• USD 28.1
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

Останній подарунок Зеленського. Що робити громадам з 2 млн га землі

Володимир Зеленський, оголосивши п'ять питань для опитування, пішов з останнього передвиборчого козиря — оголосив про рішення передати місцевим громадам сільськогосподарські землі, що знаходяться в державній власності

Володимир Зеленський підписав указ про передачу державних земель у комунальну власність
Володимир Зеленський підписав указ про передачу державних земель у комунальну власність / Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Два мільйони гектарів для місцевого самоврядування

15 жовтня Володимир Зеленський підписав указ про передачу земель сільгосппризначення з державної в комунальну власність і розповів про це під час візиту до Чернігівської області, виступаючи на земельному форумі «Земля — народу».

«Є ключовий момент, без якого децентралізація не може бути завершена в Україні, — це передача земель безпосередньо громадам. Сьогодні цей важливий крок буде зроблений, — сказав він. — Ми повертаємо землі людям. З центру — на місця. Це логічно, і головне — це справедливо».

За словами президента, вже з 26 жовтня громади отримають землі в комунальну власність і зможуть використовувати кошти від землекористування для власного розвитку і добробуту.

Також Зеленський підкреслив, що законодавство України забороняє продаж земель комунальної власності, і це є гарантією того, що наступні покоління українців будуть залишатися господарями своєї землі.

Далі на форумі вже міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Ігор Петрашко уточнив, що органи місцевого самоврядування в результаті передачі земель сільгосппризначення з державної в комунальну власність отримають понад 2 млн га земель, з яких 1 млн га — вільних.

Отже, земля в Україні може бути в приватній, державній і комунальній власності. Нагадаємо, що до 2018 р. державі належала вся земля сільгосппризначення за межами населених пунктів, власниками якої не були фізичні або юридичні особи. Згідно з офіційною статистикою це було загалом 10,4 млн га, якими розпоряджалися виключно державні органи.

Реклама на dsnews.ua

Але в рамках програми децентралізації на початку 2018 р. почалася передача цих сільгоспземель в комунальну власність громад, щоб ті могли самостійно планувати свій розвиток і господарювати без додаткових документів та дозволів. Утім, за минулі два роки громади отримали менше 2 млн га з 10.

Який «пиріг» дають ОТГ

Способів використовувати сільськогосподарські землі, які їм дісталися, у ОТГ не так багато: або самим вирощувати урожай, або здавати в оренду, або спільно використовувати з агровиробниками на якихось інших умовах. Наскільки це дозволить тій чи іншій ОТГ збільшити свої доходи — питання дуже розпливчасте, тут кожен випадок індивідуальний. Але центральна влада дає землі громадам, щоб заробляли, — і ми можемо прикинути хоча б порядки. Ціна гектара в різних регіонах відрізняється в рази, але середню зазвичай називають в межах 3500 грн. Самих територіальних громад — близько 1500 (але ще може бути більше). Таким чином, якщо всі передані їм землі здати в оренду, то кожна в середньому може заробити кілька мільйонів щорічно. Це дуже приблизна модель, оскільки не враховує важливі нюанси — розташування конкретних ділянок, їх використання (ОТГ можуть самі їх обробляти), умови вже укладених договорів, можливе підвищення ставок після відкриття ринку, — проте дає уявлення про те, що йдеться про значну надбавку до місцевих бюджетів. Настільки значну, що деякі вважають: ОТГ можуть виявитися неготовими керувати переданими їм землями.

Договори як навантаження

І тут одна з проблем у тому, що в багатьох випадках земля перейде до ОТГ з обтяженнями у вигляді укладених раніше договорів (не тільки оренди). Як вказує юрист Зінаїда Козюк, передача земель з держвласності в комунальну змінює орган, який розпоряджається такими землями, тобто змінюється власник-орендодавець таких земель. Землями комунальної власності розпоряджається орган місцевого самоврядування, в цьому випадку — ОТГ.

Однак зміна орендодавця не впливає на умови і не припиняє дію укладених договорів оренди земельних ділянок, якщо інше не передбачене таким договором. Виходить, до ОТГ переходять права та обовʼязки попереднього розпорядника земельної ділянки, з яким укладався договір. Просто тепер з усіх питань щодо користування треба звертатися в ОТГ.

Про те, що державні сільгоспземлі неефективно використовуються, не говорив тільки ледачий. Конфлікти, в тому числі корупційні, в цій сфері виникають регулярно. Виходить, якась частина землі дістанеться ОТГ, як уже використовуваної кимось, і часто далеко не на найвигідніших умовах. Тут уже можна очікувати цілої хвилі судових розглядів щодо того, чому ті чи інші договори укладалися на свідомо невигідних умовах або зовсім неправомірно.

