• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 46
Спецпроєкти

З боргами за Євро-2012 і без вагонів. Як "Укрзалізниця" докотилася до РНБО та СБУ

РНБО доручила уряду розібратися зі станом справ в "Укрзалізниці" і вжити заходів аж до кадрових перестановок. "ДС" розібралася, як державна монополія дійшла до "критичного стану"

Пасажири поїзда "Інтерсіті" під час чергової поломки локомотива
Пасажири поїзда "Інтерсіті" під час чергової поломки локомотива / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Наприкінці минулого тижня Рада національної безпеки і оборони (РНБО) рекомендувала Кабінету Міністрів терміново розібратися зі станом справ в АТ "Українська залізниця" ("Укрзалізниця") і ввести туди тимчасове керівництво. Вирішено форсувати проведення конкурсу, на якому будуть обрані новий голова і члени правління держкомпанії, також буде змінена вся її наглядова рада.

У ЗМІ потрапили витяги зі звіту Служби безпеки України, яка проаналізувала, що ж насправді відбувається в компанії, яка забезпечує перевезення 82% всіх вантажів у країні і майже 50% всіх пасажирів. Звіт показує, що "Укрзалізниця" на всіх парах мчить у прірву.

Відлуння Євро-2012: фінанси співають романси

Ключовою проблемою "Укрзалізниці" називаються її значні борги, які загрожують технічним дефолтом. Загальний обсяг кредитного портфеля становить близько 35,8 млрд грн. Як заявляв у травні цього року в.о. голови правління держкомпанії Іван Юрик, велика частина кредитів була залучена ще в 2010–2012 рр. під високі відсотки, коли були потрібні кошти для підготовки до проведення Євро-2012.

Те, що відбувається з фінансами "Укрзалізниці", добре ілюструє приклад позик, які компанія брала в Промінвестбанку, у "дочки" російського Зовнішекономбанку. У 2011–2014 рр. дочірні підприємства "Укрзалізниці" — "Південно-Західна залізниця" та "Південна залізниця" — залучили у цього банку кредити на загальну суму $153,25 млн, і кінцевий термін їх погашення було встановлено на грудень 2014 р. і березень 2015 р., але своєчасно вони виплачені не були, а в вересні 2017 р. "Укрзалізниця" і зовсім припинила обслуговувати ці борги. Тому Промінвестбанк в 2019 р. переуступив права вимоги за кредитами офшорній компанії VR Global Partners, яка і почала з "Укрзалізницею" війну в українських судах.

Війна закінчилася для "Укрзалізниці" програшем: у квітні цього року Верховний Суд виніс рішення за чотирма позовами на користь VR Global Partners, а в травні ця офшорна компанія навіть домоглася тимчасового арешту рахунків "Укрзалізниці". На початку липня цього року Верховний Суд визнав законним стягнення з "Укрзалізниці" $66 млн (1,8 млрд грн) на користь VR Global Partners. Всього борг "Укрзалізниці" перед VR Global Partners становить $250 млн. А це — 6,7 млрд грн за сьогоднішнім курсом. Для порівняння: у 2019 р. "Укрзалізниця" отримала 3 млрд грн прибутку, в 2020 р. — 12 млрд грн збитку. Правда, у квітні поточного року УЗ знову вийшла в прибуток (35 млн грн) — вперше за 12 місяців.

Зі сказаного можна зробити висновок, що основною причиною боргових проблем на УЗ стали непродумані управлінські рішення минулого, проте і керівники останніх років (які до того ж постійно змінювалися — про це нижче) не змогли переламати ситуацію.

Реклама на dsnews.ua

"Укрзалізниця"-2021: старіє швидше ремонту

Глобальною для "Укрзалізниці" стала проблема ремонтів і оновлення як залізничного полотна, так і рухомого складу. На сьогодні капітальний ремонт потрібно проводити на 11 тис. км полотна, а це майже третина його протяжності.

