити без професійної допомоги. Також виробники повинні забезпечити доступ до запасним частинам всім бажаючим і надавати технічну інформацію (наприклад, схему проводки) незалежним ремонтним майстерням. До кожного побутового приладу буде додаватися докладна інструкція по збірці і розбиранні його ключових вузлів. Більш того, вузли в приладі повинні кріпитися так, щоб їх можна було зняти за допомогою найпростіших домашніх інструментів: викрутки, плоскогубців або гайкового ключа.

Завдяки цим правилам, впевнені в Єврокомісії, життєвий цикл побутового приладу вдасться збільшити до 7-10 років.

Норми поширюються на домашні світильники, дисплеї, холодильники, пральні і посудомийні машини.

Реклама на dsnews.ua

Виробники вимушені прийняти нові правила і починати перенастроювати конвеєрні лінії. Головну битву промислове лобі програло ще у вересні 2018-го, коли обговорювалося окремий закон по технічним вимогам до холодильників і морозильників. Представники компаній наполягали, щоб закон стосувався тільки процедур утилізації побутових приладів та їх частин. При такій постановці питання для виробників мало що змінилося б. Формально вони брали б на себе додаткові витрати з утилізації, не змінюючи виробничий процес. А на практиці діяли б як зазвичай: через аутсорсинг зливали технічний сміття зацікавленим фірмам.

В ЄС документується утилізація тільки 35% електронно-побутових відходів. Куди дівається решта, з'ясували еко-активісти, які за прикладом американських колег кілька років прикріплювали GPS-жучки до відпрацьованим холодильників і стиралкам, щоб з'ясувати, де вони знаходять останній притулок. Виявилося, в Нігерії: саме туди Європа зливає третину свого електронного сміття. США, наприклад, 90% відпрацьованих побутових приладів вивозить в Азію. І це при тому, що федеральне законодавство забороняє експорт електронних відходів в країни, що розвиваються. У правилах міжнародної торгівлі досі не існує чіткого визначення, що є електронними відходами. Відпрацьовані побутові прилади фігурують в експортних деклараціях переважно як "електроприлади", що формально не порушує закон.

Джерело: International Communication Union

Але проблема залишається: від переміщення електронно-побутового сміття з одного континенту на інший в глобальному масштабі його менше не стає. Більш того, він накопичується в тих країнах, де немає достатніх утилізаційних потужностей. Всього у світі щорічно накопичується 44,7 млн т електронних відходів. Це був один з основних аргументів давили на європейські влади численних груп еко-активістів, які вимагали не приймати закон з вигідними для виробників формулюваннями. Другий аргумент: компанії навмисно конструюють побутові прилади таким чином, щоб вони довго не працювали. Так вони збільшують обсяги продажів і прибуток.

Джерело: Єврокомісія

Прийнявши до уваги побажання активістів, Єврокомісія провела ряд власних досліджень і опитувань по темі. Виявилося, що 77% жителів ЄС воліли б самостійно лагодити побутові електроприлади, а не купувати нові. Згідно з іншим дослідженням, з 2004 по 2012 рр. співвідношення побутової техніки, яка не дожила до п'яти років, зросла з 3,5 до 8,3%. Окремий аналіз по пральним машинам підтвердив, що більше 10% викидаються на смітник, не відпрацювавши і п'яти років.

Контраргументи виробників про те, що їм доведеться нести фінансові втрати, які згодом негативно позначаться на економіці, єврочиновники відкинули відразу. Існує вагомий прецедент: жодна з автокомпаній не збанкрутувала і не втратила ринкової вартості після допуску незалежних ремонтників до лагодження автомобілів.

Довга боротьба за право на ремонт

Право на ремонт як громадський рух було засновано в США ще в кінці 1990-х, і його основною вимогою стало прийняття федерального закону, який дозволив незалежним майстерним самостійно ремонтувати авто і зобов'язав автовиробників забезпечити вільний доступ до запчастинах. Перша спроба прийняття такого закону провалилася в 2001 р., а автолобістам і дилерським компаніям вдавалося зберігати статус-кво аж до 2014 р. Двома роками раніше в Массачусетсі пройшов референдум на підтримку прийняття закону на рівні штату, що дозволяє незалежний авторемонт. За проголосувало 86% громадян, що взяли участь у референдумі. У 2013 р. закон був юридично оформлений і прийнятий, а в ж у 2014 р. всі американські автопромислові асоціації та організації підписали спільний меморандум, який визнає дію массачусетського закону на території 50 штатів.

Це була перша і поки що остання велика перемога ремонтних активістів в США. У них також є претензії до виробників електронно-побутової техніки. Але основну увагу сьогодні сконцентровано на продавлюванні федерального закону про електронні відходи, у який увійдуть аналогічні європейським положення про вимоги до побутової електроніки. Поки лише у 26 штатах прийняті законодавчі акти, які тим чи іншим чином регулюють циркуляцію електронно-побутового сміття, але й вони далекі від досконалості.

Євросоюз почав приділяти увагу проблемі з 2009 р., коли була прийнята Ecodesign Directive, яка, зокрема, встановила вимоги до тривалості життя пилососів: мінімум 500 год роботи. Вимога набула чинності в 2014 р. Під європейський Energy Label (з 2010 р.) почали маркувати продукцію з тривалим циклом життя. В цілому за останні 10 років ЄС прийняло й доповнило близько десятка директив, які так чи інакше регулюють життєвий цикл побутових приладів.
Паралельно окремі країни удосконалювали національне законодавство в даній сфері. Франція і Португалія в 2015 р. збільшили з шести до 24 місяців гарантійний період, коли можна безкоштовно повернути прилад і отримати натомість новий. Польща продовжила такий період до одного року. Австрія проводить маркування "дружньої до споживача" продукції, яка, крім іншого, може бути відремонтовано звичайним користувачем. Схожа маркування є і в Німеччині.

"Коли ремонтами займається лише кілька компаній, ми позбавляємо громадян можливості дешево і швидко полагодити зламані прилади. До нас повернуться дрібні ремонтні майстерні, що створить нові робочі місця", - прокоментував ухвалення січневого закону про ремонт електронно-побутової техніки Стефан Ардіті, представник European Environmental Bureau, що об'єднує 140 неурядових організацій.

Але яким буде реальний вплив ремонтних майстерень на рівень зайнятості та зростання економіки, не знають навіть у Єврокомісії. Нові вимоги наберуть чинності лише через два роки, пройде ще п'ять-сім років, поки не почнуться ламатися сконструйовані за новими схемами прилади. І тільки тоді визначаться попит і пропозицію на даний вид послуг.

    Реклама на dsnews.ua