• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Чому не варто чекати дешевого бензину

Ініціативи влади щодо зниження цін на паливо в кращому разі приведуть до його здешевлення на 1 грн, а то і зовсім лише на 50 копійок за літр
Фото: abendblatt.de
Фото: abendblatt.de
Реклама на dsnews.ua

Вчора Міненерговугілля відзвітував про те, глава відомства Володимир Демчишин і ключові нафтотрейдери домовилися про зниження цін на бензин і дизельне паливо протягом двох тижнів. "Ціни на світлі нафтопродукти повинні відреагувати на різке падіння нафти протягом наступних двох тижнів", - сказано в повідомленні Міненерговугілля.

Однак, як повідомили "ДС" джерела на ринку, радикально переглядати вартість палива трейдери не мають наміру. "У кращому випадку ціну опустимо на гривню, але найімовірніше - на 50-60 копійок (на літрі)", - говорить співрозмовник "ДС".

Виправдовувати таке незначне зниження на тлі падіння цін на нафту трейдери мають намір діями Кабміну. Справа в тому, що подані Кабміном і прийняті Радою напередодні нового року зміни до Податкового кодексу україни встановлюють, що з 1 січня акцизи на моторні палива зростуть на 13% - до 228 євро/т (для бензинів) до 113 євро/т для дизельного палива). Зрозуміло, що таке рішення було прийнято, щоб збільшити надходження до держбюджету. Але саме до нього мають намір апелювати постачальники нафтопродуктів, про що натякає навіть реліз Минэнергоулгя: "нафтотрейдери звернули увагу на структуру ціни бензину, в якій податки і акциз займають більше половини вартості, тому зниження його ціни не може повністю відповідати цінової тенденції на нафту".

Насправді 13%-ним підвищенням акцизів трейдери навряд чи зможуть виправдати високі ціни на тлі того, що за останні кілька місяців нафта подешевшала більш ніж на 40% - до $30 за барель. І європейські трейдери вже знизили ціна на 22-25%. За аналогією, навіть з урахуванням підвищення акцизів в Україні, ціна на А-95 повинна знизитися мінімум на 2,5 грн - 16,5-17 грн за літр (зараз середня по Україні 19,3 грн/л). А тобто врахувати, що з 1 січня був упразден додатковий імпортний збір у розмірі 5%, що здешевлює літр 95-го приблизно на 1 грн., то вартість цієї марки бензину і зовсім не повинна перевищувати 15,5-16 грн за літр.

Але трейдери з такою постановкою питання навряд чи погодяться, апелюючи (крім підвищення акцизів) ще й до непередбачуваності курсу гривні, проблемами з валютою і нестабільності ситуації в країні. Саме тому, незважаючи на заяви експертів про маржі трейдерів в рекордні 6 грн/л, продавці палива не планують йти на істотні поступки Міненерговугіллю.

Втім, поступитися 1 грн трейдери готові за підсумками спілкування з відомством Демчишина. А ось які аргументи знайде Антимонопольний комітет - ще питання. Поки що прем'єр-міністр Арсеній Яценюк запропонував АМКУ розробити формулу ціноутворення на нафтопродукти в залежності від того, яка ціна на нафту на світових ринках. Враховуючи, що голова комітету Юрій Терентьєв вважається креатурою прем'єр-міністра, то цілком імовірно він прислухається до думки Яценюка. І тоді трейдерам доведеться поступитися ще трохи. Але поки вони обрали вичікувальну позицію - за словами представників компаній, аналіз цін на паливо можна буде провести тільки за підсумками січня, який завжди характеризується спадом продажів, а також після нових поставок імпортних нафтопродуктів.

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua