• USD 27.6
  • EUR 32.5
  • GBP 36
Спецпроєкти

Сільпо по-новому. Коли "Укрпошта" почне торгувати газом і таблетками

Компанія хоче отримати 16 млн клієнтів у селах, до яких не доїхали банкіри і постачальники газу та електроенергії
Фото: facebook.com/ukrposhta
Фото: facebook.com/ukrposhta
Реклама на dsnews.ua

"Укрпошта" перетворюється...

19 травня Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект №2788-д, який дозволяє "Укрпошті" надавати банківські послуги. Після того, як законопроект буде прийнятий в остаточній редакції, головний листоноша країни зможе відкривати та обслуговувати поштові рахунки, проводити валютообмінні операції і випускати платіжні картки. Передбачається, що українці будуть відкривати в "Укрпошті" депозити і при цьому держкомпанія стане учасником Фонду гарантування вкладів фізосіб, що означає захист заощаджень громадян державою. Також клієнти "Укрпошти" зможуть оплачувати картками комунальні та інші послуги, отримувати пенсію, соціальну допомогу і зарплату і таким чином приєднатися до ринку онлайн-торгівлі. "ДС" вже розповідала, як може відбуватися трансформація "Укрпошти" в банк і про плюси і мінуси цього нововведення.

Однак банківські послуги - не перші з числа нетрадиційних для "Укрпошти", які вона прагне отримати право надавати. Сьогодні компанія вже продає через свої відділення продукти страхових фірм. Але генеральний директор "Укрпошти" Ігор Смілянський хоче перетворити держкомпанію на потужного продавця зовсім не властивих поштовому відомству послуг і товарів. "Ми створюємо інфраструктуру, на яку можна нанизувати що завгодно: банківські послуги, газ, електроенергію, ліки", - сказав він в одному зі своїх недавніх інтерв'ю.

Ближче усіх до клієнта

Найбільша перевага, якою володіє "Укрпошта" у порівнянні з банками і бізнесом з торгівлі газом, електроенергією та медикаментами, - близькість до клієнтів. Смілянський бачить в цьому головний козир. За його словами, сьогодні близько 10 млн українців проживають у селах з населенням до 2 тис. осіб, ще 6 млн - в селах з 2 тис. і більше жителів. Тобто в безпосередній близькості від 16 млн потенційних клієнтів немає ні продавця банківських продуктів, ні компанії з продажу газу та електроенергії. З одного боку, компаніям і банкам містити окремі офіси в невеликих населених пунктах просто невигідно, з іншого - щоб скористатися всіма цими послугами, населення змушене приїжджати до міста. "Укрпошта", у якої в селах вже є 11 тис. відділень, цілком може заповнити цей пробіл. Крім того, держкомпанія створює формат пересувних поштових відділень (на автомобілях), який стане ще ближче до клієнтів.

Що до входу на ринок газу та електроенергії, то директор спеціальних проектів науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев нагадав, що "Укрпошта" вже фактично є учасником ринку газу. Відповідну ліцензію на поставку ресурсу вона отримала ще в 2017 р., що дало їй можливість купувати оптові партії палива, зберігати його в підземних сховищах і забезпечувати їм свої підприємства в опалювальний сезон. Ігор Смілянський зазначав, що "Укрпошта" закуповує 3-4,5 млн куб. м газу в рік для власних потреб, економлячи значні суми за рахунок закупівлі у період низьких цін.

"Якщо "Укрпошта" закуповує електроенергію і постачає її власного підприємства або відділення, то ніщо не заважає їй поставляти цю ж електроенергію в сусідні будинки або фермерські господарства. Для неї не буде ніяких обмежень надавати трейдерські послуги, якщо вона буде відповідати необхідним вимогам", - говорить Геннадій Рябцев.

Реклама на dsnews.ua

При цьому експерт вважає, що "Укрпошта" буде мати перевагу за рахунок впізнаваності бренду.

"Якщо "Укрпошта" почне продавати газ і електроенергію, у споживача з'явиться вибір. І в порівнянні з якимись ТОВ "Укрпошти" вже є впізнаваний бренд, і їй немає сенсу проводити окрему кампанію для залучення клієнтів", - сказав він.

Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко також не бачить перешкод для того, щоб "Укрпошта" стала продавати газ і електроенергію населенню.

"Компанія велика, має масу відділень і велику клієнтську базу. Цілком можлива ситуація, коли клієнт прийде на пошту, а йому запропонують і контракт на постачання газу, який буде дешевше, ніж у конкурентів. Власне, коли в Європі відкривалися ринки газу та електроенергії, то багато телекомунікаційні і поштові компанії створювали своїх трейдерів і виходили на ці ринки, пропонуючи клієнтам додаткові послуги", - розповів він.

Однак для того, щоб на ринок поставок газу і електроенергії побутовим споживачам прийшли нові компанії (в тому числі і "Укрпошта"), на думку Олександра Харченка, потрібно, щоб був скасований режим ПСО, який передбачає встановлення певного рівня цін і не дає конкурувати за споживача. Також, на його думку, потрібно спростити процедуру зміни постачальника газу - сьогодні вона занадто складна, і газсбыты, афілійовані з облгазами, більшість яких належать Дмитру Фірташу, роблять все можливе, щоб клієнт не пішов до іншої компанії. До речі, описані вище нововведення на ринку газу, за даними ЗМІ, є і вимогами МВФ до України, про що "ДС" також нещодавно писала.

    Реклама на dsnews.ua