• USD 27.4
  • EUR 32.4
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Відібрати пільги. Чи справді в уряді задумали масову перевірку всіх соцвиплат

Міністерство соцполітики пропонує посилити свій вплив у питаннях соцполітики в регіонах, але приведе це до більш жорсткої верифікації отримувачів соцвиплат?
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Міністерство соціальної політики оприлюднило проект постанови Кабінету Міністрів, який передбачає реорганізацію Державної соціальної служби в Національну соціальну сервісну службу. Зазначимо, що зазначена держслужба сама є порівняно молодим органом - вона була створена при уряді Володимира Гройсмана у кінці грудня 2018 р. і отримала функціонал (було ухвалено постанову, яка регулює її повноваження) у грудні 2019 р.

Однак нинішнього міністра соціальної політики Марину Лазебную набір повноважень Госсоцслужбы, яку вона очолювала сама з кінця серпня по початок жовтня 2019 р., не влаштовував. В одному зі своїх інтерв'ю вона відзначала, що у профільного міністерства немає можливості контролювати реалізацію соціальної політики на місцях. Причина - у Госсоцслужбы немає територіальних органів, тільки центральний апарат, тоді як департаменти соцзахисту в обласних і районних державних адміністраціях більше підпорядковуються губернаторам областей, ніж міністерству. Держсоцслужба надавала лише методичну допомогу чиновникам, які на місцях займаються вирішенням соціальних питань, але контролювати їх не могла.

За задумом Лазебної, нова Національна соціальна сервісна служба повинна стати центральним органом виконавчої влади, її структура і функціонал потрібно прописати з урахуванням адміністративної реформи, в ході якої місцеві власті отримають більше повноважень, а органи соціального захисту на місцях зазнають трансформації. Однак поки що громади не поспішають брати на себе рішення питань соцзахисту. У тому ж інтерв'ю Лазебна оприлюднила такі цифри: у 20% громад взагалі немає жодного фахівця соціального захисту, 43% ВІДГ не мають жодного спеціаліста соціальної роботи для надання соціальних послуг, а у 61% громад немає комунального закладу або іншого суб'єкта соціальних послуг. Тому в планах у Лазебної - чітко прописати функції громади в питаннях соціального захисту.

Як же буде виглядати вертикаль нової служби, якщо вона буде створена?

У ЗМІ вже пророкують, що новий орган стане своєрідним цербером, який буде жорстко контролювати всі соціальні виплати, пільги та допомоги, що отримують українці.

Однак насправді це не так. Хоча створення вертикальної структури може дати більше порядку в отриманні населенням від держави різного роду пільг, але у проекті повноважень нової служби нічого не сказано про те, що соціальні інспектори, приміром, ходити по квартирах і заглядати в холодильник, після чого зможуть зробити висновок, що ви живете не по кишені.

Що ж стосується верифікації (тобто перевірки правильності і законності отримання соціальних виплат, то цим сьогодні і займається Міністерство фінансів. І, по всій видимості, воно буде робити це і далі. Зокрема, за 2019 р. Мінфін перевірив 24,5 млн пільговиків і 12,9 млн випадків запідозрив невідповідності, які ставлять під сумнів законність виплат. Тому Мінфін рекомендував перевірити таких одержувачів ще раз.

Реклама на dsnews.ua

Згідно з проектом положення про Національну соціальної сервісній службі її діяльність буде спрямовуватися і координуватися Кабміном через міністра соціальної політики. Тут, якщо порівнювати з нинішньою Державною соціальною службою, нічого не змінюється.

Головне нововведення - створення територіальних органів Національної соцсервисной служби за рахунок оптимізації (тобто скорочення) повноважень і чисельності працівників Міністерства соціальної політики, а також обласних/районних державних адміністрацій, зокрема - структурних підрозділів з питань соціального захисту населення і служб у справах дітей. Наприклад, чисельність чиновників Мінсоцполітики буде скорочена з 405 до 335, а апарату Нацсоцслужбы встановлена у 120 чоловік, а територіальних підрозділів - у 1415 осіб.

Нова служба стане своєрідним контролером, який буде перевіряти не самих одержувачів соціальних виплат, а структурні підрозділи з питань соцзахисту в райадміністраціях та виконавчих органах місцевих рад. Перевіряти Нацсоцслужба, зокрема буде достовірність відомостей, які вплинули на призначення соцдопомоги, повноту особових справ отримувачів допомоги та достовірність документів, використання бюджетних коштів на соцзахист населення з подальшим поверненням незаконно здійснених виплат.

Однак Нацсоцслужба отримає додаткові повноваження. Зокрема, вона буде мати право проводити аналіз матеріального стану сімей і оцінювати ефективність їх соціальної підтримки, вивчати, наскільки забезпечені інваліди санаторно-курортним лікуванням, автомобілями, засобами реабілітації та виплачена їм компенсація на бензин.

Крім того, новий держорган буде займатися питаннями усиновлення та захисту прав дітей, соціального захисту бездомних, соціальною адаптацією колишніх ув'язнених, протидія домашньому насильству, забезпеченням рівних можливостей чоловіків і жінок, захистом прав депортованих і внутриперемещенных осіб, "чорнобильців", ветеранів війни і соціальної і професійної адаптації звільнених військовослужбовців.

    Реклама на dsnews.ua