• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Недозапретили. Чому імпорт електроенергії з Росії не припиниться

Верховна Рада перекрила тільки один канал імпорту електроенергії з Росії і взагалі не обмежила поставки з Білорусі, що може викликати претензії з боку Європейського Союзу
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

4 грудня Верховна Рада прийняла законопроект №2233, яким заборонила імпорт електроенергії з Росії за двосторонніми договорами. Як заявив керівник парламентського комітету з питань енергетики і ЖКП Андрій Герус, тим самим Рада закрила лазівку з імпорту електроенергії з країни-агресора, яку сама ж і відкрила у вересні цього року. "Ми у вересні проголосували за двосторонні договори, а сьогодні ми пропонуємо зміною законодавства ці двосторонні договори закрити", — сказав він.

Як передумали купувати

Форма покупки за двосторонніми договорами з'явилася з липня цього року, після запуску нової моделі ринку електроенергії. Вона передбачає прямі контракти на поставку між виробниками і споживачами електроенергії.

А поставки з Росії стали можливі після того, як 18 вересня Герус при розгляді в Раді законопроекту про ядерну безпеку запропонував поправку, яка вносила зміни в Закон "Про ринок електроенергії". Вона фактично дозволила українським компаніям закуповувати електроенергію за довгостроковими контрактами в країнах, які не є членами Енергетичного співтовариства, тобто в Білорусі та Росії. Герус заявив тоді, що дозвіл імпортувати електроенергію за двосторонніми договорами дозволить знизити ціни на неї для промислових споживачів.

І вже у жовтні з'явилася інформація про те, що п'ять українських компаній викупили 1,1 ГВт перетину ЛЕП, ведучих з Росії, для імпорту електроенергії.

За даними "Укренерго", імпорт електроенергії з Росії в жовтні склав 128 млн кВт·год, а на листопад вже були більш вагомі плани по імпорту — задекларований обсяг тільки на 1-14 листопада склав 168 млн кВт·год. Але фактично за неповну половину листопада було імпортовано тільки 99,7 млн кВт·год. Причина невиконання плану — вольове рішення диспетчерів обмежити імпорт з Росії через аномально теплої погоди.

Однак була ще одна причина — російська електроенергія стала "відкушувати" шматочок ринку в українських виробників. Як заявляв керівник "Укренерго" Всеволод Ковальчук, диспетчерам у ніч на 5 листопада довелося обмежити прийом електроенергії від вітрових електростанцій (ВЕС), оскільки в об'єднаній енергосистемі був надлишок її пропозиції. Однак якби не було імпорту, то не довелося б обмежувати ВЕС, яким за не отриману електроенергію все одно доведеться заплатити за високого "зеленим" тарифом.

Відкриті канали

Реклама на dsnews.ua

Втім, це не означає, що імпорт електроенергії з РФ зовсім припиниться. Керуючий партнер правової групи «Трохимець і Партнери» Олександр Трохимець зазначив на своїй сторінці у Facebook, що прийнятий закон насправді є продовженням енергетичної капітуляції України. За його словами, навіть якщо імпорт за двосторонніми договорами з Росії перекритий, то він може бути поновлений за рішенням Кабміну в будь-який момент. Крім того, залишається абсолютно вільною імпорт на сегменті «ринок на добу вперед». «А саме там формується ціна. І саме там росіяни демпінгують, створюючи неможливі умови роботи української генерації. А це означає, що энергокапитуляция триває», — сказав він.

Крім того, глава парламентського комітету з питань інтеграції України з Європейським Союзом Іванна Климпуш-Цинцадзе заявила, що зберігається можливість імпорту електроенергії з Білорусі, де невдовзі очікується запуск атомної електростанції, побудованої на кредити РФ, і яка буде працювати на російському паливі.

За даними компанії "Укренерго", якщо максимальна величина перетікання між енергосистемами України та Росії становить 3 ГВт, то з Білоруссю — 0,9 ГВт. Однак навіть білоруський напрям набагато перевищує максимальні потужності по рівчаку з Європою. Наприклад, з Угорщиною, Словаччиною та Румунією (Бурштинський енергоострів) потужності за перетікання складають всього лише 0,65 ГВт, з Польщею — 0,235 ГВт.

Крім того, Білорусь залишається найбільшим постачальником електроенергії на український ринок. За інформацією "Укренерго", всього з липня по жовтень з цієї країни було імпортовано 645 млн кВт·год електроенергії.

Однак під час розгляду законопроекту в залі правку Климпуш-Цинцадзе, яка пропонувала заборонити імпорт електроенергії з країн, які не входять в Енергетичне співтовариство (тобто заборонити імпорт з Білорусі), Верховна Рада не підтримала. "Цей закон — це втручання в нашу енергетичну безпеку", — вважає Климпуш-Цинцадзе.

Європа може образитися

Але у цього законопроекту є ще одна сторона — він вносить в ринок електроенергії корективи, які можуть дуже не сподобатися нашим європейським партнерам. Климпуш-Цинцадзе зазначила, що внесення змін у Закон "Про ринок електроенергії" вимагає проведення попередніх консультацій з Єврокомісією на предмет відповідності цих змін законодавства ЄС. 2 грудня депутат направили спікеру Верховної Ради Дмитру Разумкову лист, в якому попередила про необхідність таких консультацій. Аналогічне прохання вона направляла також прем'єру Олексію Гончаруку ще кілька тижнів тому, але відповіді не отримала.

Климпуш-Цинцадзе також оприлюднила лист голови представництва ЄС в Україні Матті Маасикаса Дмитру Разумкову, де викладена попередня оцінка законопроекту №2233 і пропозиції європейської сторони щодо його доопрацювання. За її словами, одне з положень законопроекту навіть може бути розцінено як втручання держави в ринкові відносини. Однак Герус заявив, що з європейськими партнерами вже все домовлено.

    Реклама на dsnews.ua