Поганий стан полотна не дозволяє забезпечити перевезення пасажирів з хоча б приблизно такою швидкістю, як сьогодні пересуваються європейці. Навіть закупивши сучасний рухомий склад для поїздів "Інтерсіті", їхні швидкісні можливості не використовуються повною мірою, тому що полотно може не витримати. Яскравим підтвердженням цього стала аварія в березні, коли в Дніпропетровській області зійшли з рейок одразу шість вагонів поїзда "Інтерсіті". Подібних аварій з вантажними вагонами набагато більше, просто інформація про це не потрапляє в ЗМІ.

Рухомий склад та вагонне господарство також оновлюються вкрай повільними темпами. В "Укрзалізниці" — 2900 пасажирських вагонів, максимальний термін служби яких становить 40 років. За останні чотири роки УЗ капітально відремонтувала 200 вагонів, а це означає, що якщо рухатися такими темпами, то на ремонт усіх вагонів знадобиться 60 років. Що стосується нових вагонів, то за весь 2020 р. "Укрзалізниця" закупила всього лише 28 пасажирських вагонів.

З вантажними вагонами справа йде не краще: парк "Укрзалізниці" налічує майже 85 тис. вагонів, а їх середній відсоток зносу — 87%.

Ексміністр транспорту Володимир Шульмейстер ще три роки тому прогнозував: "Укрзалізниця" щорічно недозаробляє $1,5–2 млрд, щоб відновлювати свою інфраструктуру. І припускав, що якщо деградація продовжиться такими ж темпами, то до 2026 р. компанія просто стане. Ще тоді він назвав стан справ в "Укрзалізниці" катастрофою, розтягнутою в часі.

Електрифікація: на самому початку шляху

Ще однією проблемою стали низькі темпи електрифікації залізниць: на сьогодні цей рівень становить менше 50%, через що залізниця щорічно витрачає мільярди гривень на закупівлю дизельного палива (переважно виробленого в Росії) для заправки тепловозів. Плани електрифікації розроблялися з 1993 р., але регулярно не виконувалися. Наприклад, наприкінці 2007 р. була зверстана "Програма електрифікації залізниць України на 2008–2020 рр.", в якій ішлося про 2254 км залізниць. В на початку 2015 р. через анексію Криму і бойові дії на Донбасі плани скоротили до 838 км, але станом на травень минулого року реально було електрифіковано лише 12 км.

Утім, не можна сказати, що на УЗ взагалі нічого не робиться в цьому напрямку. За словами Івана Юрика, в рамках "Великого будівництва" почалася активна фаза електрифікації ділянки Ковель — Ізов — Держкордон, важливої для розвитку залізничних перевезень в напрямку країн Європейського Союзу, що дозволить збільшити транзитний вантажопотік. Так, можна буде істотно наростити вагу поїздів, підвищивши пропускну спроможність ділянки, і скоротити терміни доставки вантажів. Ідеться також про вивільнення 10 магістральних тепловозів, що зменшить викиди продуктів згоряння в атмосферу (на 12 тис. т щорічно) і скоротить на 136 млн грн експлуатаційні витрати.

Цей кейс, якщо він буде реалізований, може порадувати, проте також показує, як багато благ недоотримали УЗ, Україна і навколишнє середовище через те, що програми електрифікації практично не виконувалися.

Капінвестиції: на третину менше, ніж заплановано

Про те, що програма модернізації "Укрзалізниці" стабільно не виконується, говорять й інші цифри. За даними звіту Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з перевірки й оцінки стану "Укрзалізниці", в 2020 р. виконання плану з капінвестицій в держкомпанії становило 66,7%: замість 12,6 млрд грн реально профінансовано 8,4 млрд грн.

При цьому в 2020 р. в порівнянні з 2012 р. обсяги капвкладень в оновлення основних фондів зменшилися майже на третину, а в доларовому еквіваленті — майже в пʼять разів. Загалом же за останні пʼять років план з капітальних інвестицій був виконаний тільки на 65%, а частка коштів, які в 2016–2020 рр. збиралися направити на оновлення і модернізацію рухомого складу, не дотягувала до 44%.

Однак сказане вище не завадило "Укрзалізниці" зверстати нове нереалістичне керівництво до дії. І ще в квітні цього року парламентська комісія заявляла, що фінплан "Укрзалізниці" на 2021 р. — фікція: прогноз щодо перевезень вантажів завищений на 18,6%, або на 13,4 млрд грн, завищені штучно і доходи від пасажирських перевезень на тлі їх фактичного падіння. У фінплан на цей рік "Укрзалізниця" заклала капітальні інвестиції в обсязі 27 млрд грн, але агентство S&P прогнозує, що держкомпанія зможе освоїти лише 10–15 млрд грн.

