• USD 27.3
  • EUR 32.6
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Литовці проти України. Чому "зелені" енергетики пішли війною на уряд

У минулому році Кабмін домовився із "зеленою" генерацією про зниження тарифів в обмін на погашення боргів. Але борги не погасив, за що отримав позов до міжнародного суду

Литовський інвестор сонячних електростанцій ініціював міжнародний арбітраж проти України на 11,5 млн євро
Литовський інвестор сонячних електростанцій ініціював міжнародний арбітраж проти України на 11,5 млн євро / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Вам повістка в суд

Україна отримала перший позов від іноземної компанії, яка постраждала від примусового зниження тарифів на "зелену" електроенергію в минулому році. Литовський інвестор сонячних електростанцій, компанія Modus Grupe, ініціював міжнародний арбітраж проти України на 11,5 млн євро. Позивач вважає, що український уряд, ініціювавши ретроспективне зниження тарифів, порушив Договір про Енергетичну хартію, оскільки "зелені" тарифи були гарантовані законом до кінця 2029 р.

Modus Energy International, що входить до складу литовської багатопрофільної компанії Modus Grupe, є власником трьох сонячних електростанцій в Україні — "Болохівський Солар Парк 1", "Болохівський Солар Парк 2", "Солар Залуква". Компанія вклала в ці проєкти 30 млн євро, а крім цього, в першому півріччі 2019 р. почала будівництво в Україні ще двох СЕС загальною потужністю 46 МВт.

Modus Energy International була однією з компаній, які не погодилися з умовами Меморандуму про взаєморозуміння між урядом та інвесторами, що передбачав зниження тарифів на сонячну енергію на 15% і на вітрову — на 7,5%. Влада натомість обіцяла погасити накопичені на той час борги перед "зеленою" генерацією. Саме підписання цього меморандуму дало можливість Верховній Раді прийняти закон про зниження тарифів.

Тепер же українській владі доведеться відстоювати свою позицію в міжнародному арбітражі, а в разі програшу — компенсувати компанії збитки, відсотки по ним і всі витрати на арбітражне провадження.

Тягар "зелених" тарифів

Тут потрібно пояснити, що уряд пішов на важкі переговори з власниками альтернативної генерації не від хорошого життя. Справа в тому, що держава (до 2030 р.) зобов'язалася викуповувати електроенергію з ВДЕ за в рази завищеними тарифами, які і називаються "зеленими". Конкретні розцінки залежать від типу і часу будівництва станцій. У червні минулого року в. о. міністра енергетики Ольга Буславець так пояснювала конфлікт з Українською асоціацією відновлюваної енергетики (УАВЕ), яка не підписала запропонований меморандум: "Основною вимогою від цієї асоціації було не знижувати "зелений" тариф для давно побудованих об'єктів (ще в 2013 р.), які мають сьогодні 46 євроцентів — тобто 14 грн за кіловат-годину. Ми не можемо такого допустити. Я не можу пояснити суспільству, як при середньозваженій ціні 1,5 грн ми будемо платити певним станціям 14 грн, які вже пропрацювали сім років і повернули свої інвестиції і ще матимуть підтримку до 2030 р.». Виходячи зі слів колишнього ексголови Міненерго, тарифи для деяких станцій були завищені в девʼять разів; правда, середньозважений «зелений» тариф, за офіційними прогнозними розрахунками на 2020 р., становив 3,71 грн/КВт-год (до речі, прайс, що діє на даний момент, можна подивитися на сайті НКРЕ).

Реклама на dsnews.ua

"Ми не можемо в країні, де такий рівень бідності, мати найдорожчу в Європі «зелену» енергію. Не може бути такого, що країна втрачає, бюджет втрачає, а ми платимо підвищену ціну за "зелену" енергетику", — констатував прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час переговорів з інвесторами в альтернативну енергетику.

