• USD 38.3
  • EUR 41.5
  • GBP 48.6
Спецпроєкти

Захист Коломойського. Чому поліція прийшла з обшуком в Приватбанк

Головний банк країни ще зберігає незалежність від чинної влади, і це їй дуже не подобається
Реклама на dsnews.ua

11 вересня співробітники одного з районних відділень поліції міста Дніпро провели обшуки в центральному офісі Приватбанку, який, як відомо, є найбільшим банком в країні. Як повідомила прес-служба банку, поліція для проведення обшуку привернула спецназ і намагалася вилучити деякі документи, що стосуються договорів з міжнародними та українськими рекрутинговими, консалтинговими та юридичними компаніями.

Поліція у відповідь заявила, що обшук проводився за рішенням Жовтневого районного суду Дніпра в рамках розслідування кримінальної справи, яку було відкрито за ч. 1 ст. 364 Кримінального кодексу (зловживання владою або службовими повноваженнями). В ході досудового розслідування, за даними поліції, було встановлено, що посадові особи банку, зловживаючи службовими повноваженнями, вчинили розтрату чужого майна у великому розмірі.

Крім цих казенних юридичних формулювань, від поліції ніякої інформації про те, про яке саме чужому майні і кому воно належало, на сьогодні немає. Поліція традиційно не дає подробиць, тому що це - таємниця слідства, а банк - традиційно захищає інтереси клієнтів і контрагентів і воліє не говорити зайвого.

Візит представників поліції районного масштабу не просто рядова відділення Приватбанку, а його головний офіс, по всій видимості, якщо і приголомшив нинішнє керівництво банку, то не до кінця - голова правління Приватбанку Петро Крумханзл до призначення на цю посаду вже встиг попрацювати в Україні - з 2008 по 2011 рр. він був операційним директором в українському офісі Райффайзен Банку Аваль і напевно вже чув про методи роботи українських правоохоронців.

Тому Петро Крумханзл не став відмовчуватися, а як справжній любитель айкідо тут же наніс удар у відповідь: "Нас турбує позиція деяких органів по банку. Банк беззаперечно виконує всі норми закону і завжди співпрацює з правоохоронними органами. Але треба визнати, що все частіше дії правоохоронців виглядають як спроби тиску і дискредитації банку", - сказав він на прес-конференції наступного дня після обшуку.

Крумханзл нагадав про провідну роль Приватбанку в банківській системі країни та його значення для держави - банк на сьогодні залишається найбільш прибутковим банком України (за січень-серпень його прибуток склав $1 млрд), що становить 60% прибутку всієї банківської системи, і при цьому він перераховує 90% прибутку, або понад 11 млрд грн, в казну держави у вигляді дивідендів.

Однак самі примітні наступні слова, сказані Петром Крумханзлом. Він заявив зокрема, що Приватбанк готовий відстоювати свої позиції в судах, давши зрозуміти, що має на увазі позиції Приватбанку як державного банку. Тут слід нагадати, що Приватбанк в 2016 р. був націоналізований, він перейшов з-під контролю Ігоря Коломойського під контроль держави, а після цього банк почав вести судові розгляди проти своїх колишніх власників. "Ми готові захищати ті позитивні реформи, які вже відбулися в Приватбанку з 2016 р. І прозорість - головне з цих досягнень від міжнародних стандартів звітності до вимог фінансового моніторингу, від незалежної наглядової ради до прозорих закупівель", - зазначив він.

Реклама на dsnews.ua

Що ж означає цей візит поліцейських з райвідділу Дніпра в головний офіс банку і чого можна очікувати в майбутньому? Спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса на своїй сторінці в Facebook іронічно зауважив, що обшук поліцією стався буквально на наступний день після того, як Ігор Коломойський, проти якого Приватбанк веде судові розгляди в Лондоні і США, відвідав Офіс президента Володимира Зеленського. "А ви говорите українська держава неповороткий. Тільки вчора президент зустрівся з Коломойським, а вже сьогодні поліція прийшла з обшуками в державний Приватбанк. Можуть, коли хочуть. Захист бізнесу по-українськи. Держава, як може, намагається захистити українського підприємця від судового свавілля в Лондоні і США", - іронічно зауважив він.

Однак обшуки поліцейських із залученням спеціального призначення - це тільки верхівка айсберга. На думку фінансового експерта Олексія Куща, зараз завдання-мінімум Ігоря Коломойського щодо Приватбанку - це припинення всіх судових процесів в Україні і за кордоном, оскільки ці позови від його колишнього банку є для нього джерелом загрози. Завдання-максимум, припустив Олексій Кущ, - це проведення з Приватбанком своєрідного взаємозаліку, в результаті якого взаємно обнуляться борги структур Коломойського перед банком на суму $2 млрд і ті міфічні $2 млрд, які він нібито втратив при націоналізації банку.

На думку Олексія Куща, те, що поліція прийшла в Приватбанк у зв'язку з кримінальною справою, порушеною на підставі якихось реально відбувалися зловживань, - найменш реальний варіант пояснення того, що відбувається. Але найбільш вірогідне пояснення - бажання перетрусити всю корпоративну структуру Приватбанку. Олексій Кущ нагадав, що Приватбанк проводив судову тяжбу з Коломойським і після того, як Володимир Зеленський став президентом. Мало того, після зміни влади Приватбанк відкрив другий фронт проти нього - подав позови в суд штату Делавер (США), і це може мати для Коломойського дуже неприємні наслідки.

Така незалежна політика пояснюється тим, що наглядова рада Приватбанку був сформований ще за колишньої влади, і це незалежний від нинішньої влади орган, про що і згадував Крумханзл. Олексій Кущ пояснив, що багато хто з нинішнього керівництва Приватбанку були запрошені в Приватбанк і уклали контракти під чіткі KPI, базовий з яких - надання максимального тиску на колишніх власників Приватбанку та проведення виконавчої процедури по заставах і проблемними кредитами. "Коломойський розуміє, що з американцями жарти погані і ситуація, яка розгортається в штаті Делавер, для нього дуже неприємна. Тому, швидше за все, громлять зараз корпоративну структуру банку, хочуть прибрати його керівництво", - сказав він.

Сергій Фурса нагадав, що одночасно з обшуками в Приватбанку комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики прийняв рішення делегувати в конкурсну комісію, яка займається відбором незалежних членів наглядових рад державних банків, нової людини - депутата від "Слуги народу" Олександра Дубинського, якого пов'язують з Коломойським.

Олексій Кущ зазначив, що це призначення ідеально лягає в пазл: оскільки Національний банк України не може вплинути на нинішній склад наглядової ради Приватбанку, то використовується більш тонка технологія: за допомогою тиску на Приватбанк можна спробувати змусити деяких членів її наглядової ради або правління піти, а вже при відборі на їх місце нових кандидатів до комісії по відбору будуть лояльні люди.

    Реклама на dsnews.ua