• USD 28
  • EUR 32
  • GBP 38.3
Спецпроєкти

Спекулянти і курс гривні. На скільки подорожчає бензин до кінця літа

У липні вартість палива зросла за рахунок підвищення цін на кордоні та девальвації гривні. Що ж буде до кінця літа?

Роздрібні ціни на бензин і дизельне паливо ростуть з початку липня / Shutterstock
Роздрібні ціни на бензин і дизельне паливо ростуть з початку липня / Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Роздрібні ціни на бензин і дизельне паливо зростають вже з початку липня, і в цьому місяці цінники на АЗС на всі види палива додали в середньому 78 коп. на кожному літрі. За даними "Консалтингової групи А-95", тільки 15-16 липня відразу кілька мереж підняли ціни.

Зокрема, на автозаправках мережі Motto дизпаливо подорожчало в середньому на 15 коп. за літр, бензини — на 12-15 коп. Мережа АЗС "АМІС" підвищила цінники на 27 коп. за літр, мережа "Автопорт" – на 40 коп., в житомирській мережі "Фактор" бензин подорожчав на 30 коп. і дизельне паливо — на 20 коп. В мережі автозаправок Marshal паливо додало в ціні 50-60 коп., а на заправках Mango – 60-70 коп. за літр.

За оцінками директора "А-95" Сергія Куюна, потенціал для зростання роздрібних цін на бензин і дизпаливо в нинішніх умовах становить 1 грн/л.

Таким чином, на 16 липня середня ціна по Україні бензину А-92 становить 21,53 грн за літр, бензину А-95 – 22,57 грн, а дизельного палива – 22 грн за літр. Хоча останній раз до цього великі роздрібні продавці паливо підвищували ціни на бензин і ДТ більше року тому – у квітні 2019 р.

Від них не відстають і мережі, які працюють в економ-сегменті. За даними "А-95", тільки за останній тиждень вони підвищили ціни на 0,5–1 грн за літр.

Найбільше ціна бензину зросла в мережі "Авантаж" — на 1 грн за літр. Мережа "БРСМ-Нафта" підвищила ціни на бензин на 50 коп., ДП – на 35 коп. А мережі AMIC, KLO, Shell, "Автотранс", Chipo, Marshal за тиждень підняли ціни на 20-70 коп.

Отже, в липні цінники поважчали практично у всіх операторів за винятком групи "Приват".

Реклама на dsnews.ua

Як повідомив Науково-технічний центр "Психея", за останній тиждень ціни на бензин А-95 Євро виросли в середньому по Україні на 20 коп., а за останні 30 днів – на 71 коп. Директор спеціальних проектів центру Геннадій Рябцев пояснює подорожчання палива двома факторами, перший з яких – зростання цін на паливо на кордоні за останні 30 днів на 10%. Він уточнив, що коли паливо на кордоні дорожчає на 1%, формується потенціал для зростання цін у роздробі на 10 коп. Тому, підвищившись на 10%, ціни на кордоні сформували потенціал для зростання роздрібних цін на 1 грн.

За словами Геннадія Рябцева, подорожчання палива на кордоні викликано зростанням нафтових котирувань і котирувань нафтопродуктів, до яких в Україні штучно прив'язані внутрішні ціни на паливо. Зокрема, ціни на паливо на українській митниці прив'язані до європейських котирувань Platts і Argus, а ті, у свою чергу, — до котирувань цін на нафту. "Це не добре, що ми залежимо від спекуляцій на світових біржах. Але оскільки Україна завозить три чверті нафтопродуктів, які купуються за долари і євро, то поки ми змушені з такою залежністю змиритися", — сказав він.

Другий чинник, який призвів до подорожчання палива в липні, – девальвація гривні. Якщо на 1 липня офіційний курс був на рівні 26,66 грн за долар, то на 17 липня – вже 27,27 грн. За словами Геннадія Рябцева, падіння нацвалюти всього лише на 50 коп. створює потенціал для зростання цін на паливо в роздробі на 30 коп.

Експерт зазначив, що ці два чинники сформували потенціал для зростання цін на заправках на 1,3 грн за літр, з яких заправники вже реалізували 60-70 коп. "Отже, в найближчі два тижні, якщо не зміниться ситуація на зовнішніх ринках і ситуація з курсом валюти, нас чекає подорожчання ще на 60-70 коп.", — сказав він.

В цілому ж до кінця літа, якщо не буде якихось політичних чи економічних потрясінь, то різкого зростання цін на паливо можна не очікувати. Геннадій Рябцев пояснив, що нафтові котирування навряд чи істотно зростуть максимум на 5% — а далі можна очікувати другої хвилі коронавіруса, посилення карантину і, як наслідок, зниження попиту на паливо.

Третій фактор, що впливає на ціни палива – попит – також не віщує нічого несподіваного. У роздрібі він вже майже повністю відновився, польові роботи ведуться без будь-яких обмежень за постачання палива.

"Подорожчання палива, можливо буде продовжуватися, але воно не буде таким значним, щоб спровокувати кризу. Палива зараз достатньо, і трейдери розуміють, що їм не вигідно завищувати ціни. Тому вони будуть їх стримувати за рахунок запасів, програм лояльності і т. д. У зв'язку з цим істотного зростання цін на нафтопродукти до кінця літа не очікується", — вважає Геннадій Рябцев.

    Реклама на dsnews.ua