• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Врятувати «Атлантиду». Чи допоможуть податкові пільги українському кіно і туризму

Найрізноманітніші бізнеси, пов'язані з творчістю і туризмом, виявилися серед найбільш постраждалих від коронакризи, а точніше, від карантинних обмежень. Уже вдруге за цей рік влада намагається їм допомогти

Верховна Рада надала культурі і туризму податкові пільги
Верховна Рада надала культурі і туризму податкові пільги / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Весна, перший візит

Ще 13 травня Рада розглянула і прийняла в першому читанні законопроєкт №3377, спрямований на підтримку культури, креативних індустрій, туризму, малого і середнього бізнесу в умовах економічної кризи. У другому читанні ВР його схвалила 16 червня, а президент підписав 13 липня. Цей закон, зокрема, полегшив життя рекламним агентствам (зняв ряд обмежень), запропонував держсубсидії для різних національних фільмів в обсязі до 100% від кошторису такого кіно. Телерадіомовників він звільнив від 50% вартості послуг Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення. Нарешті, передбачалося збільшення оплати праці працівників культури та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

У сфері туризму закон звільнив операції з надання туристичних послуг від сплати ПДВ, податку на прибуток та ЄСВ, а також земельного податку та податку на нежитлову нерухомість, скасував туристичний збір до кінця 2020 р., встановив податкові пільги на оплату оренди та землю державної та комунальної власності.

Крім того — і це вже трохи вибивається із загальної канви підтримки «креативників» і турбізнесу — в законі для представників малого бізнесу передбачено надання кредитів під 0% до кінця 2020 р., а для підтримки самозайнятих осіб та суб'єктів господарювання з кількістю штатних працівників до 15 осіб і оборотом до 5 млн грн — одноразова фінансова допомога в 100 тис. грн на часткове покриття витрат з оплати оренди, виплати зарплати, податків і зборів.

Друга спроба: багато допомоги кіно і трохи — туризму

4 листопада Верховна Рада 293 голосами прийняла в другому читанні законопроєкт №3851 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної підтримки культури, туризму і креативних індустрій». Цікаво, що він був внесений президентом ще 15 липня як «невідкладний», але нардепи не бралися за нього до вересня.

По суті, цим законом вся культурна сфера переводиться на знижену ставку ПДВ. Зокрема, будуть звільнені від оподаткування податком на прибуток підприємств для юросіб і податком на доходи фізичних осіб для громадян доходи у вигляді цільових культурних грантів з коштів державного або місцевого бюджетів або міжнародної технічної допомоги, якщо вони йдуть на реалізацію проєкту або програми в сфері культури, туризму і в секторі креативних індустрій. Також податки не повинні будуть платити фізособи і ФОПи, які отримали гранти в сфері культури.

Реклама на dsnews.ua

Але головне — вводиться знижена ставка ПДВ в розмірі 7% (замість нинішніх 20%) для цілого ряду операцій, таких як послуги з показу (проведення) театральних, оперних, балетних, музичних, концертних, хореографічних, лялькових, циркових, звукових, світлових і інших вистав, постановок, виступи професійних художніх колективів, артистичних груп, акторів і артистів (виконавців), кінематографічних прем'єр, культурних заходів. Сюди ж — послуги з показу оригіналів музичних творів, проведення виставок, проведення екскурсій для груп та окремих відвідувачів в музеях, зоопарках і заповідниках, відвідування їх територій і об'єктів відвідувачами.

Під зниження ПДВ до 7% підпадають і всі пов'язані послуги — від реставрації та ремонту музейних колекційних предметів і культурних цінностей до виготовлення дисків, афіш, виставкових експонатів, а також режисирування, продюсування, організація вистав, концертів тощо.

Допоможе закон і туризму: ставка 7% застосовуватиметься до послуг з проведення екскурсій для груп. Також до 1 січня 2023 р. ставкою 7% будуть оподатковуватися послуги з тимчасового розміщення (проживання). Тобто готелі, хостели та подібні до них об'єкти, які дуже постраждали через падіння туристичних потоків.

Частина «булочок» дістається кіно. Планується звільнити від ПДВ операції з ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту товарів, які входять до складу національної кінематографічної спадщини, — це насамперед оригінальні фільми українських режисерів і документалістів, кіноархіви тощо.

