• USD 28
  • EUR 33.3
  • GBP 38.4
Спецпроєкти

Новий переділ. Як в Україні роздадуть землю колишнім працівникам радгоспів

Через 20 років Верховна Рада вирішила роздати земельні паї колишніх членів радгоспів. Тепер їх отримають близько 100 тис. працівників державних сільськогосподарських підприємств і пенсіонерів, а також учасники АТО

Shutterstock
Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Верховна Рада 13 липня прийняла в першому читанні законопроєкт №3012-2, який може дозволити роздачу землі державних сільськогосподарських підприємств її нинішнім працівникам і пенсіонерам, а також учасникам АТО.

Історична несправедливість

У березні цього року, нагадаємо, парламент зняв багаторічний мораторій на продаж земель сільгосппризначення (з 1 липня 2021 р.). І тепер власники земельних паїв – колишні працівники колгоспів і їхні спадкоємці – отримують право вільно розпоряджатися своїми земельними наділами, право власності на які у них з'явилося ще в минулому столітті.

Однак розпаювання сільськогосподарських земель, проведене понад 20 років тому, стосувалося тільки земель колгоспів. Землі ж радгоспів залишилися нерозпайованими, більшість із них перетворилися у державні сільськогосподарські підприємства, їхні працівники, такі ж трудівники села, як і колгоспники, так і не отримали свою частку при розподілі суспільного земельного блага.

Тепер у депутатів дійшли руки виправити помилку. Проголосований у першому читанні законопроєкт передбачає, що землі державних сільськогосподарських підприємств підлягають приватизації при приватизації самих держпідприємств, їхній ліквідації. І третій варіант – окремо, без приватизації або ліквідації юридичної особи.

Скільки кому землі відміряють

Землі держпідприємств, стосовно яких буде прийняте рішення про приватизацію, діляться на три частини.

Реклама на dsnews.ua

Перша частина – 40% земель держпідприємств – передаватиметься безоплатно у власність працівникам та колишнім працівникам-пенсіонерам у вигляді земельних паїв, при цьому одній людині належить не більше землі, ніж середній розмір паю по району. Також ці землі будуть передаватися працівникам та колишнім працівникам-пенсіонерам соціальної сфери (закладів освіти, культури, охорони здоров'я, які розташовані на території відповідної ради) – не більше 2 га в одні руки.

Друга частина – 20% земель держпідприємств – виділятиметься учасникам бойових дій для ведення особистого селянського господарства по 2 га, а список таких одержувачів буде формувати Держгеокадастр.

І третя – решта 40% земель – залишиться в держвласності, але право оренди цих земель буде виставлене на земельні торги, та орендну плату будуть отримувати місцеві громади. Чому включена така норма? Є держпідприємства, де тисячі гектарів землі, але залишилися кілька працівників, і тоді або пай на людину буде величезний, або всі ці землі роздадуть учасникам АТО (які часто ними не користуються, а продають). Тоді як необхідність у ресурсах для місцевих громад ніхто не відміняв.

Автор законопроєкту Микола Сольський повідомив у парламенті, що документ охоплює близько 600 тис. га сільськогосподарських земель держпідприємств, які знаходяться сьогодні в підпорядкуванні Міністерства економіки (до якого приєднано Міністерство агрополітики), Національної академії аграрних наук України, пенітенціарної служби, Міністерства оборони, Міністерства освіти та ін.

За словами Сольського, цей законопроєкт повинен покласти край зловживанням з державними землями сільгосппризначення. Це ті землі, які залишилися в руках у держави після багатьох років неефективного господарювання.

У листопаді минулого року у Мінекономіки підрахували, що за роки незалежності площі державних сільгоспземель скоротилися з первинних 1,3 млн га приблизно наполовину. Безліч земель за допомогою різних схем було виведено з державної власності керівництвом підприємств АПК, які перебували в управлінні Мінагрополітики.

Однак навіть ті землі, які залишилися на балансі держпідприємств, і сьогодні часто використовуються не за призначенням. За словами Елліни Юрченко, координатора земельного комітету асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», держпідприємства отримали землю від держави на право постійного користування – для вирощування сільгосппродукції, проведення досліджень, ведення господарської діяльності. «Але часто директори цих підприємств незаконно передають землі в обробку іншим компаніям, а отримані гроші – привласнюють», — сказала вона.

Кінець епохи держави

Запропонований законопроєкт має фактично завершити епоху, коли аграрним бізнесом займалася держава, вважає член правління Спілки землевпорядників України Андрій Мартин. «Процес приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств іде і зараз, просто зараз в уряду є рішучість завершити цей процес. Тому що практика показує, що дуже багато держпідприємств знаходяться в незадовільному фінансовому стані, їхня земля за сірими схемами передається комусь у користування, безліч підприємств вже де-факто банкрути і ними керує не держава, а арбітражні керівники. Тому простіше ці землі приватизувати, розпаювати між селянами та учасниками АТО, а частину земель передати в оренду, щоб громада отримувала з них доходи. Це буде більш логічно і правильно», — відзначив він.

За словами Андрія Мартина, за попередніми підрахунками, земельні паї завдяки цьому закону отримають близько 100 тис. колишніх працівників радгоспів, яким під час земельної реформи так і не дісталися наділи.

Елліна Юрченко додала, що активно обговорюється необхідність розробки ще одного законопроєкту, за яким право постійного користування державними сільгоспземлями буде ліквідовано, а землі будуть передаватися в оренду через аукціони. «Це буде легально, і гроші від оренди будуть надходити в місцеві бюджети, а не в гаманець керівникам держпідприємств», — сказала вона.

Головний недолік цього законопроєкту – приватизація сільгоспземлі держпідприємств буде проведена тільки в тому разі, якщо державний орган, який управляє цим підприємством, прийме таке рішення. «Це має бути рішення органу управління державним майном, органу влади, який управляє державним підприємством. Якщо такого рішення не буде, то ніякої приватизації не відбудеться», — сказав Андрій Мартин.

    Реклама на dsnews.ua