• USD 27.2
  • EUR 30.8
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Шахов і його помічник Самбожук намагаються повернути контроль над заводами "Укрзалізниці", — ЗМІ

Навколо "Укрзалізниці" активізувалися спроби взяти під контроль вагоноремонтні заводи та інші "непрофільні активи" з можливим подальшим продажем

Сергій Шахов
Сергій Шахов
Реклама на dsnews.ua

За ними стоять народні депутати із групи "Довіра" Сергій Шахов, Олександр Сухов і Сергій Вельможний, а також помічник Шахова Микола Самбожук, пише видання "Дело".

Для тиску на "УЗ", отримання внутрішньої документації заводів і деталей контрактів із підрядниками, народні депутати організували як мінімум три міжфракційні депутатські об'єднання, від імені яких до різних органів влади, а також керівництву "УЗ" надсилаються листи, члени цих МФО беруть участь у різних профільних нарадах, подають депутатські запити і навіть комунікують із іноземними інвесторами, такими як польська Pesa або швейцарський Stadler, пише ЗМІ.

Як стало відомо з документів, отриманих редакцією, такі функції взяли на себе щонайменше три об'єднання (їх може бути більше): "За техногенну та екологічну безпеку у паливно-енергетичному комплексі, залізничному та трубопровідному транспорті України" (глава Сергій Шахов), "Розвиток енергетичної та транспортної інфраструктури -стратегічний вектор ефективної економіки держави" (глава Олександр Сухов) та "Контроль за реформами та очищенням у судовій та правоохоронній системах держави" (глава Сергій Вельможний). Усі троє є мажоритарниками із Луганської області, при цьому Шахов вважається неформальним керівником групи. Секретарем щонайменше двох із трьох МДО є Микола Самбожук — один із фігурантів великого міжнародного скандалу про спробу рейдерського захоплення Молдовської залізниці.

Інтерес групи депутатів виявлявся в бажанні отримати під свій контроль управління електровозоремонтними та вагоноремонтними заводами, і або згодом приватизувати їх на користь наближених компаній, або організувати постачання запчастин на ці заводи від таких фірм, або контролювати вже існуючі поставки, отримуючи з контрактів "відкати" за можливість працювати спокійно.

Однією з найгучніших ініціатив, яку намагалися реалізувати ці депутати, стала спроба вивести зі структури "УЗ" вагоно- та електровозоремонтні підприємства як "непрофільні активи". Як стверджують джерела в "УЗ", у змові з керівництвом компанії, зокрема колишнім на той момент головою правління Володимиром Жмаком, нардепи просунулися настільки далеко, що ідея про приватизацію заводів навіть з'явилася у презентації для "потенційних покупців" (хоча за фактом ними повинні були виявитися наближені до Шахова та компанії фірми). У керівництві "УЗ" за цю ідею також виступав директор із комерційної роботи Іраклі Езгубая, член правління Франтішек Буреш.

"Після того, як Жмака звільнили з "Укрзалізниці", свої схеми група Шахова-Самбожука спробувала нав'язати вже новому голові правління Івану Юрику. Зокрема, для цього планувалося залучити до ситуативної гри тимчасову слідчу комісію з розслідування зловживань на "Укрзалізниці", якау очолює нардеп від "Слуги народу" Юлія Гришина", — йдеться у статті.

Журналісти нагадують, що паралельно із темою приватизації вагонів, лобісти також намагалися "збити" контракт для Крюківського вагонобудівного заводу на будівництво сотні пасажирських вагонів за виділені з бюджету 3 млрд грн. Зокрема, відомо, що компанія, яка оскаржувала тендер в АМКУ, прикладала до своїх документів листа швейцарської Stadler на ім'я Олександра Сухова на тему готовності взяти участь у тендері.

"Після зміни керівництва в "Укрзалізниці" плани Шахова-Самбожука остаточно "розладналися", оскільки їх основні "партнери" за схемами в "УЗ" були звільнені, а кримінальні справи почали набирати обертів. Більше того, у Шахова з'явилися й інші турботи — нещодавно НАБУ прийшло з обшуками до особняка його цивільної дружини, яку, як і її численне майно, народний депутат "забув" вказати в декларації. Чи має це майно відношення до схем Шахова та його команди на "Укрзалізниці" та в її оточенні — питання відкрите", — нагадують журналісти.

"Однак очевидно, що увага прокуратури до діяльності угруповання та міжфракційних депутатських об'єднань, які ними організовані, має тільки наростати", — резюмує видання.

    Реклама на dsnews.ua