• USD 36.6
  • EUR 40
  • GBP 44.8
Спецпроєкти

Чорна п'ятниця -2020. Чому свято розпродажів стає дійсно чорним для ритейлу

Через локдаун цього року торгівля зазнає багатомільярдних збитків, не врятує ситуацію і Чорна п'ятниця, яка насправді почалася ще в понеділок

Покупці все менше ведуться на знижки в Чорну п'ятницю
Покупці все менше ведуться на знижки в Чорну п'ятницю / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Довга Чорна п'ятниця

Пандемія коронавірусу істотно скоротила прибутки ритейлу, і щорічне міжнародне свято розпродажів Чорна п'ятниця цього року було вирішено розтягнути на тиждень, щоб хоч якось надолужити провали у виручці. Причина — введення карантину вихідного дня, який паралізує торгівлю і загрожує ритейлу великими збитками.

На думку Максима Гаврюшина, операційного директора компанії Budhouse Group і голови Української ради торговельних центрів, якщо локдаун вихідного дня триватиме місяць, то орендарі торговельних центрів втратять 12–15 млрд грн товарообігу. Це стосується 300 ТРЦ, тоді як загалом по країні роздрібний товарообіг може скоротитися на 30–40%. "Найважливіший сезон року буде зірваний. А це ставить під загрозу підготовку до наступного сезону для більшості мереж. Крім того, коригуються плани з розвитку і відкриття нових магазинів, девелопери недоотримують орендну плату і не будують нові об'єкти", — сказав він.

Істотні збитки від епідемії ритейлери фіксували і три місяці тому — в серпні Максим Гаврюшин оприлюднив статистику: 310 торговельних центрів загальною площею 5,4 млн кв. м, в яких розташовано 24 тис. магазинів, за час локдауну показали мінус 7 млрд грн. орендних надходжень і 50 млрд грн падіння товарообігу орендарів у порівнянні з минулим роком.

Несприятлива ситуація в ритейлі не тільки в Україні, вона повсюдно. Аудиторська компанія Deloitte в своєму щорічному глобальному дослідженні ринку роздрібної торгівлі повідомляє, що цього року майже половина покупців (47%) не планують здійснювати покупки в період масових знижок, до яких відноситься і Чорна п'ятниця. Deloitte також зазначає, що, хоча багато сімей цього року суттєво зекономлять на новорічних подорожах і направлять цей бюджет на зустріч свят вдома, 38% споживачів планують скоротити витрати на святкування в порівнянні з минулим роком через стурбованість макроекономічною ситуацією. А оскільки так, то і витрати на покупки в період Чорної п'ятниці, слідуючи логіці, також зменшаться.

Не ведуться на знижки

У скороченні виручки в період масових розпродажів "винні" і самі продавці, оскільки масові знижки в багатьох випадках не більш ніж рекламний трюк. Зокрема, за даними дослідження компаній Gradus Research і NCG (Nostra Communications Group), в зниження цін в Чорну п'ятницю вірять лише 6% опитаних українців. Ще 38% вважають, що прайс на товари в цей день "скоріше знижується", а 26% опитаних думають, що ціни і зовсім залишаються без змін. І 13% респондентів упевнені, що цінники цього дня, навпаки, навіть тяжчають. Тому, як показує дослідження, цього року тільки 35% опитаних планують щось придбати в Чорну п'ятницю.

Реклама на dsnews.ua

Грошей немає

На зменшення продажів в період Чорної п'ятниці впливає і зниження доходів українців. Як повідомив Національний банк України, в II кварталі цього року доходи українців знизилися як у реальному готівковому, так і в номінальному вимірі. При цьому впали практично всі види доходів, крім соціальних виплат. А з пенсій і виплат по безробіттю, як відомо, дуже закупитися на розпродажах не вийде. Крім того, повідомив НБУ, через закриття кордонів на тлі епідемії знизилися доходи і перекази трудових мігрантів в Україну.

Зменшення доходів покупців відзначають і ритейлери. За даними Максима Гаврюшина, опитування відвідувачів торговельних центрів Budhouse Group ще за результатами серпня показало, що, хоча у 43% респондентів рівень доходів в порівнянні з лютим не змінився, про підвищення добробуту могли сказати тільки 13% опитаних, тоді як про зниження — 44%.

Торгівля пішла в інтернет

Однак якщо карантинні заходи спровокували падіння продажів у звичайних магазинах, то онлайн-торгівля активізувалася — в період Чорної п'ятниці і наступних передноворічних розпродажів інтернет-магазини і послуги з доставки товарів фіксують сплеск продажів.

Засновник Rozetka.ua Владислав Чечоткін повідомив на своїй сторінці в Facebook, що сайт маркетплейса ставить рекорди з відвідуваності. "Тільки за вчора (23 листопада. — "ДС") на сайт зайшло понад 5,6 млн осіб. І рекорди продажів — багато товарів вже закінчилися, незважаючи на нашу велику закупівлю", — сказав він.

А менеджмент "Нової пошти" оголосив про додатковий набір 2,5 тис. співробітників — вони повинні допомогти впоратися зі збільшенням товарного потоку, який у компанії традиційно починається з вересня і триває до новорічно-різдвяних свят. "За нашими прогнозами, тільки в Чорну п'ятницю ми очікуємо, що обсяги доставки збільшаться на 30%", — повідомив Олександр Бульба, СЕО "Нової пошти".

Однак є й альтернативний погляд на продажі напередодні Чорної п'ятниці. Як поділився спостереженням засновник Monobank Олег Горохівський на своїй сторінці в Facebook, в період докарантинних вихідних 7–8 листопада користувачі карт цього банку здійснили в інтернеті 956 тис. покупок на суму 248,5 млн грн, а на карантинних 14–15 листопада цей показник виріс до 965 тис. покупок на 257 млн грн і нарешті в карантинні вихідні 21–22 листопада — до 985 тис. покупок на 271 млн грн. Тобто продажі онлайн зросли на 16–18%.

Водночас звичайна торгівля, за словами Олега Горохівського, постраждала від локдауну вихідного дня значно більше, ніж виросли онлайн-продажі. Зокрема, якщо в офлайн-магазинах клієнти банку 7–8 листопада здійснили 2,55 млн покупок на 630 млн грн, то в перші карантинні вихідні 14–15 листопада — 2,14 млн покупок на 438 млн грн, у другі, 21– 22 листопада, — 2,1 млн покупок на 433 млн грн. Тобто шопінг в наземних магазинах в період карантину вихідного дня впав на 30–31%.

Але все одно обсяг інтернет-торгівлі цього року відстає від рівня минулого року — за даними Приватбанку, за підсумками традиційного "Дня холостяка" 11 листопада цього року клієнти банку на AliExpress оплатили 470 тис. покупок на $7,8 млн, і в порівнянні з минулим роком за кількістю покупок показник упав в півтора раза, а за обсягом витрат — вдвічі.

Таким чином, можна очікувати, що і за підсумками Чорної п'ятниці в Україні заробітки ритейлерів будуть значно скромнішими, ніж в минулому році.

    Реклама на dsnews.ua