• USD 27.2
  • EUR 32
  • GBP 37.4
Спецпроєкти

Амністія капіталів. Чому вона стосуватиметься всіх і скільки доведеться заплатити

Сьогодні Верховна Рада може прийняти закони про амністію капіталів, які 25 лютого цього року президент вніс до парламенту як невідкладні. "ДС" розбиралася, як це буде відбуватися і кому можна скористатися амністією

Getty Images
Зміст

Що таке амністія капіталів і для чого вона потрібна

Амністія капіталів (за задумом авторів) — це одноразове прощення несплати податків в обмін на декларування нажитого без утримання податків на майно і зі сплатою певного відсотка від його вартості.

Відразу ж підкреслимо два принципових моменти:

  1. Йдеться саме про добровільне декларування зазначеного майна.
  2. Не потрібно "амністувати" то майно, яке було куплено за легальні доходи.

Які терміни декларування?

На це відводиться рік: подати добровільну декларацію можна буде в період з 1 вересня 2021 р. по 1 вересня наступного.

Кому можна і кому не можна подавати декларації?

Скористатися декларуванням можуть фізособи-резиденти, в тому числі самозайняті, а також фізособи-нерезиденти, якщо вони були резидентами на момент отримання активів або на момент нарахування доходів, на які потім купувалася обʼєкти декларування.

Декларацію можуть не подавати малолітні і неповнолітні (на 1 вересня цього року), недієздатні або люди, які знаходяться під опікою.

Декларантами не можуть бути особи, які в будь-який період з 1 січня 2010 р. виконували в Україні публічні функції: президент, премʼєр-міністр, члени Кабміну і їх заступники, народні депутати, голова і члени правління НБУ, члени Ради НБУ, голови та судді Конституційного суду України, Верховного суду, вищих спеціалізованих судів, генпрокурор і його заступники, голова СБУ та його заступники, директори та заступники Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, Бюро фінансових розслідувань, посли, вище військове керівництво, керівники прокуратури, члени керівних органів політичних партій (повний список — в пункті 37 частини першої статті 1 Закону "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню доходів, отриманих злочинним шляхом)".

Крім того, подавати такі декларації не можуть люди, щодо яких застосовані санкції.

З яких активів не потрібно платити податки?

Якщо вартість активів не перевищує певного ліміту. Зокрема, сюди входять активи (крім нерухомості та автотранспорту), сумарна вартість яких не перевищує 400 тис. грн станом на 1 липня 2022 року (дату завершення декларування). Якщо вартість активів визначена в іноземній валюті та банківських металах, то перерахунок на гривню здійснюється за офіційним курсом НБУ на 1 липня 2022 р.

Разом з цими активами під декларування не потрапляє і нерухомість, розташована в Україні. Це може бути квартира або кілька квартир (в тому числі незавершене будівництво), загальна сукупна площа яких не перевищує 120 кв. м, а також будинок (або будинки), загальна сукупна площа яких не вище 240 кв. м (в тому числі незавершене будівництво). При цьому в законопроєкті не вказано — квартира або будинок, тому, виходячи з тексту, якщо у людини є квартира площею 120 кв. м і будинок 240 кв. м, то податки можна не платити.

Також до переліку нерухомості включена нежитлова нерухомість некомерційного призначення (або незавершене будівництво) площею до 60 кв. м.

Можна не платити податки за земельні ділянки, розмір яких не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу: для ведення особистого селянського господарства — не більше 2 га; для садівництва — не більше 0,12 га; для будівництва будинку (в селах) — не більше 0,25 га, в селищах — не більше 0,15 га і в містах — не більше 0,1 га; для дачного будівництва — не більше 0,1 га, для будівництва гаража — не більше 0,01 га.

Крім цього, можна не платити податки за один некомерційний транспортний засіб, але під декларування підпадає: транспорт, розрахований на перевезення 10 і більше осіб разом з водієм; легкове авто з двигуном не менше 3 л і/або середньоринковою вартістю понад 400 тис. грн; мотоцикл з обʼємом циліндрів понад 800 куб. см; літак, вертоліт, яхта і катер.

На активи, які перераховані вище, не нараховується та не сплачується збір у разі їх декларування.

Які умови амністії за ставками на різні активи?

Сума збору при декларуванні визначається шляхом застосування до бази оподаткування ставок залежно від виду активу.

Зокрема, 5% сплачується з валюти, яка розміщена на рахунках в банках в Україні, а також з нерухомості і транспорту, які зареєстровані в Україні. При цьому якщо декларант хоче заплатити збір не відразу, а трьома рівними частинами протягом трьох років, то ставка підвищується до 6%.

За ставкою 9% стягується збір при декларуванні валюти, розміщеної на рахунках або яка зберігається в іноземних банках, а також нерухомості і транспорту, зареєстрованих за кордоном. Якщо декларант буде оплачувати збір трьома рівними частинами протягом трьох років, то ставка підвищується до 11,5%.

