• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Колапс системи. Навіщо Шмигаль лякає українців відсутністю пенсій через 15 років

За прогнозом прем'єр-міністра, співвідношення працюючих і пенсіонерів буде один до двох, і платити пенсію, якої вистачить, щоб прожити, уряд просто не зможе

Реклама на dsnews.ua

Починайте збирати пенсію прямо зараз

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль на зустрічі зі студентами "Львівської політехніки" попередив молодь, що їм пора задуматися про власну пенсію прямо вже сьогодні, поки вони ще молоді.

На підтвердження серйозності своєї поради прем'єр навів невтішний прогноз: через 15 років пенсійна система України буде в жалюгідному стані, оскільки кількість працюючих і людей, які оплачують пенсійні внески, що, власне, і йдуть на виплату пенсій, буде вдвічі менша за кількість пенсіонерів.

"Буде мало працездатних і багато пенсіонерів. Співвідношення буде один до двох. Доведеться в два рази збільшити податки, щоб можна було утримувати пенсіонерів. Компанії вже не хочуть збільшувати податки. Збільшення в два рази неможливе. Ми не зможемо через років 15 платити пенсії майбутнім пенсіонерам. Це проста математика ", — сказав прем'єр.

Правда, сказавши, що українці не будуть отримувати через 15 років пенсії, прем'єр-міністр трохи згустив фарби. Насправді він мав на увазі, що розмір пенсії буде мізерним, явно недостатнім для нормального існування.

Демографічна криза

Причина такого неприємного співвідношення кількості працюючих і пенсіонерів — у демографічних провалах у минулому: зниження народжуваності в кризові 90-ті призведе через 15 років до зниження кількості працездатного населення, яке і повинно буде утримувати пенсіонерів.

Реклама на dsnews.ua

Крім того, як раніше пояснювали демографи, в демографічній кризі винне і "відлуння війни" — коли спочатку в військові 1941-1945 рр. народилося мало дітей, а потім, відповідно, це зниження відгукнулося новими хвилями низької народжуваності спочатку в 1966-1970 рр., а потім і в 1991-1995 рр.

До цих причин демографічної кризи слід додати і високу смертність чоловічого населення в Україні, а також масовану трудову міграцію.

Крім того, в майбутньому демографічному провалі винен і низький показник відтворення населення. Щоб підтримувати чисельність населення на одному і тому ж рівні, у 100 сімейних пар має народжуватися 215 дітей, тоді як цей показник в Україні становить лише 147 дітей.

Буде ще одна пенсія

Сучасне пенсійне забезпечення може складатися з трьох рівнів. Перший — це солідарна система, яка сьогодні діє в Україні для всіх. Другий рівень — обов'язкова накопичувальна система, коли держава вводить для громадян і роботодавців, зобов'язання яких відраховувати на персональні рахунки працівників певний відсоток заробітку, що акумулюється в період до виходу на пенсію.

Третій рівень — це добровільна накопичувальна система, яка в Україні вже є, але вона не отримала широкого розповсюдження. Вона передбачає, що українці самі відкладають гроші на своїх персональних рахунках у недержавних пенсійних фондах.

За словами прем'єр-міністра, щоб не допустити провалу в пенсійному забезпеченні в майбутньому, уряд має намір вже з наступного року ввести другий рівень пенсійної системи — обов'язкову накопичувальну. "Ми будемо в наступному році створювати накопичувальну пенсійну систему. І тоді українці матимуть невелику соціальну пенсію — від держави, а також мати засоби з накопичень", — сказав він.

Денис Шмигаль вважає: те, що накопичувальна пенсійна система не введена до сих пір — це злочин проти України. При цьому законопроєкт, що передбачає введення обов'язкових накопичувальних пенсій, був поданий до Верховної Ради ще в кінці минулого року депутатською групою на чолі з Галиною Третьякової. У травні цього року Денис Шмигаль вже говорив, що накопичувальну пенсію реально ввести ще до кінця цього року. Однак з тих пір цей законопроект жодного суттєвого просування в стінах парламенту так і не отримав.

Питань більше, ніж відповідей

Якою буде обов'язкова накопичувальна пенсійна система і чи зможе уряд зробити її ефективною, прогнозувати складно. Поки що в уряду не дуже добре виходить відрегулювати і існуючі рівні системи — солідарну і добровільну накопичувальну.

Зокрема, нинішня солідарна пенсійна система і так вже тріщить по швах, і бюджет Пенсійного фонду України з кожним роком потребує все більше вливань з державного бюджету. Наприклад, якщо в 2010 р. частка коштів держбюджету у витратах Пенсійного фонду становила 13,8%, то в 2020 р. — вже 37,6%. І далі ситуація буде тільки погіршуватися.

Крім того, низькоефективними залишаються і недержавні пенсійні фонди (НГПФ), тобто третій рівень пенсійного забезпечення. Ще в середині минулого року Проект USAID «Трансформація фінансового сектору» презентував невтішний для індустрії недержавного пенсійного забезпечення звіт. Згідно з цим звітом за 15 років існування НГПФ їх учасниками стали лише близько 5% українців, що не дивно, оскільки більшість населення нашої країни їм просто не довіряє. І причина цієї недовіри проста — НГПФ не може забезпечити виконання покладеного на нього завдання по збереженню і примноженню пенсійних вкладень. Так, з 2013 по 2018 рр. прибутковість НГПФ склала мінус 8,1%.

Звідси виникає і справедливе запитання: як уряд зможе забезпечити збереження і примноження коштів на другому рівні пенсійної системи, якщо у нього не виходить зробити, щоб працювади перший і третій?

Тому, ймовірно, нинішнім студентам дійсно краще вже сьогодні починати накопичувати на старість, але — взагалі не вдаючись до послуг держави. Самостійно відкладати кошти і самостійно ж дбати про їх збереження — наприклад, через інвестиції в нерухомість або надійні цінні папери.

    Реклама на dsnews.ua