• USD 40.7
  • EUR 43.9
  • GBP 51.9
Спецпроєкти

Дивна стабільність. Чому російські біржі не впали через визнання Путіним ОРДЛО

Віроломні незаконні дії РФ щодо ОРДЛО трохи вплинули на акції російських компаній. Хоча санкції, які вводять проти Росії західні країни, можуть виявитися серйознішими, ніж раніше

На визнання РФ "незалежності" окупованих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) негативно відреагував рубль та російські біржі
На визнання РФ "незалежності" окупованих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) негативно відреагував рубль та російські біржі / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

На визнання РФ "незалежності" окупованих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) негативно відреагував рубль та російські біржі. Хоча в Росії досі точно не визначилися, у яких межах визнали "незалежність" так званих ДНР і ЛНР — у межах, що склалися, або в адміністративних кордонах Донецької та Луганської областей.

Долар США 22 лютого виріс під час торгів до 80,57 руб./$, Що на 78,5 коп. вище за рівень закриття вчора. Євро при цьому подорожчало до 91,06 руб./євро (+90,75 коп.), що є найвищим значенням з квітня 2021 р. На момент закриття біржі долар продавався по 79,1 руб.

На старті ранкової сесії 22 лютого за хвилину торгів ринок акцій РФ знизився на 5,44%. За хвилину після відкриття індекс МосБіржі становив 2871,7 пункту. Ціни більшості "блакитних фішок" демонстрували негативну динаміку у межах 9,5%. О 9:15 за Києвом падіння порівняно з попереднім днем посилилося до 8,8%.

Подешевшали акції багатьох російських компаній. Акції "Магніту" впали на 9,5%, "Газпрому" — на 9,2%, "МТС" — на 9%, "Сургутнефтегазу" — на 7,4%, "Татнефти" — на 7,2%, Сбербанку — на 6%, "ЛУКОЙЛу" — на 5,2%, "Русалу" — на 4,4%, ВТБ — на 4,1%, "Яндексу" — на 3,6%, "Аэрофлоту" — на 2, 6%. Тобто падіння спостерігалося в межах 10%.

Індекс РТС на 12:00 22 лютого впав до позначки 1137,02, або на 5,84%, порівняно з попереднім днем. Востаннє так низько він був у листопаді 2020 р., але до закриття торгів увечері 22 лютого навіть показав зростання близько 1,5%. Невже інвестори настільки впевнені у стабільності російської економіки?

Сировина у виграші

Помірне чи невелике падіння акцій російських компаній пояснюється кількома причинами. Головна з них — найвищі ціни на сировину, зокрема енергоносії.

Реклама на dsnews.ua

Вранці 22 лютого сильно виросли котирування нафти, які наближаються до позначки $100. Квітневі ф'ючерси на нафту марки Brent на лондонській біржі ICE Futures зросли в ціні на $1,41, або 1,48%, склавши $96,8 за барель.

Березневі ф'ючерси нафти подорожчали і на електронних торгах Нью-Йоркської товарної біржі на $2,79, або 3,06% — до $93,86 за барель.

Як і раніше, високою залишається ціна на газ. За даними ICE Futures, у вівторок, 22 лютого, вона зросла більш ніж на 10%, до $908/тис. куб. м.

"Коливання на російській фондовій біржі спокійно нівелюються бонусами, які Росія отримує зараз від торгівлі енергоносіями, — говорить економічний експерт Юрій Гаврилечко. — Європа не може зараз відмовитися від російського газу, як і США не можуть вплинути на країни ОПЕК і досягти зниження ціни на нафту. Ціна на нафту й надалі зростатиме, тому що високу інфляцію в США потрібно чимось стримувати. Відповідно додаткові надруковані Штатами долари за останні роки зараз відіграються у вигляді підвищення вартості корисних копалин та енергоносіїв".

Директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський зазначає, що індекси російських бірж не впали різко, тому що сировина, яку постачають російські компанії, користується попитом у світі.

"Деякі інвестори вірять, що обмеження можливості реалізації сировини не буде, — каже експерт. — Таким чином вони отримають свій прибуток і навіть більше. Внаслідок цієї ситуації може так статися, що підніметься ціна на сировинні продукти, і вже від цього підвищення вони ще більше виграють. Вони розраховують, що будуть прибутковими, тому масового скидання немає.

Хорошим прикладом є нікель, ціни на який на початку тижня піднялися до рекордного рівня за останні 10 років. На Лондонській біржі він торгувався понад $24 тис./т. Відомо, що на Росію припадає 10% світових поставок нікелю, які можуть припинитися через санкції. Також серед причин подорожчання нікелю є збільшення попиту на електромобілі в Китаї.

Ілля Несходовський наголошує на ще одній причині відносної стабільності на російських біржах — значна кількість акцій перебуває у російських інвесторів, олігархів.

"Звичайно, вони не продають ці акції, а продають лише ті зовнішні інвестори, які відчувають певну загрозу, що, можливо, все-таки буде щось обмежено, — каже експерт. — На сировинні продукти санкції складно запровадити з огляду на ситуацію на світових ринках. Можна ввести санкції проти постачання в Росію якихось технологічних товарів. А ось сировина — складний продукт у контексті санкцій. Наприклад, заборона російської нафти для Європи буде катастрофою. Але можна зупинити "Північний потік-2". Це не суттєва проблема — є можливість постачання газу до Європи альтернативними шляхами".

