• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Раз, два, три — продано! Що таке аукціони і чому вони такі різні

Аукціон — вірний спосіб продати товар або цінні папери за максимальною ціною. Цей вид продажів поширився по всьому світу, а через аукціонні будинки щорічно йде товарів на мільярди доларів

Аукціон / Depositphotos
Зміст

Що таке аукціон

Слово "аукціон" походить від латинського auction, що означає "множення". І це такий спосіб продажу товарів, цінних паперів, майна підприємств або творів мистецтва, коли потенційні покупці конкурують своїми ціновими пропозиціями за право придбати актив. А покупцем стає той, хто запропонував найвищу ціну.

Хто є хто в аукціоні

Організатор торгів — це компанія або фізична особа, яка проводить аукціон, визначає його умови, формує лоти (тобто товари або групи товарів, які продаються одним "пакетом"). Він отримує від продавця свою комісію.

Учасник аукціону — це претендент на покупку, який часто має внести певну плату за участь, і вона буде гарантією того, що він заплатить за придбаний товар, а не просто "задере" ціну вгору і відмовиться давати гроші.

Аукціоніст (або "ліцитатор") — це ведучий аукціону, та сама "людина з молотком", який озвучує підвищення ставок претендентів на покупку і визначає переможця.

Аукціонатор — той, хто передає товар або майно для продажу на аукціоні.

Початкова ціна — це ціна лота з якої починаються торги, бліц-ціна — сума, при досягненні якої аукціон завершується достроково, а резервна ціна — мінімальна, за якою продавець готовий продати свій лот.

Крок аукціону — сума грошей, мінімально встановлений інтервал, на який можна підвищувати або знижувати ставку.

Англійська та голландська система аукціонів

За типом формування ціни на товар розрізняють два види аукціонів — англійський і голландський.

Англійський, або аукціон на підвищення, припускає, що ціна зростає з певним кроком, і покупцем буде той, хто запропонував найвищу ціну.

Голландський, або аукціон на зниження, передбачає зворотний хід ціни — спочатку оголошується найвища ціна на товар, а потім аукціоніст починає її покроково знижувати, і переможцем буде той, хто першим погодиться купити за оголошеною сумою.

Відкриті та закриті аукціони

Конкурсні торги в залежності від складу їх учасників можуть бути відкритими, коли на них можуть прийти всі бажаючі купити актив, або закритими, коли аукціон проводиться серед обмеженого кола потенційних покупців.

Інші типи аукціонів

Також відкритими і закритими аукціони можуть бути в залежності від того, чи можуть учасники бачити ціни, які пропонують їх конкуренти. Типовий приклад відкритого аукціону — публічні торги по англійській системі, які можна часто спостерігати в художніх фільмах: два учасники запекло сперечаються, приміром, за твір мистецтва, який продається, щораз пропонуючи ціну вище, ніж опонент. Закриті аукціони, коли претенденти подають свої пропозиції, наприклад у конвертах, і хто скільки записав, стає відомо вже після розкриття конвертів.

Аукціон першої і другої ціни

Є також аукціони першої та другої ціни. Це закриті аукціони, коли претенденти не бачать ставок конкурентів. У першому випадку переможцем стає учасник, який запропонував найвищу ціну, яку він і повинен заплатити.

Аукціон другий ціни — це коли переможцем стає учасник, який запропонував найвищу ціну, але заплатити за придбання він повинен стільки, скільки запропонував його найближчий конкурент плюс невелику надбавку. Цю систему аукціону придумав американський економіст Вільям Вікрі, який вважав, що таким чином претенденти будуть встановлювати свою максимально можливу ціну на товар, але при цьому ще й думати, що за результатами торгів вони заплатять дійсно ринкову ціну. В даному випадку йдеться про усунення так званого "прокляття переможця" через який учасники аукціону не хочуть підвищувати ціну, вважаючи, що сильно переплатять. До 2019 р. компанія Google продавала рекламу саме за допомогою аукціонів другої ціни. До речі, за внесок у теорію аукціонів Вікрі отримав Нобелівську премію з економіки в 1996 р., а його послідовники — Пол Л. Мілгром і Роберт Б. Вілсон — у 2020-м. Останні двоє вчених з США розробили моделі торгів по розподілу радіочастот у результаті так званих одночасних багатораундових аукціонів, про що ми писали аналітичну статтю:

Подвійний аукціон

Цей тип продажів підходить для випадків, коли є кілька продавців і покупців на один і той же вид товару, наприклад акції компаній. Покупці повідомляють свої ставки аукціоністові, який узагальнює їх і визначає рівноважну ціну на акції. Після цього відбуваються угоди між продавцями і тими покупцями, які пропонували ціну за товар не нижче, ніж рівноважна ціна. Таким чином, відбувається відбір покупців, які готові запропонувати високі ціни, але відсіваються ті, хто хотів заплатити менше.

Подвійний аукціон буває двох видів — залповий і безперервний. Залповий проводиться періодично, після того як накопичиться певна кількість заявок на продаж і покупку. Але при цьому визначається ціна аукціону, яка буде єдиною для всіх учасників угоди.

Безперервний аукціон проводиться безупинно. Типовий приклад — продаж і купівля акцій на фондовій біржі, де продавці та покупці можуть бачити на табло максимальну і мінімальну ціну акцій тієї чи іншої компанії і час останньої угоди, і можуть тут же купити або продати їх.

Онлайн-аукціон

З розвитком інформаційних технологій все більше аукціонів стали проводитися з використанням інтернету. Це дозволяє істотно розширити коло претендентів на покупку, полегшує участь у торгах і дозволяє економити багато часу і грошей. За допомогою онлайн-аукціонів стало можливим купувати товари, що продаються на іншому кінці земної кулі.

Американська компанія eBay Inc., яка сьогодні є одним з найбільших інтернет-магазинів, починала саме з надання послуг з продажу речей через інтернет за принципом аукціону. Заснував компанію AuctionWeb (так називалася eBay Inc. до 1997 р.) програміст П'єр Омідьяр, а першим товаром, який він продав через свій інтернет-аукціон, стала його власна зламана лазерна указка, за яку заплатили $13,83. Розпочавшись з такої дрібниці, компанія eBay змогла заробити в 2020 р. чистий прибуток у розмірі $5,7 млрд (збільшення втричі в порівнянні з 2019 р.). При цьому кількість активних покупців склала 185 млн чоловік.

Найбільші центри аукціонної торгівлі

Широке поширення аукціону як надійного способу отримати найвищу ціну за свій товар призвело до формування цілих спеціалізованих центрів аукціонної торгівлі. Наприклад, у Нідерландах, які є великим виробником і експортером квітів, у декількох містах постійно діють системи квіткових аукціонів.

Аукціони з продажу немитої вовни проходять у регіонах, де поширене вівчарство: Великобританія (Лондон, Ліверпуль), Австралія (Сідней, Мельбурн), Кейптаун (ПАР), Веллінгтон (Нова Зеландія).

Велика частина експортованого з Індії чаю продається на аукціонах у Калкаті і Кочине, з Шрі-Ланки — в Коломбо, також є чайні аукціони в Сінгапурі, Лондоні, Гамбурзі та Антверпені.

Найвідомішими центрами аукціонів з продажу предметів мистецтва стали Нью-Йорк, Гонконг і Лондон, де розташовані найбільші аукціонні будинки "Крістіс" і "Сотбіс", і вони займають 90% ринку продажу антикваріату.

    Реклама на dsnews.ua