Возимо дешево, заробляємо мало

Першопричиною того, що в "Укрзалізниці" немає коштів на оновлення та модернізацію, в документі СБУ називається недосконале тарифне регулювання, через яке за останні чотири роки держкомпанія втратила майже 100 млрд грн. Йдеться про те, що для деяких видів вантажів встановлені занадто низькі тарифи і їхні власники фактично субсидуються за рахунок інших вантажовідправників або самої "Укрзалізниці". Наприклад, пільги отримують перевезення залізної руди.

Експерт "Ліги антитрасту" Володимир Даценко пояснив, що всі вантажі поділяються на три класи, а потім до плати за перевезення застосовується спеціальний коефіцієнт за типом вантажу. В результаті транспортування сировинної продукції — вугілля і залізної руди — коштує дешевше, а готової продукції — дорожче, хоча витрати на перевезення однакові. Наприклад, за фактом транспортувати деревину для шахт в 2,5 раза дешевше, ніж фанеру або ДСП.

Однак справедливості заради треба зазначити, що тарифи на перевезення вантажів встановлює не "Укрзалізниця", а Міністерство інфраструктури, погоджуючи своє рішення з Міністерством економіки, Мінфіном і Державною регуляторною службою. Остання, до речі, часто опирається підвищенню тарифів. Наприклад, минулого року вона заблокувала рішення, яким пропонувалося уніфікувати вартість перегону порожніх вагонів, які використовуються для перевезення різних вантажів.

Крадіжки і недовиплати

Одним із критичних чинників, який призвів до такого плачевного стану головної транспортної компанії країни, в документі СБУ названа корупція, яка вразила всі сфери діяльності "Укрзалізниці". За останні два роки проти посадових осіб держкомпанії було порушено 237 кримінальних справ, а загальна сума збитків становила понад 1 млрд грн.

При цьому раніше глава тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з "Укрзалізниці" Юлія Гришина повідомляла, що детективи НАБУ оцінили збитки від корупції за 2020 р. в 8 млрд грн. Примітно, що всі капітальні інвестиції "Укрзалізниці" за минулий рік становили 8,4 млрд грн. Виходить, що минулого року в держкомпанії було вкрадено стільки ж, скільки направлено на її розвиток.

Що примітно, за даними СБУ, які наводить УНІАН, керівництво УЗ штучно скорочувало фонд оплати праці залізничникам: стверджується, що за пʼять років люди у вигляді надбавок і премій нібито недоотримали майже 44 млрд грн. Чому так? Одна з причин може бути в тому, що так можна було по паперах скоротити збитки держкомпанії. Втім, це хоч і гучна, але ще не доведена заява.

Кадри: вирішується все

Говорячи про діяльність "Укразалізниці", не можна не згадати про кадрове питання. За останні два роки в топменеджменті держкомпанії не припинялися ротації. У період президентства Володимира Зеленського були в основному тимчасові керівники (як зараз Іван Юрик), вони змінювалися кілька разів, а єдиний повноцінний глава правління Володимир Жмак протримався біля керма держкомпанії близько півроку.

Незважаючи на те що звільнити Івана Юрика Кабмін може після подання наглядової ради, на прикладі НАК "Нафтогаз" можна зрозуміти, що зі зміною керівництва на "Укрзалізниці" в уряду при бажанні не буде проблем. За даними "Економічної правди", на роль можливого керівника держкомпанії розглядається Олександр Кубрак. Утім, колишній глава "Укравтодору", а з недавнього часу міністр інфраструктури, не зміг би поєднувати такі посади через конфлікт інтересів. Тому можливий варіант з перепідпорядкуванням УЗ Міністерству інфраструктури. Але як воно буде насправді, можливо, ми дізнаємося вже в середу, під час чергового засідання уряду… При цьому офіційних заяв з УЗ щодо рішення РНБО поки що немає.

    Реклама на dsnews.ua