• USD 26.3
  • EUR 30.6
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Податок на Google. Навіщо Україні ображати Трампа та подорожчають сервіси

Бажання обкласти податком популярні міжнародні онлайн-сервіси кочує з одного законопроекту в інший. Ймовірно, в цьому році вийде: у парламенті обіцяють не зволікати
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Не пройде і півроку

У Верховній Раді готується до розгляду законопроекту №2634, який пропонує ввести податок на додану вартість в розмірі 20% на електронні послуги, що надаються фізичним особам компаніями-нерезидентами України, такими як Google, Facebook і Netflix.

Раніше цей податок з'являвся в проекті закону про ЗМІ, який фракція партії "Слуга народу" презентувала 12 листопада. Тепер же подібна ініціатива перейшла від комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики комітет з питань фінансів, податкової та митної політики. Відповідно, автор нового законопроекту - голова комітету Данило Гетманцев з "слуг".

За його словами, поки дата розгляду не визначена, так як законопроект був поданий нещодавно (19 грудня), і зацікавлені сторони ще готують висновку до нього. На питання, чи можуть прийняти документ в ході третьої сесії (тобто до 17 липня), Гетманцев відповів: "Поки не знаю. Ми не можемо сказати, що цей законопроект є пріоритетним для нас, але зволікати з ним також, на мою думку, не варто".

Розробники документа пропонують доповнити Податковий кодекс нормами, що визначають порядок оподаткування податком на додану вартість електронних послуг, що постачаються нерезидентами фізичним особам в Україні. У пояснювальній записці сказано, що діяльність компаній-нерезидентів, які надають цифрові послуги, зараз не обкладається податками, що призводить до втрат держбюджету і створює неконкурентну середовище для компаній-резидентів, які такий податок платять.

З конкуренцією, звичайно, сумнівний аргумент: навряд чи зрівняння податків дозволить виростити "український Google" або перетворити кіностудію ім. Довженка у конкурента Netflix.

Але в цілому аргументи за введення податку небезпідставні. Гетманцев, просуваючи законопроект, запропонував поставити кількома питаннями. Наприклад, чому рекламні та інформаційні послуги, надані резидентами всередині країни, повинні обкладатися ПДВ, а послуги, що надаються світовими гігантами в Україні - ні? Чому бюджет воюючої країни повинен відмовлятися від додаткових надходжень від оподаткування сервісів, які не є товарами першої необхідності? Чому Україна повинна відмовлятися від механізму, що успішно діє в країнах ЄС, Туреччини, Норвегії, Швейцарії, Японії, ОАЕ та інших країнах?

Реклама на dsnews.ua

Дійсно, нічого незвичайного в реченні немає: оподаткування відеосервісів з продажу контенту типу Megogo, Netflix, YouTube, як і різних платних онлайн-сервісів, практикується, крім ЄС, і в РФ, і в Білорусі - тобто майже всіма сусідами України. До того ж готується документ передбачає імплементацію в українське законодавство податкових норм ЄС. Ще один фактор: платять податок правовласникам простіше боротися з піратством.

Сусідський досвід

У Білорусі іноземні компанії з 1 січня 2018 р. платять ПДВ (20%) при наданні послуг споживачам-фізичним особам. Збори за перший рік скромні - близько 175 млн грн, але динаміка надходжень обнадіює. Податок, який платники прозвали "податком на Google", стосується не тільки пошукового гіганта, але багатьох компаній та їх послуг. Сенс його в тому, що іноземні компанії, які надають цифрові послуги фізособам на території Білорусі, повинні зареєструватися в місцевих податкових органах та сплачувати ПДВ. Першими це зробили, незважаючи на малий обсяг білоруського ринку, Netflix, Google, Airbnb і інші гіганти. За словами місцевих податкових юристів, міжнародні компанії зверталися до них за роз'ясненнями щодо того, чи підпадають вони під податок, тобто самі хотіли дотримуватися законодавства.

Вимога платити податок поширюється на сервіси, які надають послуги підписки, - це стосується не тільки музичних і відеосервісів (Apple Music, Netflix), але і сайтів газет, які поширюють контент по платній моделі. Купівля простору в хмарному сховищі теж підпадає під податок.

Компаніям необов'язково відкривати в Білорусі свої представництва і взагалі як-то присутні: все можна робити віддалено, достатньо стати на облік в податковому органі країни. Податкова надсилає логін і пароль від особистого кабінету, через який буде вестися вся робота. Але упущений питання обліку проданих послуг і контенту: податківці визнають, що їм доводиться покладатися на сумлінність інтернет-компаній. 20%-ний податок сплачується раз на квартал.

Україна між ЄС і США

Після введення податку на онлайн-сервіси інтернет-гіганти в Україні будуть діяти по-різному. Наприклад, ми купуємо музичний альбом в Google Play Music. Google може вкласти вартість податку в ціну товару - альбом подорожчає для нас на 20%. Або компанія може зменшити свою маржу, не змінюючи ціну товару. Нарешті, тягар витрат може бути покладено на правовласника - дохід музичного лейблу або артиста від продажу альбому стане менше.

Правда, є деяка небезпека посваритися з американцями. Зовсім недавно президент США достроково покинув економічний форум у швейцарському Давосі. Так він висловив незгоду з бажанням Євросоюзу ввести податок для американських IT-гігантів. Ця міра зобов'яже такі корпорації, як Google, Facebook і Amazon перераховувати до бюджетів європейських країн 3% від своєї виручки на їх ринках.

Йдеться про ініціативу уряду Франції про оподаткування транснаціональних IT-гігантів, таких як Google, Amazon, Facebook і Apple. Звернемо увагу: мова тут йде не про стягування ПДВ - він у Європі з цифрових товарів стягується і зараз, а в Україні ще тільки буде, - а про додатковий податок на виручку. Так європейці хочуть трохи послабити американських гігантів на користь своїх компаній.

Як заявив міністр економіки і фінансів Франції Брюно Ле Мер, законопроект винесуть на розгляд до кінця лютого; податок торкнеться всі компанії, які пропонують цифрові послуги і мають оборот понад 750 млн євро по всьому світу і 25 млн євро у Франції. Також Ле Мер назвав оподаткування Google, Amazon, Facebook і Apple питанням справедливості. Передбачається, що новий податок буде поповнювати бюджет Франції на 500 млн євро в рік. Трамп заявив, що оподатковувати американські підприємства можуть тільки самі США.

Так що Україна опиняється перед непростим вибором: чи слідувати в руслі європейської податкової політики, але ризикувати образити Штати - то не засмучувати Трампа, але тоді будуть складнощі в уніфікації нашого податкового законодавства з європейським.

І ще один момент. Багато людей, коли чують або читають вираз "податок на YouTube", думають, що кошти будуть брати з них - скажімо, якщо вони самі розміщують там ролики і отримують гроші за рекламу. Але це не так: цей закон відноситься тільки до самих онлайн-сервісів. А наш громадянин, який отримує дохід від своїх відео на тому ж YouTube, повинен буде тільки заплатити податок на доходи фізосіб, втім, як і зараз.

    Реклама на dsnews.ua