• USD 28.4
  • EUR 33.8
  • GBP 38
Спецпроєкти

Крафтовий самогон. Як "слуги" хочуть порадувати українців

Виробництво самогону на продаж в невеликих обсягах пропонується дозволити навіть ФОПам, а за умови підтримки молочної галузі такий бізнес можуть звільнити від податків

Депутати пропонують легалізувати виробництво самогону в Україні
Депутати пропонують легалізувати виробництво самогону в Україні / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Кінець незаконному самогоноварінню

Група депутатів від "Слуги народу", в тому числі голова комітету Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова, яка раніше пропонувала узаконити секс-індустрію, подала два законопроєкти, спрямовані на легалізацію виробництва самогону як для власних потреб, так і на продаж.

Перший документ за номером №4153 передбачає скасування в Кодексі про адміністративні правопорушення покарання за виготовлення самогону. "Ця стаття з'явилася в кодексі ще в 1987 році за часів "радянської боротьби з пияцтвом і алкоголізмом, викорінення самогоноваріння". У 1990 році так званий "сухий закон" був офіційно скасований у зв'язку з повним провалом антиалкогольної кампанії, але заборонна норма щодо самогоноваріння залишилася", — нагадують автори в пояснювальній записці до законопроєкту.

Депутати вважають, що зазначена норма все одно малоефективна: штраф за самогоноваріння становить сьогодні від 51 до 170 грн, а, наприклад, за весь 2018 р. в судах було розглянуто тільки 197 заяв на самогонників і при цьому оштрафовано лише 80 порушників.

"На сьогодні з цього питання не повинна встановлюватися відповідальність, якщо людина виключно для власного споживання виготовляє з продуктів своєї праці міцні алкогольні напої. Це його природне право, яке не може бути обмежене державою. Кожна людина має право користуватися плодами своєї праці для задоволення власних потреб", — заявили депутати. Вони також запропонували заодно скасувати і покарання для тих, хто купує самогон, — санкція за це порушення становить від 17 до 85 грн, а доводити його дуже важко.

Крім того, нагадали депутати, самогонники сьогодні відчувають дискримінацію з боку кустарних виробників вина, наливок і медовух, адже їх діяльність штрафом не карається.

Самогон на молоці

Реклама на dsnews.ua

Далі більше. Другий законопроєкт — № 4127 — пропонує легалізувати виробництво самогону "не тільки для себе", а й на продаж, хоча і в невеликих масштабах.

Зокрема, депутати хочуть ввести в законодавство визначення самого поняття "самогон": це спиртний напій домашнього чи іншого виробництва міцністю 40–60 відсотків об'ємних одиниць, виготовлений шляхом перегонки браги через апарати саморобного або заводського виготовлення.

Щоб виробляти продукт на продаж, фізособи-підприємці (ФОПи) повинні отримати ліцензію і мати відповідну матеріально-технічну базу: окремі приміщення, власну або залучену лабораторію для перевірки якості та безпеки самогону, обладнання для виробництва та розливу. За порушення цих вимог депутати пропонують встановити штраф у 10 тис. грн.

При цьому депутати пропонують простимулювати розвиток молочної галузі: якщо ФОП-самогонник щомісяця переробляє не менше 1 т молочної сировини, то він не платитиме за ліцензію на виготовлення самогону і акцизний збір, але за умови, що самого продукту буде випускатися не більш ніж 100 л на місяць. Виробництво самогону для себе ліцензії не потребує.

Втім, справедливості заради, слід нагадати, що депутати від "Слуги народу" не тільки за легалізацію алкоголю, але й за обмеження його продажу: на початку вересня нардеп Євген Шевченко вніс в Раду законопроєкт №4058, яким запропонував заборонити магазинам торгувати алкоголем і тютюном з 22:00 до 10:00.

Штраф за самогоноваріння становить сьогодні від 51 до 170 грн
Штраф за самогоноваріння становить сьогодні від 51 до 170 грн / Depositphotos

Самогонна валюта

Ухвалення цього законопроєкту однозначно схвалить численна армія сільських пенсіонерок, для яких самогон вже давно став своєрідною формою оплати за допомогу по господарству. На послуги "нарубати дров", "підправити паркан" або "скопати город" на селі, де робочих рук не вистачає, вже давно встановилася більш-менш стабільна такса — "півлітра і закуска". Природно, для оплати послуг використовується не купований алкоголь, який не по кишені пенсіонеркам, а самостійно виготовлений продукт.

Декриміналізацію самогоноваріння зустрінуть з радістю не тільки пенсіонери на селі, адже це значно звузить "кормову базу" для недобросовісних представників поліції, які заробляють на поборах з самогонників. Хоча, як ми вже згадували, на цей момент проблема незаконного самогоноваріння як і санкцій за це сходить нанівець. Особливо якщо порівнювати з 90-ми, коли самогонні апарати нерідко стояли в звичайних квартирах, а саморобний могорич був валютою не тільки на селі, але й на міських виробництвах.

Утім, не тільки ФОПи, але й самогонники зі стажем можуть поностальгувати, купивши модерні апарати, різноманітність яких на українському ринку (в усякому разі в онлайн-магазинах) дивує. Тому ініціатива законодавців явно сподобається ритейлерам, імпортерам і виробникам цієї техніки.

Але ідея легалізувати виробництво самогону припаде до смаку не всім — однозначно проти будуть великі виробники горілки, які сьогодні і так страждають від конкуренції з виробниками фальсифікату. Крім того, проти будуть і торговельні мережі, особливо в невеликих містечках і селах, оскільки легалізація самогону знизить їхні продажі.

Однак якщо ці законопроєкти все-таки будуть прийняті, Україну може чекати розквіт дрібних виробництв самогону, кожне з яких буде розхвалювати свої унікальні технології і рецепти, що дісталися від дідів-прадідів. І тоді на додаток до крафтових сирів, ковбас, вина і пива у нас буде ще й крафтовий самогон. І вираз "Я вчора спробував такий первак!" уже не буде вульгарним.

    Реклама на dsnews.ua