Відзначимо, що ще кілька років тому таких проблем не виникало, оскільки частка ВДЕ-генерації, яка працює по "зеленому" тарифу, в енергобалансі була мізерною. Однак, з огляду на те, що її встановлені потужності з 2015 р. збільшилися у вісім разів і в 2020 р. перевищили 8000 МВт, не дивно, що рахунок боргу перед "зеленими" пішов на десятки мільярдів.

Інша справа, що і минулорічний меморандум (і прийнятий для його імплементації закон) не передбачав радикального зниження ставок, швидше за все йшлося про розвантаження держави від зобов'язань у віддаленій перспективі (зокрема, сильно зменшений тариф для нових СЕС). Тому проблема з нарощуванням боргів перед ВДЕ-генерацією залишилася невирішеною. А тут ще й суди ... Що можна констатувати: багато років тому влада підклала під українську електроенергетику бомбу уповільненої дії (законодавче затвердження "зеленого" тарифу приходиться на 2008-2009 рр., хоча спочатку правила гри і ставки були іншими). Можливо, так сталося тому, що в вищих ешелонах влади були зацікавлені в "зеленій" енергетиці (нагадаємо, що глава РНБО часів Віктора Януковича Андрій Клюєв, за даними "Наших грошей", розвивав СЕС). Але в будь-якому випадку, найважливішим фактором стало непрогнозоване вибухове зростання потужностей альтернативної генерації в останні кілька років.

Борги нікуди не поділися

Отже, ситуація і з боргами, і з поточними розрахунками з виробниками енергії з поновлюваних джерел краще не стала. Адже, якщо на момент підписання меморандуму (початок червня минулого року) заборгованість перед "зеленою" генерацією становила 19 млрд грн, то за станом на квітень поточного року борги за 2020-й вдалося знизити тільки до 18 млрд грн.

При цьому до неблагополучної ситуації з розрахунками за минулий рік додається ще й перспектива отримати чималі борги в цьому році, адже ВДЕ-генерація не отримує повної оплати за вироблену електроенергію. Якщо в січні цього року їй заплатили 93% належних коштів, то в лютому рівень розрахунків знизився до 90%, а в березні — вже до 81%. Нескладно помітити, що чим ближче до найбільш продуктивного для ВДЕ-генерації періоду (влітку вироблення "зеленої" електроенергії значно зростає, оскільки основну частку в ній займають саме сонячні електростанції), тим нижче рівень розрахунків. А це веде до накопичення нових боргів.

При цьому слід відзначити, що в поточному році "зелена" генерація виробить більше електроенергії, ніж в минулому, і сума коштів, які їй потрібно буде сплатити, значно зросте. За прогнозами НКРЕКУ, загальна вартість виробленої в 2021 р. електроенергії від ВДЕ-генерації зросте в порівнянні з минулим роком майже на третину — до 52 млрд грн.

Розплатитися з "зеленими" їх же грошима?

Тим часом уряд готує нові правила для "зеленої" генерації. Зараз в Міністерстві фінансів розробляють проєкт закону з пакетом змін до Податкового кодексу, який буде переданий на розгляд Кабміну. За деякою інформацією, в ньому міститься положення про введення акцизу на продаж електроенергії, виробленої з ВДЕ. Ставка обговорюється, але при цьому звучать пропозиції від 3,2% до 40%.

Цікаво, що введення такого акцизу обговорювалося і в минулому році — тоді пропонувалося отримані кошти направляти на погашення боргів перед самою "зеленішою" генерацією. Іншими словами — це спосіб погасити борги перед власниками ВДЕ за рахунок їх же коштів.

Українська вітроенергетична асоціація, Українська асоціація відновлюваної енергетики та Європейсько-українське енергетичне агентство вже направили прем'єр-міністру Денису Шмигалю лист, в якому висловили протест у зв'язку з планами ввести акцизи на їх електроенергію.

Таким чином, проблема ще тільки чекає свого рішення. На "зелений" вирок, який готують уряду і Україні в цілому власники альтернативної генерації, влада, схоже, знайшла асиметричну відповідь.

    Реклама на dsnews.ua