• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.2
Спецпроєкти

Світло з розумом: як розумна система економить мільйони на вуличному освітленні Києва

Як і кожен мегаполіс, Київ достатньо яскраво освітлений. Всього у місті нараховується близько 190 тисяч світильників

Реклама на dsnews.ua

З 2018 року столиця почала впровадження нової системи керування вуличним освітленням — як частини програми "Розумне місто". Зараз можна підвести певні підсумки її роботи і зрозуміти, наскільки сучасні технології покращують життя киян навіть в часи повномасштабного вторгнення росіян. 

Кореспондент "ДС" розбирався, як сучасна роботизована система знижує споживання електроенергії в моменти дефіциту та допомагає громаді Києва економити кошти. 

Як влаштована система та що вона вміє 

Система керування вуличним освітленням у Києві здатна контролювати та керувати потужністю кожного окремого світильника. 

На сьогодні вже встановлено близько 950 шаф керування вуличним освітленням – це розумні пункти керування, до яких підключено більше 55 тисяч світильників. Максимальна загальна потужність споживання наявних шаф керування вуличним освітленням та підключених до них світильників становить близько 14 мегават.

Загальне збереження коштів на електроенергію, в залежності від графіка керування, може досягати 70%. На сьогодні в річному еквіваленті в середньому економія вже складає більше 55%. 

Реклама на dsnews.ua

Оскільки система може автоматизовано дистанційно керувати ліхтарями, це дозволяє балансувати між необхідним рівнем освітленості для забезпечення цивільної безпеки та економії електроспоживання. Дистанційне керування освітленям вулиць також продемонструвало високу ефективність у військовий час, виконуючи потреби та вимоги військових. 

Також система моніторить та контролює власну працездатність в цілому, та, окремо, кожного світильника, що дає оператору можливість швидко реагувати на можливі проблеми в роботі. Це продовжує термін експлуатації ліхтарів та зменшує витрати на експлуатацію мереж зовнішнього освітлення. Служби міста заздалегідь визначають несправні точки, типи аварій та несправні світильники без затрати часу, пального та роботи спеціалістів для виявлення несправності. 

Система повністю адаптивна, тобто легко "вбудовується" в наявну інфраструктуру міста – це стосується і встановлення шаф керування зовнішнім освітленням на наявні в місті лінії електропередач, так і можливості підключати ліхтарів різних типів. 

Окремі плюси стосуються складових "Розумного міста". Система "знає", скільки споживає, тому легко виявляє незаконні підключення. При цьому, зламати її хакерськими методами достатньо складно: обладнання стійке для перешкод, а система та бази даних знаходяться в захищеному ЦОД Київської міської державної адміністрації.

Та найцікавіше в тому, що можливості системи не обмежуються лише керуванням освітлення, але її можна використовувати для підключення автомобільних електрозарядних станцій, що дозволить перетворити наявну інфраструктуру на солідну міську мережу зарядних станцій.

Як працює освітлення під час війни

Що цікаво, як нам вдалося дізнатися, система керування вуличним освітленням Києва показала свої переваги навіть у воєнний час. 

Так, під час повномасштабного вторгнення російських терористів 24 лютого 2022 року та спроби атакувати столицю України в перші місяці війни, освітленням в режимі онлайн фактично керував штаб захисту міста. 

Як згадують учасники подій, тоді потрібно було в деяких районах оперативно дистанційно "гасити" світло, щоб ворог не зміг відслідкувати позиції захисників. В інших районах навпаки — збільшувати яскравість освітлення для виявлення російських диверсійних розвідувальних груп. Система спрацювала без збоїв. 

Вдруге помітні переваги система освітлення показала після початку обстрілів енергетичної інфраструктури України у вересні 2022 року. Тоді можливість плавного керування ліхтарями дозволила оперативно зменшити потужність системи до 2 мегават, а потім, з листопада, до 1 мегавата. При цьому, вулиці залишалися освітленими.

Що з економією електроенергії

До 2018 року, коли почалося впровадження сучасних енергозберігаючих технологій та системи керування, в середньому потужність споживання кожного світильника в місті складала приблизно 195 ват. 

Зовнішнє освітлення працює 3966 годин на рік. За такої потужності місто споживало б більше 39 млн кіловат•годин на рік. Якщо помножити це на комерційний тариф, опублікований на сайті Yasno, виходить 266 млн грн. 

Однак перехід на сучасні технології та автоматизовану систему управління зовнішнім освітленням дозволив знизити в середньому споживання кожного світильника зі 195 до 60 ват. Таким чином, споживання складає близько 12 млн кіловат, що, в перерахунку на комерційний тариф, складає 81 млн грн. Економія – 185 млн на рік. 

Враховуючи зростання вартості електроенергії з 2 грн за кіловат*годину у 2020 році до 8 грн у 2024 році, економія бюджетних коштів стає ще більш відчутною. 

Застаріле освітлення "спалювало" б близько 544 млн грн міста на рік. Зараз ці витрати знаходяться на рівні 350 млн — тобто, більше 200 млн грн можна використати на інші соціально значимі питання. 

Поки що не всі міські ліхтарі знаходяться під контролем системи — 55 тисяч зі 190 наявних — однак ще у грудні 2022 році Рада оборони Києва зазначила необхідність контролю та керування вуличним освітленням по всьому місту. Сподіватимемось, що чиновники розуміють важливість впровадження сучасних технологій та бачать їх переваги — як під час криз, так і в нормальній життєдіяльності столиці.

    Реклама на dsnews.ua