Як розподіляється українська земля?

Нагадаємо, в квітні Зеленський підписав Закон №552-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обороту земель сільськогосподарського призначення», який Верховна Рада прийняла 31 березня. Це означає, що з 1 липня 2021-го запускається ринок, але землі сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності продаватися не будуть. До 1 січня 2024-го купувати землю зможуть тільки фізичні особи — громадяни України. Далі купувати її дозволять і українським юридичним особам, але не більше 10 тис. га.

Інші умови: концентрація землі в одні руки в перші два роки після запуску земельної реформи обмежена площею 100 га; розрахунок за купівлю ділянок буде здійснюватися тільки в безготівковій формі; сільгоспземлі не можуть продаватися за ціною, нижчою за їхню нормативну грошову оцінку, — до 1 січня 2030 р.

Нарешті, орендарі земель, які працюють на них з правом користування не пізніше ніж з 2010 р., можуть викупити ці частки з розстрочкою до 10 років за ціною їх нормативної грошової оцінки і без проведення земельних торгів. Право власності покупець отримує після першого платежу.

В Україні понад 60 млн га землі. З них 42,7 млн га (більш ніж 70%) — сільськогосподарського призначення. До 1 липня 2021 р. під дією мораторію на купівлю-продаж такої землі знаходиться понад 41 млн га — за вирахуванням тих, що виділені для ведення підсобного і особистого селянського господарства, садівництва та городництва. З них понад 31 млн га — це земля в приватній власності, і в ній майже 28 млн га — приватні паї. У державній і комунальній власності, як зазначалося вище, — понад 10 млн га. Точніше, вони повинні були там бути…

Однак під час все того ж брифінгу в Чернігові голова Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Роман Лещенко відверто заявив: 5 млн га госземель… приватизували. Він був призначений на цю посаду лише чотири місяці тому, але був змушений підраховувати, скільки державної землі в Україні залишилося, а скільки розбазарено.

«Я хочу публічно сьогодні звернутися до українського народу і безпосередньо до президента України і до всього керівництва нашої країни. І хочу сказати, що в Україні 10,4 млн га землі державної форми власності сільськогосподарського призначення не існує, — сказав Роман Лещенко. — Це була брехня. Вводили в оману і стверджували, що це земля. Насправді її немає».

За словами Лещенка, 1,7 млн га земель державної форми власності були передані в комунальну власність в 2018–2019 рр., зараз громади отримають ще понад 2 млн га земель. За даними Державного земельного кадастру, після цього в Україні у держави залишається лише 750 тис. га землі сільгосппризначення. Вона знаходиться в постійному користуванні різних відомств: Академії наук, Міністерства оборони, Пенітенціарної служби, Міністерства освіти. Сюди ж належать колишні держпідприємства Міністерства АПК, які передані до Фонду держмайна на приватизацію.

Нові тіньові власники

«Сьогодні земельний баланс України має похибку більш ніж 5 млн га землі. Де ця земля? У нас є відповідь на це питання. Вона знаходиться в приватній власності. У приватній власності чиновників, — також сказав Роман Лещенко. — У приватній власності всіх тих людей, які перебували при владі. Вона має чітку регіональну ознаку, тому що були донецькі, там більше акцентували приватизацію саме в Донецькій області».

Про те, що не зовсім зрозуміло, що відбувається з державною землею, говорять і експерти «ДС».

«Весь час безбожно крали. Крали, як правило, ті, хто виступав за мораторій. Куди поділася земля? Тут питання в наступному. З тих 750 тис., що залишилися, значна частина належить Національній академії аграрних наук України. Це десь 350 тис., — прикинув на прохання «ДС» експерт ринку землі, ексдепутат Верховної Ради Олексій Мушак. — Друга історія — це дороги, там теж тисяч 300 га. Є ще держпідприємства, є «Укрзалізниця», у неї там тисяч 300 га землі. Тобто 750 тис. — це реально тієї землі, яка там залишилася і з якої щось можна зробити».

Все інше, на думку експерта, за час мораторію приватизували незаконно, і сукупна вартість втрачених 5 млн га землі — близько $10 млрд. Це ті гроші, які держава втратила.

Примітно, що передачею державних земель у власність ОТГ Володимир Зеленський зайнявся прямо напередодні місцевих виборів. Гарна можливість вбити відразу двох зайців: показати «реальну децентралізацію» і нагадати про гріхи колишньої влади.

    Реклама на dsnews.ua