• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Рука допомоги. Що таке субсидія та кому вона потрібна

Субсидія — це форма допомоги держави як пересічним громадянам, так і бізнесу. Розберемося, які бувають види субсидій і хто на них може претендувати

Розраховувати на субсидію можуть ті, у кого на оплату житлово-комунальних послуг йде 15% і більше доходів сім'ї / УНІАН
Зміст

Що таке субсидія

Субсидія (від латинського subsidium — допомога, підтримка) — це фінансова чи в іншій формі підтримка державою виробництва, переробки, продажу, транспортування, експорту або споживання товару. Субсидією також є грошова допомога, яку держава надає за рахунок коштів бюджету або спеціальних фондів юридичним особам, фізичним особам, місцевим властям або іншим державам.

Властивості субсидій

Субсидії носять цільовий характер, тобто — вони спрямовані на надання певних пільг або послаблень для конкретної аудиторії. Це можуть бути, наприклад, малозабезпечені верстви населення, або ж окремі виробництва, які працюють зі збитками або недостатньо прибуткові, але продукція яких дуже важлива для суспільства, розвитку економіки. Можуть бути цілі галузі, які держава підтримує субсидіями, наприклад, вирішуючи проблему зайнятості населення або нарощуючи експортний потенціал. Якщо говорити про збереження робочих місць, то можна згадати поширену раніше практику субсидування видобутку вугілля, яка проводилася з держбюджету на адресу вугледобувних підприємств, аби не допустити значного зростання цін на вугілля і забезпечити зайнятість населення у вуглевидобувних регіонах.

Субсидії надаються безоплатно, тобто — їх не потрібно повертати, за винятком випадків, коли одержувачі використовували їх не за призначенням.

При цьому передбачається, що субсидії повинні покривати тільки частину витрат, а не все повністю. Наприклад, в Україні субсидії на житлово-комунальні послуги надаються малозабезпеченим, але держава не оплачує їх в повному обсязі.

Види субсидій

Субсидування буває двох видів. Перший — це субсидії фізичним і юридичним особам. В Україні приклад субсидій фізособам — допомога в оплаті житлово-комунальних послуг, юридичним — виділення Кабінетом міністрів Держагентству інфраструктурних проектів в 2020 р 200 млн грн для розробки проектної документації на будівництво аеропорту в Дніпропетровській області.

Також є такий вид субсидій, як міжбюджетні трансферти, коли, наприклад, з державного бюджету України кошти спрямовуються до місцевих бюджетів на конкретні цілі — будівництво шкіл, лікарень, спортивних споруд.

Буває і перехресне субсидування, коли в рамках однієї компанії або галузі збиткові послуги покриваються за рахунок прибуткових. Наприклад, в державній компанії "Укрзалізниця" збиткові пасажирські перевезення покриваються за рахунок прибутку від вантажних. Або перехресне субсидування в енергетиці, коли низькі тарифи на електроенергію для населення компенсуються виробникам за рахунок більш високих тарифів для промисловості.

Цілі субсидій

Цілі субсидування можуть бути різними — від надання допомоги науковим установам, які проводять важливі для держави або суспільства розробки, і до фінансової допомоги окремим компаніям або навіть галузям економіки.

Бувають також прямі субсидії, коли реципієнт відразу отримує гроші. Однак в деяких сферах прямі субсидії заборонені — наприклад Світова організація торгівлі (СОТ) не дозволяє здійснювати безпосередні виплати експортерам. Тому вони можуть отримати опосередковані субсидії, наприклад, за рахунок податкових пільг, пільгових умов страхування, кредитів за ставками, нижчими від ринкових. В Україні непрямим субсидуванням можна назвати держпідтримку аграрної галузі, коли компанії отримують від держави часткову компенсацію процентних ставок за кредитами або часткову оплату державою закупок сільськогосподарської техніки.

Субсидії фізособам в Україні

Головний вид субсидій в нашій країні — на оплату житлово-комунальних послуг. Раніше також практикувалося субсидування придбання молоддю житла — держава через певні фонди компенсувала одержувачам іпотечних кредитів частину процентних ставок по кредиту. Субсидіями також можна назвати державну допомогу, що виділяється матерям при народженні дітей, вона називається "допомога по догляду за дитиною".

Як розрахувати розмір субсидії

Комунальні субсидії — це найбільш масовий і витратний для державної кишені вид допомоги — в цьому році на нього передбачено 36,6 млрд грн (в 2020 р — 39,3 млрд грн), при цьому одержувачами будуть близько 5 млн домогосподарств.

Розраховувати на субсидію можуть ті, у кого на оплату житлово-комунальних послуг йде 15% і більше доходів сім'ї. Розмір визначається для кожної сім'ї індивідуально за формулою:

  • щомісячний дохід на одну людину потрібно розділити на прожитковий мінімум, потім розділити на коефіцієнт "2" і помножити на 15%.

Наприклад, якщо в квартирі проживає дві людини, що працюють, кожна з яких отримує мінімальну зарплату (6 тис. грн), то розрахунок виглядає так: 6000 грн/2189 грн (прожитковий мінімум з 1 січня 2021 г.)/2 х 15%. В результаті отримуємо 20,5% — стільки від доходів сім'ї може бути скеровано на оплату ЖКГ послуг. Це 2460 грн від сумарного доходу в 12 тис. грн, а решта має покритися за рахунок субсидії.

Звертаємо увагу, що норму про 15% вже змінили на 20%, але відстрочили цю зміну до завершення карантину.

При цьому громадянам, які претендують на субсидію, слід декларувати цілий перелік доходів: від зарплати і допомоги з безробіття до аліментів і доходів від здачі житла в оренду. Держоргани перевіряють достовірність відомостей, і якщо знайдуть приховані доходи, то субсидію можуть відібрати і змусять повернути гроші.

При цьому не мають права на отримання субсидії ті, хто володіє великою нерухомістю - будинком площею понад 200 кв. м або квартирою площею понад 120 кв. м, а також автомобілем віком до 5 років. Відмовити в наданні субсидії можуть тим, хто здійснював покупки на суму понад 50 тис. грн або не виплачував єдиний соціальний внесок (ЄСВ) і при цьому не перебував на обліку в Центрі зайнятості.

Монетизація субсидій

Раніше субсидії громадянам на оплату житлово-комунальних послуг не видавалися безпосередньо — вони отримували платіжки вже зі знижкою, а гроші з держбюджету йшли компаніям, що надають комунальні послуги. Але з 1 жовтня 2019 року в Україні була введена монетизація субсидій — громадяни стали отримувати рахунки за комунальні послуги в повному обсязі, а субсидії їм виплачуються в безготівковій або готівковій формі.

    Реклама на dsnews.ua