• USD 28.2
  • EUR 32.9
  • GBP 36
Спецпроєкти

Стало відомо, що ЄС вимагає від України в обмін на допомогу в 600 млн євро

Реклама на dsnews.ua

Європейський Союз висунув низку умов для отримання Україною другого траншу макрофінансової допомоги

Про це йдеться в меморандумі між Україною і ЄС, який був підписаний прем'єр-міністром Денисом Шмигалем під час візиту до Брюсселю, передає "ДС" з посиланням на "Українські новини".

Так, 23 липня Україна з Євросоюзом підписали меморандум про виділення макрофінансової допомоги у розмірі 1,2 млрд євро. Програма розрахована на рік, а кошти будуть надаватися в якості кредиту для держбюджету двома траншами по 600 млн євро в рамках підтримки країни в умовах пандемії COVID-19. Це вже п'ята програма макрофінансової допомоги Україні – по четвертій було отримано по 500 млн євро в грудні 2018 року і в червні 2020 року.

Європарламент схвалив виділення нового макрофіну ще у травні, однак підписання меморандуму стало можливим лише після схвалення Міжнародним валютним фондом нової програми для України на $2,1 млрд. Кошти першого траншу Київ зможе отримати відразу після ратифікації меморандуму Верховною Радою.

А ось для отримання другої половини кредиту необхідно буде виконати низку умов.

Згідно з меморандумом, другий транш може бути наданий не раніше, ніж через 3 місяці після отримання першого. Причому, основною умовою для цього має бути успішне продовження співпраці України з МВФ.

"Політичні умови, пов'язані з цією допомогою, засновані на програмі економічної стабілізації і реформ, схваленої владою країни, і узгоджуються з угодами, досягнутими країною з МВФ. Відповідно, перед випуском кожної партії цієї допомоги Комісія у співпраці з національними владою і персоналом МВФ перевірить, що умови, пов'язані з цією допомогою, дотримуються належним чином або досягаються нові домовленості", — йдеться в меморандумі.

Крім того, якщо з якихось причин ситуація в Україні покращиться і потреба у фінансуванні зменшиться, то розмір програми може бути скорочений.

Також функції закупівель медичних препаратів повинні бути повністю передані держпідприємству "Медичні закупівлі України", в якому мала бути створена незалежна наглядова рада.

Повинні бути продовжені реформи податкової та митної служб. В обох відомствах мають бути призначені керівники. Поки призначений лише глава податкової служби Олексій Любченко, митною керує Ігор Муратов як в. о. голови.

Крім того, має бути вдосконалена система моніторингу ПДВ та розширено використання касових апаратів.

Має бути створена деполітизована комісія з відбору нового спеціалізованого антикорупційного прокурора. Сьогодні САП очолює Назар Холодницький, повноваження якого закінчуються в листопаді 2020 року.

Повинен бути підготовлений законопроект про створення нового органу з розслідування серйозних економічних і фінансових злочинів.

Крім того, в умовах міститься пункт, з якого випливає, що необхідно скасувати обмеження щодо оплати роботи членів наглядових рад 15 найбільших державних підприємств. Зарплати для членів наглядових рад, як і для чиновників високого рангу була обмежена до 47 тис. грн у березні на період карантину. Зараз голови наглядових рад держкомпаній мабуть намагаються прискорити скасування обмеження зарплат. Наприкінці липня, за словами гендиректора "Укроборонпрому" Айвараса Абромавичуса, голови наглядових рад держкомпаній написали листа Володимиру Зеленському з проханням скасувати обмеження. До речі, умова скасувати обмеження, але для чиновників, міститься у меморандумі про співпрацю України з МВФ.

Також, однією з умов є скасування спеціальних зобов'язань з продажу газу населенню. З 1 серпня це фактично вже виконано – ПСО втратила чинність, замість нього обрано постачальник газу останньої надії. Ним стала "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" – дочірня компанія НАК "Нафтогаз України". Саме ця компанія буде зобов'язана зараз забезпечувати споживача газом протягом 60 днів, якщо він з якихось причин залишився без постачальника газу.

    Реклама на dsnews.ua