А також продовжити до 1 січня 2025 р. (замість 1 січня 2023 р.) норму щодо звільнення від ПДВ операцій з постачання національних фільмів, робіт і послуг з виробництва національних фільмів; робіт і послуг з виготовлення вихідних матеріалів національних фільмів та фільмів, створених на території України, а також ще цілого ряду подібних операцій, включаючи збереження, відновлення і реставрацію національної кінематографічної спадщини.

Крім того, планується з 1 січня 2023 р. до 1 січня 2025 р. звільнити від оподаткування послуги з демонстрації, розповсюдження та показу національних та іноземних фільмів, які дубльовані, озвучені державною мовою на території України, за умови, що вони адаптовані для осіб з порушеннями зору або слуху. Чому тільки з 2023-го? Це з урахуванням циклу виробництва, щоб пільга поширювалася на нові проєкти, які замислюються і прораховуються зараз або будуть замислюватися, скажімо, в 2021 р.

Кому допоможе, кому — ні

У пояснювальній записці до закону згадується, що застосування зниженої ставки податку на додану вартість у розмірі 7% дозволить, зокрема, стимулювати легалізацію малого і середнього бізнесу в сферах культури, туризму і секторі креативних індустрій. Тобто його виведення з тіні.

А вже це, в свою чергу, за задумом комітету з питань фінансів, податкової та митної політики ВР, буде сприяти зниженню цін, збільшенню обсягу спожитих послуг у сфері культури. А наступним етапом буде зростання оборотного капіталу у суб'єктів господарювання, пов'язаних з креативним і туристичним бізнесом.

Попутно держава сама збирається допомогти «креативникам»: 3 листопад заступник міністра фінансів Роман Ермоличев заявив, що Мінфіну «вдалося належним чином збалансувати витрати на культуру». Їх загальний обсяг в проєкті держбюджету — 7,52 млрд грн. Начебто зовсім небагато, але все-таки на 2,77 млрд грн — на 58,3% — більше, ніж в 2020-му. З цих грошей вітчизняним кіношникам, зокрема, дістанеться 671,1 млн грн, які підуть на підтримку 191 українського фільму. Ще 697,4 млн грн піде на фінансування грантів Українського культурного фонду. Ці кошти підуть на розвиток 418 проєктів, з яких 157 інноваційних проєктів, 124 — міжнародних, 62 — зі збереження, актуалізації та популяризації національного культурного надбання. 75 мистецьких проєктів вперше отримають державну підтримку. Нарешті, на фінансування книговидання виділяється 151,7 млн грн.

Набагато більше — 2,54 млрд грн — держава витратить на підтримку національних театрів і художніх колективів. І ще 1 млрд грн — на фінансування 13 музеїв, шести бібліотек, чотирьох культурно-просвітницьких центрів.

Утім, вся описана в цій статті підтримка, щедра і не дуже, матиме сенс тільки в тому разі, якщо Україна не «впаде» в новий карантин, а наступний рік буде більш сприятливим в епідеміологічному плані, ніж нинішній. Тому що ні держпідтримка, ні податкові пільги не допоможуть тим культурним бізнесам, які просто втратять клієнтів-глядачів.

«Я вклав у фільм «Черкаси» багато своїх грошей, справді багато. Багато що продав, щоб закінчити цей фільм. Але через тиждень після його виходу в прокат почався карантин, і все пішло прахом. В результаті цей фільм виявився дуже збитковим, хоча я анітрохи не шкодую про те, що його зробив», — сказав «ДС» український кінопродюсер, творець таких фільмів, як «Черкаси» та «Атлантида», Олексій Карпенко.

До речі, прем'єрний показ «Атлантиди» в Києві відбувся 5 листопада. Дуже ймовірно, що цей фільм буде номіновано на «Оскар» як «кращий зарубіжний фільм». Тільки на батьківщині його може спіткати доля «Черкас» — вже обговорюється нове введення жорсткого карантину, що включає закриття кінотеатрів.

За словами інших представників креативної індустрії, з якими зміг поговорити оглядач «ДС», закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної підтримки культури, туризму і креативних індустрій» більше допоможе малому і дрібному бізнесу, що працює в сфері культури і туризму. Саме в креативній сфері дуже багато залежить від грантів і допомоги меценатів. А бізнес, пов'язаний з внутрішнім туризмом, при 20% ПДВ існує на межі рентабельності.

    Реклама на dsnews.ua