• USD 28.1
  • EUR 33.2
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Воскресіння ЗАЗу? Чи зможуть французи з «Рено» врятувати збитковий завод

ЗАЗ продовжує шукати «того самого» автовиробника світового масштабу, співпраця з яким дозволить компанії знову стати прибутковою. На черзі — Groupe Renault

ЗАЗ розпочинає виробництво автомобілів Renault для українського ринку
ЗАЗ розпочинає виробництво автомобілів Renault для українського ринку / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

10 вересня Запорізький автомобілебудівний завод (ЗАЗ) оголосив про початок виробництва автомобілів Groupe Renault для місцевого ринку. Як сказано в прес-релізі, «проєкт реалізується на потужностях в Запоріжжі і стає сильною ознакою відродження автомобільної промисловості в Україні».

Як стверджують представники підприємства, щоб запустити проєкт співпраці, ЗАЗ пройшов масштабну модернізацію, і вона дозволяє повністю відповідати міжнародним стандартам якості Groupe Renault. Йдеться про систему Alliance Production Way, яка розгорнута на заводі.

Як бачимо, дуже багато важливої інформації залишилося за кадром, а та, що є, — розпливчаста. «ДС» постаралася сама зʼясувати подробиці.

Нерозбірливість у звʼязках

За роки незалежності України легендарний колись виробник «Запорожців» намагався налагодити співпрацю з різними автомобілебудівними концернами багатьох країн світу. До переліку ділових партнерів увійшли DaimlerChrysler (з 2002 р.), Adam Opel (з 2003 р.), АвтоВАЗ (з 2003 р.), General Motors Daewoo Auto (з 2004 р.), ТАТА (з 2004 р.), Chery (з 2006 р.), KIA Motors (з 2009 р.), знову АвтоВАЗ (з 2019-го).

Бажання відновити виробництво саме легкових автомобілів зрозуміле: свого часу воно було успішним. Нагадаємо, що в 2004-му на ЗАЗі почалося виробництво Opel Astra Classic і великовузлове складання автомобілів Chevrolet і вантажівок ТАТА. Але головною подією в грудні того ж року став запуск повномасштабного виробництва Lanos на конвеєрі в Запоріжжі. Причому в Україні випускалося і багато комплектуючих, а значна частина машин йшла на експорт (в основному в РФ).

Багато років поспіль моделі Lanos і Sens були найбільш продаваними авто в Україні. У 2006-му було продано 44 514 Lanos, в 2007-му — 61 408, в 2008-му — 56 725. Але по виробництву вдарили спершу криза і падіння гривні, а потім і безконтрольне ввезення «євроблях». Уже в 2009-му було продано всього 8572 автомобіля, зниження продовжилося до 2016 р., коли було реалізовано лише 2738 машин цієї марки.

Реклама на dsnews.ua

Зрозуміло, що хочеться повторити тріумф 2007 р., коли на ЗАЗі було випущено 282 310 автомобілів. У тому числі ЗАЗ — 20 977, Lanos — 120 011 (із них 60 425 на експорт), Sens — 21 801 (із них 10 525 на експорт), Оpel — 13 450, Chevrolet — 46 307, Chery — 23 641, ВАЗ — 34 466, автобуси I-VAN — 484, ТАТА — 1104.

Як бачимо, українська автоіндустрія працювала дуже навіть успішно, і гріх не спробувати цей успіх повторити.

Однак криза 2008 р., а потім конкуренція, в тому числі з боку «євроблях», нарешті, борги через кратну девальвацію гривні підірвали виробництво і продажі ЗАЗу. До 2018 р. ЗАЗ уже був глибоко збитковий, а ще через рік взагалі не виробляв легкових авто. В результаті справа звелася до санації підприємства: рішення про її проведення Господарський суд Запорізької області виніс 11 березня 2019 р.

ЗАЗ належить фінансово-промисловій групі «УкрАВТО» (ПАТ «Українська автомобільна корпорація»), кінцевим бенефіціаром якої є Таріел Васадзе. «УкрАВТО», створена в 1992 р., крім контрольного пакета акцій ЗАЗ (з 2000 р.), володіє польським автозаводом FSO. У структуру групи входить також близько 400 автосервісних підприємств у містах України, дистрибʼюторські і дилерські компанії ряду провідних автомобільних брендів і мережа автозаправних комплексів. Близько двох сотень структурних підрозділів «УкрАВТО» працюють в Польщі.

Співпраця з Groupe Renault

У березні нинішнього року стало відомо, що Groupe Renault веде переговори з корпорацією «УкрАВТО» щодо організації виробництва на потужностях Запорізького автозаводу. За інформацією Renault, обговорення співпраці почалося ще в 2019-му, після чого французький автоконцерн провів аудит якості лінії складання на українському заводі. Тоді йшлося про випуск легковиків марки Lada (також належить Renault). В рамках тестової збірки на лінії ЗАЗу було випущено кілька машин моделей Vesta, Xray і Largus.

Зібрані машини навіть встигли надійти в автосалони, але потім проєкт був припинений. І ось тепер мова йде як про відновлення виробництва моделей сімейства Lada, так і про випуск кросовера Renault Arkana. Він поки що випускається тільки в Росії і не представлений на українському ринку.

«Поки складно сказати, наскільки буде локалізоване подібне виробництво. Наскільки я можу судити, в перший рік проходитиме обкатка як складальних потужностей (отже, всі комплектуючі будуть надходити з-за кордону), так і попиту всередині України. Є надія, що на тлі вжитих владою заходів з боротьби з «євробляхами» попит на нові машини українського складання зʼявиться знову, — сказав «ДС» експерт автомобільного ринку Антон Тихонов. — Можна згадати, що свого часу машинокомплекти для складання Daewoo Lanos надходили на ЗАЗ із заводу FSO в Польщі і обидва заводи належать «УкрАВТО». Ціна знову-таки залежатиме від попиту, і, думаю, все це буде перевірятися приблизно до середини 2021-го. Якщо попит буде, почнеться локалізація виробництва, крупносерійний випуск і визначиться стабільна ціна».

Кросовер Renault Arkana в РФ коштує від $16 тис. і вище, залежно від комплектації. В Україні ціна буде якщо і нижчою, то не набагато, оскільки модель Arkana з самого початку розроблялася як бюджетна та для випуску в країнах з дешевою робочою силою. Однак якщо врахувати, що раніше подібні кросовери в Україні не випускали, а реноме у французької марки у нас хороше, можна спрогнозувати досить високий попит на Renault Arkana — в межах десятків тисяч штук.

Експортний потенціал також залежатиме від ціни — після коронакризи вона стає визначальним фактором. Ну а ціна — від масовості виробництва і ступеня його локалізації. Тому, дійсно, все залежатиме від результату пробних продажів нової продукції ЗАЗу в кінці 2020-го — на початку 2021 рр.

    Реклама на dsnews.ua