• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Пережити падіння цін. Хто заробляє на видобутку газу в Україні

Видобуток газу приватними компаніями за 2019 р. збільшилася і буде рости далі
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

У лютому український газовий ринок розбурхала новина про те, що мільярдер Віктор Пінчук продає газовидобувну компанію Geo Alliance. "Економічна правда" з посиланням на свої джерела повідомила, що разом з Пінчуком з газового бізнесу хоче вийти і його партнер у Geo Alliance - нідерландська група Vitol, найбільший світовий трейдер вуглеводнів мільярдера Іена Тейлора. Нагадаємо, що Geo Alliance розпочала свою роботу в 2005 р., в березні 2006 р. була пробурена перша свердловина. В 2008-2009 рр. компанія проводила реструктуризацію, а в 2012-13 рр. займалася конвертацією спеціальних дозволів на промислову розробку, будувала і реалізовувала плани розробки родовищ". Зарубіжний партнер у компанії Віктора Пінчука з'явився в 2012 р. - Vitol викупила 25% акцій, а в 2017 р. збільшила свою частку до 50%. Однак директор з комунікацій компанії Віктора Пінчука EastOne Наталя Вовк повідомила "ДС", що інформація про продаж Geo Alliance не відповідає дійсності. "Згідно комунікаційної політики, ми публічно сповіщаємо як про покупки, так і про продаж активів. Акціонери Geo Alliance зробили публічну заяву щодо продажу компанії", - зазначила вона.

Але такі чутки - привід задуматися про майбутнє українського газовидобутку та інвестицією в галузь. За останні рік-півтора ціни на газ значно знизилися. Наприклад, якщо в січні цього року найдешевший тариф для промисловості становив 6,6 тис. грн за 1 тис. куб м (з ПДВ) у січні минулого він був 10,8 тис. грн, а у вересні 2018 р. - взагалі 12,2 тис. грн. Такий провал цін не міг не позначитися на привабливості газового бізнесу в Україні. Однак у той же час недержавна газовидобування в Україні знаходиться на підйомі - приватні компанії за 2019 р. наростили видобуток газу на 5% - до 4,6 млрд куб м.

Наприклад, "Укрнафта" (спільне володіння держави і Ігоря Коломойського) збільшила видобуток на 8%, до 1,2 млрд куб м, "ДТЕК Нафтогаз" (належить Рінату Ахметову) - на 0,66%, до 1,66 млрд куб м, "Укрнафтобуріння" (спільне володіння Ігоря Коломойського і Віталія Хомутинника) - на 45%, до 740 млн куб. м, компанії групи Smart Energy Вадима Новинського наростили видобуток на 24,7%, до 368,8 млн куб м. У інших компаній у минулому році також був підйом: СП ПГНК (27,47% акцій її материнської компанії JKX Oil & Gas plc, належить групі Eclairs Limited) наростила видобуток на 55%, до 280,7 млн куб. м, згадана вище Geo Alliance збільшила видобуток на 0,3%, - до 210 млн куб м, група компаній Burisma Миколи Злочевського - на 9%, до 131 млн куб м.

Єдина з великих компаній, хто знизив видобуток, - державна "Укргазвидобування", її результат знизився на 3,45% в порівнянні з 2018 р. - до 14,9 млрд куб м, незважаючи на значні зусилля по збільшенню видобутку газу. Тепер "Укргазвидобування" може поміняти стратегію - директор інтегрованого газового бізнесу "Нафтогаз України" Андрій Фаворов вже заявив, що компанія буде зосереджена на найбільш перспективних свердловинах. Тому очікувано, що газовидобування в Україні в найближчі роки буде мати два протилежних тренда: показники у "Укргазвидобування" будуть знижуватися, а у приватних компаній - рости.

Газовидобуток - це бізнес, у якому вкладені інвестиції приносять віддачу лише через кілька років. Тому нинішнє збільшення видобутку газу приватними компаніями - це наслідок високих цін на газ в минулі роки, під враженням від яких інвестори вкладали мільйони в нові проекти.

За прогнозами, ціни на газ залишаться на приблизно такому ж рівні ще три-чотири роки. У зв'язку з цим багато приватні компанії почали переглядати свої інвестпрограми. Однак інвестиційний цикл свердловини становить три-чотири роки - після початку буріння вона тільки по закінченні такого строку починає приносити віддачу. Тому з прицілом на майбутнє треба все одно потрібно інвестувати у видобуток.

Велике значення матиме те, як вибудує стосунки з газодобувної галуззю держава. Наприклад, наприкінці грудня уряд заявив, що буде боротися з тими, хто отримав ліцензії на видобуток газу, але так і не почав працювати. Уряд буде такі відбирати ліцензії. Однак текст поданого у Верховну Раду відповідного законопроекту ще не доступний, і тому поки не можна оцінити, наскільки правильно він виписаний з точки зору інтересів галузі.

Реклама на dsnews.ua

З іншого боку, газовидобувні компанії стурбовані спробами влади поміняти правила під час гри. Мова йде про першій редакції законопроекту №1210, який містив норму про скасування стимулюючої ренти при видобутку газу. Стимулююча рента була введена в 2018 р. строком на п'ять років і передбачала, що на нові газові свердловини вводиться ставка ренти на 6 та 12% в залежності від глибини. Ця податкове послаблення вже дало позитивний ефект в галузі - за даними Асоціації газодобувних компаній України (АГКУ), за 20 місяців дії стимулюючої ренти були закладені 185 нових свердловин, 65 з яких пробурили приватні компанії, третина з яких - надглибокі (більше 5 км), що забезпечило додатковий видобуток 1 млрд куб. м газу. Для порівняння: у 2017 р. (до введення стимулюючої ренти) приватні добувачі пробурили всього 22 свердловини. На щастя, норму про скасування стимулюючої ренти з законопроекту №1210 в ході розгляду в Раді прибрали. Однак ніхто не дасть гарантій, що питання про повернення до колишнього порядку оподаткування газової галузі не з'явиться знову.

    Реклама на dsnews.ua