Газопроводи, банки, олігархи

Справді, важливою подією вівторка стала заява канцлера Німеччини Олафа Шольца про зупинення сертифікації "Північного потоку-2". При цьому федеральне міністерство економіки переоцінить постачання газу до країни. Якщо газопровід справді зупинять, то Росія матиме суттєві втрати — на проєкт було витрачено 9,5 млрд євро.

"По економіці Росії це завдає досить відчутного удару, — каже експерт у сфері стратегічної аналітики Володимир Воля. — Не можна сказати, що це критичний удар, але тим не менше. Австрійські та німецькі політичні еліти дозріли до того, щоб використовувати ПП-2 як інструмент впливу на політику російського керівництва. Я думаю, що сертифікація ПП-2 як мінімум затягується, крім того, це може призвести до того, що ПП-2 не буде запущений".

Багато факторів вказують на те, що надії інвесторів на несуттєві санкції Заходу проти Росії можуть не здійснитися. Санкції будуть жорсткішими, ніж могли б бути.

У вівторок, 22 лютого, стало відомо, що Великобританія запроваджує свої санкції проти п'яти російських банків (банк "Россия", Промсвязьбанк, Генбанк, Черноморский банк реконструкции і розвития, Индустриальный сберегательный банк). Передбачається заморожування їх активів. Також Британія запроваджує санкції проти російських олігархів Геннадія Тимченка та братів Ротенбергів — заморожування активів та заборона в'їзду.

Крім того, Росію хочуть виключити із членства в Європейському банку реконструкції та розвитку (ЄБРР). Про це у Facebook повідомив член ради директорів ЄБРР від України Артем Шевальов. Він вважає, що є всі підстави покладатись у цьому намірі на підтримку інших акціонерів банку.

Очікується, що міністри закордонних справ ЄС ухвалять санкції проти Росії у зв'язку з визнанням ОРДЛО. І нарешті, за повідомленнями ЗМІ, ЄС може зупинити торгівлю держоблігаціями Російської Федерації.

Ще раніше президент США Джозеф Байден підписав новий пакет санкцій у зв’язку з визнанням так званих "республік". Передбачено заборону імпорту або передачі нових технологій в ОРДЛО, торгівлю з ними, а також фінансування або транзакції з суб'єктами з окупованого українського регіону.

"Санкції, які ми побачили від США, — це ще не все, — каже Володимир Воля. — Це санкції, які можна було ввести миттєво, шаблонно, як це було зроблено стосовно Криму, але конкретні санкції проти Росії, я думаю, США озвучать в найближчі добу-дві. США ще не озвучили в повному обсязі свою позицію по санкціях. Європейські санкції будуть схожими на американські — проти великого списку персон, депутатів Держдуми, сенаторів, інших посадових осіб РФ. Не тільки ПП-2 стає предметом санкцій, але і торгівля технологічною продукцією".

"По-легкому Росія не відбудеться"

Погодження санкцій проти Росії розпочала і Японія. Вони можуть бути прийняті у разі воєнного вторгнення РФ в Україну. Планують обмежити експорт передових технологій у РФ — напівпровідники, технології, пов'язані зі штучним інтелектом та робототехнікою. Також Японія розглядає запровадження санкцій у фінансовому секторі.

"По-легкому цього разу Росія точно не відбудеться, як це було з Кримом і за допомогою сепаратистів на Донбасі, — каже Володимир Воля. — Санкції не будуть такими масштабними, як це було б у разі прямої війни, російського вторгнення, але тим самим не менш вони не будуть такими слабкими і безхребетними, як раніше. Визнання так званої ЛДНР — це вже вихід із Мінських угод, але є дві обтяжливі обставини — введення туди російських військ та пафос Путіна з територіальними претензіями до України з натяком на те, що це може бути використане в інших частинах Східної Європи".

Також обставинами, що обтяжують становище Росії, експерт називає постійні військові навчання РФ та ультиматуми Путіна.

Відносна стабільність акцій російських компаній у понеділок та вівторок — не привід для великої радості у Москві. Багато інвесторів чекають, як розвиватиметься ситуація і які ще санкції можуть бути введені проти РФ. Це може бути блокування розрахунків із компаніями, припинення іноземних інвестицій тощо. Санкції Заходу у комплексі можуть стати загрозливими для Росії.

"Санкції, які запроваджуються Євросоюзом, США, Канадою, Австралією, Японією і так далі, — це досить серйозне обмеження навіть без відключення SWIFT", — вважає Володимир Воля.

Поки що сировинний характер діяльності російських компаній не похитнув суттєво їх акції, але саме цей фактор може не порадувати у перспективі.

"Країна повністю перетвориться на сировинний придаток, — зазначає Ілля Несходовський. — Вона постачатиме виключно сировинну продукцію. Високотехнологічну продукцію вона постачати не зможе".

    Реклама на dsnews.ua