І за ставкою 2,5% будуть обкладатися ОВДП з терміном обігу більше 365 днів (без права дострокового погашення), які декларант придбає в період з 1 вересня 2021 до 31 серпня 2022 р. При сплаті збору трьома рівними частинами протягом трьох років ставка підвищується до 3%.

При цьому ставка податку застосовується до всієї вартості активу, а не тільки до тієї частини, яка вище безподаткового ліміту, зазначеного в попередньому розділі (гроші не більше 400 тис. грн, квартира 120 кв. м, будинок 240 кв. м, транспорт).

Якщо я не задекларував 400 тис. грн і квартиру в 120 кв. м — можу я спати спокійно?

Так, але тільки якщо активи не перевищують зазначені ліміти по сумі. У відповідному законопроєкті так і прописано: "Склад і обсяг активів, джерела отримання яких в разі невикористання особою права на подачу добровільної декларації вважаються такими, з яких повністю сплачені податки і збори".

Якщо у мене квартира 150 кв. м, а «під подушкою» 500 тис. грн — з якої частини майна я повинен платити податок?

Податок сплачуватиметься з усього майна, вартість якого перевищує встановлений законом норматив. Тобто, якщо у декларанта квартира 120 кв. м, то вважається, що податки з неї сплачено, а ось якщо 121 кв. м — то вже треба платити.

Я зважився задекларувати будинок в 300 кв. м. Як розрахувати, скільки я повинен сплатити?

Якщо будинок знаходиться в Україні, то ставка податку становить 5% його вартості, якщо за кордоном — 9%. При цьому ставка податку застосовується до всієї вартості активу, а не до тієї його частини, яка вище ліміту в 240 кв. м. Вартість активу, від якої розраховується розмір платежу, потрібно підтверджувати документами. Це можуть бути документи, що підтверджують витрати на його придбання, вартість також може бути визначена оцінкою майна або даними про його біржову вартість, які дійсні на дату подання декларації.

Я хочу задекларувати 500 тис. грн. Що робити?

Для добровільного декларування готівку в національній та іноземній валюті та/або банківських металах потрібно розмістити на рахунках в українських банках — не можна задекларувати гроші "під матрацом". При цьому кошти повинні бути поміщені на поточні рахунки із спеціальним режимом використання (спеціальні рахунки) ще до того, як подавати добровільну декларацію.

Після подачі одноразової декларації, але до 1 вересня 2022 р., декларант може докласти на спецрахунок гроші і подати після цього уточнюючу декларацію.

Порядок відкриття, закриття, зарахування коштів на спецрахунок і контроль за операціями з цього рахунку встановлює НБУ.

Банк буде поміщати кошти на спецрахунок після перевірки декларанта на відповідність вимог законодавства в сфері фінансового моніторингу, а після зарахування грошей буде встановлювати джерело їх походження "у випадках, передбачених законодавством у сфері фінмоніторингу".

Гроші, вміщені на спецрахунок у банку, будуть зберігатися до того, як буде встановлено джерело їх походження "у випадках, передбачених законодавством у сфері фінмоніторингу".

Податок сплачуватиметься з усієї суми задекларованих грошей за ставкою 5%.

Щоб задекларувати валютні кошти, їх потрібно буде не просто покласти на рахунок, а й перевести в гривні?

Законопроєкти нічого не говорять про те, що гроші перед тим, як віднести в банк, потрібно переводити з іноземної в вітчизняну валюту. Прямо сказано, що гроші можна класти і в іноземній валюті.

При цьому встановлюється, що якщо гроші в іноземній валюті, то її вартість потрібно вказувати і в гривні за офіційним курсом НБУ на дату подання декларації. З цього випливає, що навіть якщо курс гривні після подачі декларації зміниться, розмір обʼєкта декларування (коштів в іноземній валюті) залишиться тим самим.

Після закінчення терміну амністії у мене залишилися незадекларовані мільйон гривень і будинок 250 кв. м. Що мені за це буде?

Зміни до Кримінального кодексу не передбачають будь-якого посилення покарання за те, що людина не подала добровільну декларацію. Фактично покарання за несплату податків залишається таким же, як і було. Це випливає з аналізу вказаних законопроектів, однак "ДС" готує окремий матеріал про те, які санкції передбачені зараз для громадян, що не можуть підтвердити джерела своїх доходів або коштів на придбане майно, а головне — чи може щось змінитися для них наприкінці 2022 р., після завершення кампанії з амністії капіталів.

Але статті Кримінального кодексу доповнюються пунктами, згідно з якими ухилення від сплати податків, зборів, єдиного соціального внеску не вважається таким, якщо було повʼязано з придбанням, створенням, одержанням або використанням обʼєктів, які були внесені в добровільну декларацію та сплачено збір.

Таким чином, якщо людина пропустила момент і не стала декларувати майно за пільговими ставками, то якщо вона засвітить ці активи в майбутньому — їй доведеться платити за повними ставками. А це передусім 18% податку на доходи фізосіб (ПДФО), плюс на цей час утримується ще й військовий збір — 1,5%.

    Реклама на dsnews.ua